Wpis z mikrobloga

Co waszym zdaniem należy umieć żeby móc powiedzieć, że ma się podstawową znajomość Linuxa?
Umiem ze 20-30 podstawowych komend, poruszanie się po maszynie, kopiowanie, usuwanie, tworzenie folderów, chmod, grep, man (najważniejsza komenda ( ͡° ͜ʖ ͡°)), umiem odpalić coś w vimie, zedytować i co najważniejsze wyjść xd, head, tail, >, >> i <, umiem łączyć komendy pipem - |, ostatnio patrzyłem też na porównywanie plików (cmp, comm i diff) i na szukanie (find, locate) ale nie ogarniam ich jeszcze w 100%.
#linux #it #testowanieoprogramowania
  • 11
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@TotalDisaster: jak szukałem devopsow to robiłem im zadanko na pobranie jsona, sparsowanie kilku pół w jedno po przecinku, zrzucenie tego do pliku.
Lecisz man curl, jq, cut, awk, grep i trochę basha z jakiegoś Linux bible i styka.
@TotalDisaster: jako "podstawowa" znajomość Linuxa pewnie wystarczy. Trik też moim zdaniem polega na tym by nie skupiać się tylko na programach które "coś robią" tylko wiedzieć co i po co konkretnie chcesz zrobić, jakim sposobem.

Przykładowo. Możesz zapamiętać składnie ifconfig, który zostaje zastąpiony przez ip, ale ważniejsze wydaje mi się by wiedzieć, że istnieje sobie interfejs karty sieciowej, że można mu ustawić ip, włączyć, wyłączyć, że wiesz w którym