Wpis z mikrobloga

Jak bardzo opłacalne jest bycie płatnikiem vat? Przechodzę na #b2b ryczałt 12%, ale nie wiem co robić w vat. Nie przychodzi mi do głowy nic, co mógłbym brać na fakturę. Może dokupiłbym trochę sprzętu/biurko, ale co z pozostałymi miesiącami. #programista15k co sobie odliczacie?
  • 20
@SalsaDeAmigo: dla pracodawcy i tak nie ma znaczenia czy płaci ci z vatem czy bez, on to ma kosztach i sobie odliczy. Dla Ciebie to mniej o kilkanascie procent na paliwo, 23% na srodki czystosci do domu, laptopa, sluchawki, komputer, monitor, nowa myszke, klawiature, czytnik kindle, drukarke, papier do drukarki itp.
@SalsaDeAmigo: Auto, paliwo(teraz tylko 8%), biurko, komputer, telefon, internet.
Polecam Infakt

Jeszcze darmowy kredyt większy. Przechodzisz po roku na VAT i dochodowy kwartalny i podatki za styczeń, luty, maszec płacisz do 20 i 25 kwietnia, czyli masz dużo większa pensje za styczeń i luty a prawie wszystko za marzec oddajesz do US
@SalsaDeAmigo: Nie opłaca się nie być na VAT. Na tym polega spryt tego podatku. To podatek wirusowy. Państwo po prostu wciąga w swoją zbrodnię przedsiębiorców w zamian za to, że czasem mogą sobie tego VATu trochę uszczknąć.
@ngc:

Dla Ciebie to mniej o kilkanascie procent na paliwo, 23% na srodki czystosci do domu, laptopa, sluchawki, komputer, monitor, nowa myszke, klawiature, czytnik kindle, drukarke, papier do drukarki itp.


Właśnie przez takich jak ty jest nagonka na samozatrudnionych w IT w Polsce...
Ja rozumiem normalne zakupy firmowe, lptop czy inny sprzęt do pracy, który wiadomo, że też się trochę prywatnie używa. Ja rozumiem paliwo. ALE #!$%@? środki czystości? do domu!?!?!
@SalsaDeAmigo: w kontrakcie masz zazwyczaj stawkę netto plus VAT wiec jest on dla Ciebie przezroczysty. Odliczasz kompa, księgowa, akcesoria do kompa, samochód (choć osobiście nie polecam), biurko, telefon, abonament
przecież na ryczałcie nie można sobie odliczać vatu, o czym wy mówicie, za wszystkie zakupy płacisz normalnie, ryczałt nie pozwala na rozliczanie kosztów firmowych