Wpis z mikrobloga

#rower

Cześć pytałem ostatnio w temacie kupna roweru, klamka zapadła i coś tam udało mi się kupić. Jest to rower trailowy z kasetą 1x10 na 29 kołach. Do tej pory jeździłem na 26 z przełożeniami 3x9. Co prawda używałem zazwyczaj praktycznie tylko 2 - 3 biegów (pełen zakres nie był mi potrzebny, no chyba że byłem w górach to zdarzyło się na podjeździe wrzucić najlżejsze biegi). Tu moje pytanie (bo nigdy nie miałem do czynienia z napędami stosowanymi w obecnych trailowych rowerach). Czy nie zabraknie mi przełożeń zwłaszcza tych najcięższych? Nie chce się zakręcić na śmierć na równych drogach, a boję się że na najniższym przełożeniu będę miał jeszcze sporo zapasu siły w nogach.
  • 11
@ceb0lak: To jakie prędkości możesz osiągnąć albo jak miękkie będą dostępne przełożenia wyjdzie ze stosunku zębów w korbie do zębów skrajnych kół zębatych na kasecie. 1 blat z przodu będzie miał oczywiście większe przeskoki między przełożeniami (ale mając 3x9 niemal na pewno nie skakałeś po wszystkich 27 zgodnie z twardością przełożeń), może mieć nieco mniejszy zakres niż napęd z 2 blatami, ale to raczej minimalnie.
@stanley88: Nie z kazdym 1x11 bedzie sie tak samo, wiec na pewno bym nie uogólniał. To jaka musisz miec kadencje dla danej predkosci zalezy od wielkosci blatu z przodu, najmniejszej koronki z tylu i rozmiaru kol. Dokladnie tak jak napisal @dybligliniaczek jeden post wyzej.