Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
O co chodzi z tą debilną architekturą mvc (mam na myśli te wszystkie strutsy i thymeleafy w javie) na backendzie? Czy naprawdę jakieś retardy nie słyszały jeszcze o rest? Z restem po prostu wysyłasz sobie jsona, dostajesz jsona ze status kodem, wszystko bardzo prosto zdefiniowane, kontrolery wyglądają przejrzyście, łatwo znaleźć endpointy i wyszukać ich logikę. A z mvc? Przekomplikowane, kontrolery wyglądają dziwnie, czasami nie wiadomo co jest czym. Dlaczego to jest używane? #programowanie #java #pracbaza
  • 14
@przyjaciel_golomb: kiedyś wszystko było w jednym systemie, więc chciano ogarnąć ten burdel. W podejściu SPA nie masz warstw jak w MVC tylko modularność: jeden moduł backendowy odpowiada za część logiki a drugi frontendowy za logikę widoku, widok i kooperację pomiędzy nimi. Czemu dawniej na to nie wpadli? Raz, że nie było fizycznej możliwości na SPA. Dwa: tworzenie GUI jest cholernie trudne i potrzeba było dużo czasu, żeby wypróbować różne podejścia
@przyjaciel_golomb: Problem ze SPA jest taki, że musisz zapłacić 2 programistom (upraszczając oczywiście). Jeśli eskalować dalej, to żeby stworzyć niewielką apkę webową w małej firmie dla małego klienta, nie będziesz konkurencyjny cenowo. Czy się to komuś podoba, czy nie, to SPA zostało wymyślone przez bigtechy, które wystawiły swoje własne narzędzia (react od facebooka, angular od googla) i im jest to na rękę. W małych projektach, SPA nie jest żadną zaletą. Zwłaszcza,
@Saly: Właśnie to jest istota mojego poglądu - MVC jest dokładnie tak samo stosowalne w odniesieniu do API jak do aplikacji renderowanych przez serwer. Istnieje kontroler, jakaś logika biznesowa i zwrotka, tylko zamiast renderowanej strony www, dane w JSON. Z perspektywy backendu jest to po prostu niewielka zmiana. Więcej dzieje się już z CQRS i systemami opartymi na zdarzeniach/messegach, tylko to już z kolei niewiele obchodzi frontendowca.
MVC to Ty szanuj! Żadne przekomplikowane, fajny wzorzec…a ze zmieniły się standardy oraz technologie to już inna kwestia


@masaj: myślę tak samo, dobrze zrobione MVC jest lepsze niż niejeden wzorzec, niektórzy przekombinowują tylko a kod ma być prosty i dobry w utrzymaniu