Wpis z mikrobloga

Czołem Mirasy!

TLDR: opłaca się teraz brać kredyt na mieszkanie?

Ja i moja narzeczona zarabiamy jakieś 10k na rękę,
Nie mamy dzieci, żadnych kredytów czy leasingow.
Od 2 lat zastanawiamy się nad wzięciem kredo i kupnem mieszkania, ale ciągle coś się dzieje xd a to drożyzna, a to te stopy a covid, niestabilność gospodarcza, inflacja itd...

Obecnie wynajmujemy od dobrych 3 lat mieszkanie we Wrocławiu, na bardzo spokojnym osiedlu 5km do rynku.
Wychodzi nas 2000zl za całość, 45m3 2 pokoje.
Obecnie nasi znajomi wprowadzili się kilka klatek obok do praktycznie tego samego mieszkania, i płacą 2700zl
Dobra cena wynajmu + sytuacja która panuje spowodowała że się nam tak nie spieszyło z kredytem.

No w kiedyś byśmy chcieli mieć swoje :D
Chociażby żeby móc je po swojemu urządzić,
Tutaj to "nie ma co inwestować w nie swoje"

Dajcie jakieś rady, co robić? Czekać? Czy lepiej już nie będzie?
Mój kolega świeżo z kredytem mówi że rata już mu wzrosła o 1000zl...
Jak bym miał brać kredyt, to chciałbym wiedzieć ile będę musiał płacic, mimo wszystko


#nieruchomosci #kiciochpyta #pytanie #stopyprocentowe
Szawagier - Czołem Mirasy! 

TLDR: opłaca się teraz brać kredyt na mieszkanie? 

...

źródło: comment_1655655793DZOWCUziOgit4lF9UV33kR.jpg

Pobierz
  • 27
  • Odpowiedz
@Szawagier: ten znajomy na swoim już samych odsetek pewnie ma więcej niż wy za wszystko. a dodaj ubezpieczenia, czynsz za swoje, stres jak dowalą stopy powyżej inflacji.. nie lepiej narazie skupić się na organizacji ślubu jak planujecie i ewentualny kredyt wziąć po tym tsunami które nadciąga?
  • Odpowiedz
@Szawagier rozejrzyj sie na rynku mieszkan. Kupic mieszkanie pod najem vs dla siebie to dwie różne sprawy. Srednie mieszkania jakosciowo stoja na otodom od okolo 3 miechow jak stopy zaczely rosnac i wyparowywac zdolnosc. Sa wiec pola do negocjacji cen i spokojnego rozejrzenia sie. Co do wysokosci kredytu, przy wiborze 7% i marzy 2% daje to 750zl odsetek miesiecznie za kazde 100k pozyczone, dodaj do tego rate kapialowa i mozesz wstepnie oszacowac
  • Odpowiedz
Dajcie jakieś rady, co robić? Czekać? Czy lepiej już nie będzie?


@Szawagier: cena nieruchomości dopasuje się do zdolności kredytowej, a ta spada z miesiąca na miesiąc. Na razie oszczędzaj i poczekaj, bo mieszkanie to najdroższe aktywo w Twoim majątku, a kupując na górce masz duże szanse na realną stratę na nim.
  • Odpowiedz
@Szawagier: Kupno mieszkania to nie takie hop-siup. Jak macie czas, możecie pooglądać co jest na rynku zorientować się w cenach i ocenić możliwość kredytową. Prawda jest taka, że w dużych miastach nie będzie dużo taniej, bo zawsze będzie popyt. Polska powiatowa to co innego.
  • Odpowiedz
@Szawagier Pytanie jak z wynajmem, czy jest szansa, że mogą was wyrzucić czy mocno podnieść czynsz?
Jeśli byście chcieli kupić mieszkanie nowe + zrobienie to liczmy 400k teraz, przy wkładzie własnym 80k, rata kredytu około 2500 zł (ale pewnie dojdą jeszcze podwyżki, do końca roku pewnie z 3000 zł), do tego opłaty, więc 3000-3500 zł miesięcznie.

Trudno pisać co zrobić, ja bym poczekał.
Według mnie ceny nieruchomości powinny trochę spaść, bo robi
  • Odpowiedz
@Szawagier: No raczej nie sądzę, przecież to później będzie szło do notariusza i do sądu, po co ktoś ma dla Was ryzykować mówienie nieprawdy? To jak od 2020 myślicie o kredo a ledwo 10% na wkład macie.. z czym do ludzi. Dozbierajcie do 20% i dopiero zacznijcie się zastanawiać.
  • Odpowiedz
@Lala-Sassy: po pierwsze można wziąć i na 10% kredyt lamusie :)
A po drugie jakie sądy? Masz mieszkanie za 400k wkład 20% to bedzie 80k masz 40k wpisujesz na umowie kwotę mieszkania na 440k dajesz właścicielowi 40k bank myśli że 88k dałeś resztę Ci wypłaca w kredycie.
Właściciel dostaje kolejne 360k które przekazuję właścicielowi który finalnie ma 400k
Jak ktoś nie może sprzedać to bez problemu się zgodzi
  • Odpowiedz
@Szawagier: A no to szukaj takiego mieszkania, którego nikt nie chce kupić xD osobiście jaki właściciel nie bawilabym się w takie machlojki - korzyści zero, potencjalnych problemów masa. W sądzie robi się wpis do księgi wieczystej - to tak jakbyś nie wiedział, bo chyba ogólnie mało się orientujesz. Powodzenia z tym kredytem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz