Wpis z mikrobloga

Oglądam sobie na YT filmy rodzinek które poruszają problemy kredytu. Jednej z nich rata podskoczyła dwukrotnie z 2,5 na około 5k. Najbardziej w tym wszystkim śmieszą dwie rzeczy:
- mieszkanie kupili rok temu na zmiennej i do tego czasu nie zmienili na stale oprocentowanie, nawet byli rozmawiać z bankiem czy jest sens przechodzić na stałe, dostali informacje że będą miec spokój przez 5 lat a jak stopy spadna to mogą wtedy zmienić bank. Oczywiście decyzję podejmowała zona ktora uznala ze "zostajemy na zmiennych bo od przyszłego roku duzo sie zmieni" xD przy tej racie co maja gdyby nadplacali mając wzięte rok temu stale % to spłacili by kredyt 2x szybciej a tak to płacą odsetki bo uznali ze lepiej zostac na zmiennych, #!$%@?
- pytali ske banku ... Czy jest sens nadplacic kredyt. Serio ktoś się nad tym wogole zastanawia? I poszli się pytac banku który rzecz jasna wprost tego nie zaleci. Czy ludzie zdaja sobie sprawę że nadplacajac kredyt skracając okres kredytowania i dużo zyskuja na zmniejszeniu odsetek? Czy ludzie wiedzą ze nadplacajac kredyt splacasz sam kapital? Przy kapitale 500zl i nadplacie 6000 ze skracaniem okresu kredytowania to tak jakby spłacić okolo 12 miesiecy kredytu nie płacąc żadnych odsetek.

#nieruchomosci #kredythipoteczny
  • 25
@eskejper: @franelo: Trochę przeceniacie rolę skrócenia okresu kredytowania, przy comiesięcznych nadpłatach nie ma to znaczenia czy płacicie ratę nieobniżoną 2000 zł + nadpłata 1000 zł czy ratę obniżoną 1990 + nadpłata 1010, 1900 plus nadpłata 1100, 1500 plus nadpłata 1500 i tak dalej. No ale to trzeba co miesiąc nadpłacać a nie zastanawiać się rok czy nadpłacić śmieszne 6000 zł czy tam 20000 zł :)

Edit: @franelo: w sumie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@eskejper:

Czy ludzie zdaja sobie sprawę że nadplacajac kredyt skracając okres kredytowania i dużo zyskuja na zmniejszeniu odsetek? Czy ludzie wiedzą ze nadplacajac kredyt splacasz sam kapital?


Skąd mają wiedzieć, skoro na "podstawach przedsiębiorczości" w ogólniaku przez dwa lata wałkowaliśmy wypełnianie pitów i przepisywanie z książki do zeszytu rodzajów działalności gospodarczej? xD
Fakt faktem to było kilkanaście lat temu, ale jestem dziwnie pewien że dużo się nie zmieniło. Mi takie rzeczy
@eskejper: Typie, ludzie nie wiedzą że płacą podatki w sklepie, a Ty byś chciał żeby oni wiedzieli, że nadpłata kredytu to spłata kapitału? Albo że którykolwike z tych nosaczy jak poszedł we wrześniu po stałe stopy dostał łączny koszt 4% a nie 3% i to było jakies 100-200zł różnicy, to że się na to zgodził?
Polacy jedyne co rozumieją w kredycie, to porównanie tego z wynajmem. I nic więcej.
@RumunElfik2137: Opis OPa mniej więcej na niego wskazuje: link, choć @eskejper dość mocno przykolorował. Startowali od 1,8k, aktualnie mają 4,4k, a przy najbliższej aktualizacji wzrośnie im do 5,2k lub więcej. Kredyt na 600k, przy 10% wkładzie własnym, dlatego też pewnie mieli sporą marżę. Żona poszła do banku spytać o stałe oprocentowanie i ile wyniesie rata po nadpłacie 120k po sprzedaży mieszkania. @eskejper napisał

I poszli się pytac banku który rzecz
Sama rodzinka wydaje się dość sympatyczna, a filmik raczej zrobili informacyjnie, aniżeli pod żale jak im źle


@Tomus88: Takie filmy sa szkodliwe dla innych kredytobiorców.
Ich stac na podwyżki i życie na krawędzi z podwyżkami stóp do końca roku, ale inna Julka czy Mariusz obejrzy ten film i również uznają ze nie ma sensu przechodzić na stałe.

a na filmie w 3:58 żona mówi, że babka z banku powiedziała, że jest
Takie filmy sa szkodliwe dla innych kredytobiorców.

Ich stac na podwyżki i życie na krawędzi z podwyżkami stóp do końca roku, ale inna Julka czy Mariusz obejrzy ten film i również uznają ze nie ma sensu przechodzić na stałe.

@Tomus88: inaczej to zapamietalem, czyli w sumie świadczy to o nich jeszcze bardziej zle skoro nawet bank mowil ze to korzystne xD


@eskejper: Powiedziała, że będą to jeszcze chcieli skonsultować, co
@eskejper Też oglądałem. Poza samym ich podsumowaniem itp, to nie pamiętam w jakim banku oni mają kredyt, w niektorych żeby przejść na stałe trzeba liczyć na nowo zdolność co nie u każdego przejdzie na nowych warunkach. Tam jeszcze fura jest w leasingu. Nie powiem, kwotę rat będą mieć konkretną >8k
@eskejper: No jakby to, ja jestem w podobnej sytuacji i trochę się czuję wyruchany przez system. Kredyt na chałupę brany w czerwcu zeszłego roku, na niecałe 700k PLN, miała być rata 3k na zmiennym, teraz będzie prawie 6,5k. Chciałem na stałe, doradca i facetka w banku uparcie odradzali, że to bez sensu, po dwóch tygodniach namawiania na zmienne wymiękłem. Chciałem przejść na stałe w grudniu, to bank nie pozwolił, bo jeszcze