Wpis z mikrobloga

#prawo #prawnicy #usa #ameryka #sadownictwo

Czy może Polak pozwać firmę w Ameryce za produkt, który wyrządził mu szkodę?

Chodzi o scenariusz w którym zakupiłem produkt, który miał mnie chronić przed niebezpieczeństwem (powiedzmy jakiś gadżet rowerowy), a zrobił mi wielką krzywdę (straciłem oko). Jak to wygląda prawnie? Wiem, że jako mieszkaniec USA miałbym prawo dochodzić w sądzie swoich praw, a jako Polak? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Pytam z ciekawości ( ͡° ͜ʖ ͡°) Oczy mam dwa.
  • 4
@nadmuchane_jaja: znalazłem taką wzmiankę i sprawa wydaje się kontrowersyjna bo o ile jakiś zapis prawa z przed dwóch wieków pozwala pozywać do sądu w US (gdzie powodem jest osoba nie będąca obywatelem US) za złamanie praw międzynarodowych tak, według tego artykułu gdy pozwanym jest prywatna firma/korporacja może to być kwestionowane https://www.csmonitor.com/USA/Justice/2012/0228/Can-foreigners-sue-international-corporations-in-US-courts
@cerbera: chodzi o to, że z punktu widzenia polskiego prawa (chcąc pozwać polski oddział firmy) to usłyszę zapewne, że #!$%@? mogę... natomiast w USA odpowiedzialność firm jest zupełnie inna za produkt, tam ludzie barują się o każdą pierdołę w sądach. Stąd moje pytanie. Wolałbym proces w USA niż w Polsce.