Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Pracuję z psychoterapeuta nad lękiem społecznym. Jednym z zadań jest przeprowadzenie ankiety, która mogłaby wpłynąć na moje wewnętrzne przekonania dotyczące potliwości. Mam problem z poceniem się w sytuacjach stresowych. Problemem nie jest brzydki zapach czy też brak higieny - o to dbam bardzo. Ankieta może być zrobiona online anonimowo dlatego wybrałem Mirko Wyznania. Kiedyś przeprowadzałem już tutaj ankietę, jest to drugie zadanie z serii. Zwracam się z prośbą o uczciwe odpowiedzi. A oto opracowane przeze mnie pytania:

1. Czy pocisz się w sytuacjach stresowych lub innych, które nie są aktywnością fizyczną/sportem?
2. Jak to postrzegasz (lub postrzegałbyś/postrzegalabys gdybyś się w takiej sytuacji "niestandardowej" spocił/a) i czy czujesz zażenowanie na myśl, że inni mogą to zobaczyć?
3. Czy pocisz się na brzuchu lub posladkach (ogólnie)?
4. Czy są miejsca, w których pocenia się wstydzisz?
5. Czy zwracasz szczególną uwagę na ludzi spoconych w Twojej przestrzeni (w tramwaju, w pracy, w restauracji) i co sobie o nich myślisz? Nie mówimy tu o kimś kto ewidentnie śmierdzi lub nie myje się.
6. Czy postrzegasz spocenie się w nietypowych miejscach np. na brzuchu zamiast na plecach, jako coś dziwnego i zastanawiasz się co może być z takim człowiekiem nie tak?

Pytania trochę chaotyczne. Jeśli coś jest niejasne to można pytanie zinterpretować po swojemu, to nie egzamin :P

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

#terapia #psychoterapia #psychologia #fobiaspoleczna #ankieta

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #62b45b75b92dd1966829a27b
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  • 5
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania:
1. Nieprecyzyjnie określiłeś czym jest sytuacja stresowa. To może być sytuacja gdy coś zrobię źle i ktoś to odkryje a ja muszę ponieść konsekwencje lub gdy zdarzy się coś co wymaga wysiłku fizycznego, zaangażowania czy coś. W pierwszej na ogół nie, w drugiej często.
2. Zażenowanie nie, dyskomfort wynikający z naturalnego odruchu potrzeby higieny
3. W sytuacji wysiłku
4. Nie
5. Zwrócić uwagę zwrócę, ale wiem, że ludzie są różni
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania:

1. Tak, głównie w sytuacjach gdy uwaga innych koncentruje się na mnie. Wystapienia, zagadanie do dziewczyny.
2. Dbam o higienę. Nie przeskoczę pogody, slabego antyperspirantu czy gorszego dnia. Lekki wstyd mnie ogarnia jak zdaży mi się spocić. Obczajałem nawet czy nikt nie patrzy. Jednak zawsze przychodzi wniosek co ja #!$%@? i mam #!$%@? XD Pomaga mi przypomnienie sobie co ja robię jak widzę innego człowieka w podobnej sytuacji - punkt
  • Odpowiedz
NadpotliwaRóżowa: 1. tak, przede wszystkim stresowych, ale nie tylko
2. tak, czuję wstyd z tym związany i przez to np. unikam noszenia szarych ubrań, bo na nich szczególnie mocno widać pot
3. tak
4. najbardziej wstydzę się chyba pocenia na pośladkach, natomiast nawet „zwykłe” spocenie się pod pachami jest dla mnie wstydliwe, więc niezależnie od miejsca na ciele jest to kłopotliwe dał mojego komfortu psychicznego
5. wydaje mi się, że zwracam
  • Odpowiedz
OP: Pocę się zazwyczaj w sytuacjach stresowych takich jak spotkania z ważnymi osobami, nie zawsze jest wtedy gorąco więc ktoś może zauważyć, że coś jest ze mną nie tak bo się pocę (przynajmniej takie jest moje wewnętrzne przekonanie).
---

Ten komentarz został dodany przez osobę dodającą wpis (OP)
Zaakceptował: karmelkowa
  • Odpowiedz