Wpis z mikrobloga

@DonDikej: trudno na takie pytanie odpowiedzieć bo senior seniorowi nie równy plus każda firma ma inny standard. No ale postaram się z mojego doświadczenia coś powiedzieć, u mnie exp czerpany od ogarniętych ludzi mi pomogł i branie na siebie odpowiedzialności za trudniejsze zadania/ serwisy. Z czasem dochodzi tez wiedza ile odpowiedzialności możesz udźwignąć i kiesy trzeba powiedzieć ze to za dużo i ktoś musi przejąć to od Ciebie, ale jako boost
@DonDikej: jeżeli koniecznie chcesz się uczyć czegoś po pracy to zorientuj się co jest używane w firmie/u klienta u którego jesteś. Załóżmy, że teraz piszesz zawodowo apki w .NET, ale widzisz, że jest to potem deployowane na jakimś AWS. No i jeżeli chcesz poznać bardziej jak to się dzieje od kuchni to możesz się zainteresować AWS.

Ja osobiście nie lubię podejścia uczenia się na zapas, bo po pewnym czasie i tak
@DonDikej: Możesz zacząć wychodzić poza wiedzę aplikacyjna i np zastanowić się jak wyglada deployment, brać zadania żeby coś tam zmienić jeśli takie są a jak nie to poznać jak to się u Was dzieje, jęli korzystacie z clouda to go poznać lepiej, to daje Ci więcej narzędzi do rozwiązywania problemów domenowych
@DonDikej: olej szkolenia. Czytaj książki o architekturze, projektowaniu aplikacji albo jakieś bardziej zaawansowane pozycje dotyczące działania i wydajności w .net. Potem staraj się wdrażać poznane tam rozwiązania w projektach
Aktualnie .Net + AWS - masterować te skile czy dorzucać coś nowego?


@DonDikej: A co umiesz jeśli chodzi o dotnet? Bo uczyć się można przeróżnych rzeczy. Fajnie jest np wiedzieć jak działa pod spodem CLR. Ale dotnet to nie wszystko bo czegokolwiek będziesz używał to wciąż będzie to tylko narzędzie do osiągnięcia obranego celu.Technologia to jedno, ale obok technologii masz też masę innych rzeczy.

Skupiłbym się na architekturze, projektowaniu i planowaniu.
@Rhodium: ciężko opisać. W .Necie jestem samodzielny, postawię projekt od 0 jakieś webapi, bg joba, stacka opartego o aws lambdy itp.
Czyli bardziej skuiać się na wzorcach i ewentualnym zastosowaniu, DDD itp niż ściśle rzeczy związane z językiem
DDD na pewno nie zaszkodzi ale nie ograniczałbym się tylko do do tego a raczej skupił na szeroko pojętej architekturze.

Im lepiej znasz swoje podstawowe narzędzie (C#, CLR pod spodem) tym oczywiście lepiej i nie powinieneś przestać się uczyć. Ale warto już chyba podzielić swoją uwagę na większy zakres. Z jednej strony technologia a z drugiej np ogarnięcie większego zakresu procesu na poziomie systemu a nie pojedynczego komponentu, modelowanie przepływów i zależności
@DonDikej: jaki typ seniora cię interesuje. Obecnie pod tą nazwą wsadza się... Klepacza od algorytmów. Klepacza od bibliotek i otoczki wspomaganych programików. Klepacza - fanatyka testów. Klepacza analityka. Klepacza mentora. Klepacza team leadera. Klepacza managera. Klepacza architekta.
Przeciętny senior łączy 1-3 z wymienionych wariantów. Gdzie 3 bardzo sporadycznie.