Wpis z mikrobloga

Siema, jak mogę za darmo pouczyć się clouda? od 5 msc wkuwam na pierwszy staż z IT jako nie student w kierunku backend Java + Spring i chcę poznać lepiej zadania devops. Wiadomo, że nikt nie udostępni maszyny za darmo, ale jak czytam o rachunkach jakie dostają ludzie za free tier #aws to włos się jeży.

1) Jaki cloud jest darmowy ale nie tylko z nazwy?
2) Czy doświadczenia z różnymi platformami dobrze się przenoszą między sobą? Jeśli ktoś pracował tylko np. z AWS to okres wdrożenia w GCS jest “stosunkowo krótki”? To znaczy z perspektywy firmy, która zatrudnia kandydata.

  • 6
  • Odpowiedz
1) Jaki cloud jest darmowy ale nie tylko z nazwy?


@czostkowy_cebularz: do nauki każdy, z drugiej strony czasami róznie to jest z AWSem. Podobno GCP i Azure działają dużo lepiej pod tym względem tj. ciężej zapłacić za coś czego się nie spodziewasz

2) Czy doświadczenia z różnymi platformami dobrze się przenoszą między sobą? Jeśli ktoś pracował tylko np. z AWS to okres wdrożenia w GCS jest “stosunkowo krótki”? To znaczy z
  • Odpowiedz
@czostkowy_cebularz: jeżeli faktycznie uczysz się na staż to daj sobie spokój z cloudem, nikt nie będzie tego od ciebie wymagał. Skup się na dobrym opanowaniu jednej umiejętności zamiast znać ze słyszenia wszystko. JAk będziesz dobrze ogarniał jave + springa to reszty nauczą cię na miejscu. To co chcesz zrobić nie ma sensu a tylko władujesz się w potencjalne problemy i koszty z tym związane, o czym na szczęście przeczytałeś przed podjęciem
  • Odpowiedz
@Saly: @Rhodium: Super, dzięki za odpowiedź!

@kaaban: Drogą półoficjalną znajomy poinformował mnie, jakich pytań mogę się spodziewać i w jednej firmie (spółka należąca do banku) 20% pytań jest z clouda. Stanowisko intern java developer. Podejrzewam, że bardziej daje to “punkty dodatkowe” niż przesądza o zatrudnieniu kogoś, ale nie mogę też tego zignorować. Chciałem sobie głównie poklikać, przenieść mikroserwis (prosty CRUD z database per service
  • Odpowiedz