Wpis z mikrobloga

Teraz to już wojny nie będzie, rzucą kilka rakiet i po sprawie. Pamiętacie te Januszów rozmowy sprzed wojny? I w gruncie rzeczy też tak myślałem. Jakoś w moim pojmowaniu świata nie mieściło się to, że w naszej części Europy będziemy mieli do czynienia z ludobójstwem i wojną na skalę przypominającą Drugą Wojnę Światową. Dlaczego? Bo w cywilizowanym świecie takie rzeczy się po prostu nie dzieją. Problem w tym, że błędnie i zupełnie bezpodstawnie uważałem Rosję za część cywilizowanego świata. Na tę pułapkę dałem się złapać zresztą nie tylko ja. Wielu zostało w podobny sposób oszukanych przez samych siebie. Tymczasem wydarzenia z Gruzji 2008 z Krymu i Donbasu 2014 powinny jasno wskazywać na to, że to nie są ludzie tacy, jak my. Musimy się otrząsnąć i zrozumieć, że świat składa się z różnych cywilizacji, że nasze pojmowanie go wcale nie jest oczywiste dla wszystkich nacji. Dlaczego Europa, USA, Kanada i Japonia tak pięknie wspierają Ukrainę w walce o wolność? Bo wszyscy wymienieni to nasza cywilizacja i nasze wartości – umiłowanie pokoju, dobro, piękno, wolność, harmonia, zaufanie, serdeczność, porządek. Owszem, to także interesy, ale te najlepiej funkcjonują w świecie tych samych wartości. Ciągle wspominane słowo cywilizacja powinno być jasno nazwane – cywilizacja łacińska, a zatem system społeczny kształtowany od tysięcy lat – począwszy od starożytnej Grecji przez imperium rzymskie do chrześcijaństwa. To nas ukształtowało, ale niestety nie jest to budulcem do postaw życiowych ludzi na całym świecie. Ukraina tymczasem zdecydowała, że chce być częścią naszego świata i niech będzie.

#oswiadczenie #wojna #ukraina #rosja #europa #cywilizacjazachodnia #polska #usa #kanada #przemyslenia
pogop - Teraz to już wojny nie będzie, rzucą kilka rakiet i po sprawie. Pamiętacie te...

źródło: comment_1657785135OZEhG6bfX0bOP9xiSxWDCr.jpg

Pobierz
  • 15
Problem w tym, że błędnie i zupełnie bezpodstawnie uważałem Rosję za część cywilizowanego świata. Na tę pułapkę dałem się złapać zresztą nie tylko ja. Wielu zostało w podobny sposób oszukanych przez samych siebie.


@pogop: Ze wstydem przyznam, że byłam wśród tych, którzy uważają duże zakupy nowego sprzętu dla wojska zbędne. No bo przecież niby na co mają nam się kiedykolwiek przydać, wojna w naszym regionie świata?
@pogop: do ruskich od zawsze byłem uprzedzony ale nie tylko przez historię a przez własne doświadczenia. Każdy kacap którego spotkałem w swoim życiu to kawał mendy i kłamcy. Jak już się rozstawiali pod ukraińska granicą to wiedziałem że uderzą. Jedyne w czym się pomyliłem to czas od rozpoczęcia wojny do jej zakończenia, dawałem Ukrainie dwa tygodnie. Miło się zaskoczyłem. Mam nadzieję, że w końcu odepchniemy te azjatycką swołocz daleko od nas,
@unmonitoredalias: to samo robi ichnia propaganda z nami. My dla nich nie jesteśmy ludźmi i na odwrót. Tak się zaczynają rzeźnie. Nie ma znaczenia czy zasadna, czy nie zasadna propaganda. Fakty są takie, że ludzie będą się wzajemnie zabijali na skalę przemysłową. Nie ma większej tragedii. Całe rodziny do dołu z wapnem, w bezimiennych grobach. Ludzie...