Wpis z mikrobloga

Sprawa jest poważna, wpis również będzie bardzo poważny. Nie prosiłem nigdy o plusy na wykopie, ale tym razem proszę pokornie by to zrobić żeby więcej ludzi mogło przeczytać mój wpis i się do niego odnieść. Zależy mi na wielu komentarzach. Z góry bardzo dziękuję.

gov.pl upublicznił raport za lata 2012-2021 opisujący skalę zachowań samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Dane policji za rok 2021 pokazują gwałtowny wzrost zachowań samobójczych wśród młodych osób.

,,W 2021 roku 1496 dzieci i nastolatków poniżej 18. roku życia podjęło próbę samobójczą,
127 z tych prób zakończyło się śmiercią. W stosunku do 2020 roku jest to wzrost odpowiednio o 77% zachowań samobójczych oraz o 19% śmierci samobójczych."

Tematyka jest trudna i bardzo złożona, ale psychologowie i psychiatrzy alarmują, że negatywny wpływ na psychikę dzieci i młodzieży mają treści widniejące na portalach społecznościowych, aplikacjach typu tik tok, snapchat itp. Popularyzacja tychże ośrodków medialnych z każdym rokiem narasta, a badania pokazują, że u najmłodszych dzieci zaciera się granica pomiędzy światem rzeczywistym, a wirtualnym.

Treści jakie można znaleźć obserwując celebrytów, ludzi znanych to treści odnoszące się do sposobu ich życia i urody. Osoby te chętnie wstawiają zdjęcia w pełnym makijażu robione w dobrym oświetleniu, a nierzadko przed opublikowaniem ich do sieci, zdjęcia są jeszcze retuszowane. Nastolatki przeglądając dzień w dzień swoją tablicę zawierające tego typu zdjęcia często popadają w różne kompleksy porównując się do czegoś co nawet nie istnieje. Już nie mówię tu nawet o pustocie która panuje na tego typu stronach... To jest oczywiście zjawisko globalne, dzieci innych nacji także mają dostęp do tego typu treści.

W Polsce natomiast kuleje u nas świadomość zdrowotna, szpitale psychiatryczne, niewielka w stosunku do popytu podaż osób zajmujące się osobami z różnymi lękami, depresją itd. Mam tu na myśli psychiatrów, psychoterapeutów i psychologów. Na domiar złego- w Polsce zawód psychologa i psychoterapeuty nie jest uregulowany prawnie co oznacza, że zawód ten może być wykonywany dosłownie przez każdego. To bardzo niebezpieczna sytuacja- osoba niewykształcona może zatajać przed pacjentami swoje kwalifikacje robiąc jej krzywdę.

W Polsce psychiatrzy oferują swoje usługi w ramach NFZ, ale kolejki i czas oczekiwania są na tyle długie, że taka osoba może nie zdążyć z otrzymaniem niezbędnej pomocy. Krótsze kolejki są za to prywatnie, ale jest pewien problem. Są dzieci rodziców ubogich których szczególnie teraz przy galopującej inflacji i wzroście rat kredytowych, których nie bardzo stać by opłacić wizyty za +- 200 złotych każda. Część rodziców niestety ignoruje również problemy swoich dzieci twierdząc, że to tylko chwilowe, że wszystko samo wróci do normalności.

Czynników globalnych, które negatywnie wpływają na kondycję psychiczną szczególnie u najmłodszych jest wiele. Ale żyjemy w takich czasach, że tu dochodzi kwestia rozwarstwienia się społeczeństwa pod kątem zamożności. Jeżeli nastolatka widzi, że on sam otrzymuje niewiele lajków na facebook'u w porównaniu do swojej ładniejszej koleżanki to może uznać, że jest do niczego. Jeżeli chłopiec widzi, że w otoczeniu jego koledzy dostają od rodziców drogi sprzęt RTV, sportowy, a jego rodzice nie stać na takie dobra to robi mu się przykro. Często jest także wyśmiewany przez innych.

Tutaj dodatkowo znaczącą rolę odgrywa kultura. A właściwie jej brak. Na YT, fameMMA, tik tokach na głównej stronie znaleźć można patologię, która jest agresywna, wulgarna, zachęcająca innych do robienia niebezpiecznych czy głupich czynności. Wiem, że są kanały wartościowe, mądre, wartościowe. Tyle, że są także producenci tacy jak Kononowicz, Kruszwil, Kamerzysta, IslamuXpompa. Myślę, że jest tego więcej choć sam nie obserwuje już tako mocno trendów.
Nastolatkowie chłoną takie treści myśląc, że sami są cool jeżeli powtarzają po nich zachowania.

Ktoś by powiedział- to niech za wychowanie dzieci wezmą się rodzice. Jest to słuszna uwaga. Ale niektórzy rodzice jej nie biorą pod uwagę. Odnoszę wrażenie, że niektórym rodzicom nieszczególnie zależy by w ogóle czegoś dzieci uczyć czy spędzać z nimi czas grając w piłkę, zbierając liście w parku itp. Na osiedlu nieraz słyszę jak durne matki krzyczą na małe dzieci, używając wulgarnego języka. Ojciec też zamiast wziąć syna na zajęcia sportowe to sam ma brzuch taki, że swoich jąder nie widzi... Potem syn czerpie wzorce od ojca i sam ma nadwagę w wieku 10 lat. Plaga otyłości wśród polskich dzieci jest ogromna, ale to może później omówię.

Fakt jest niezaprzeczalny- coraz więcej młodych ludzi popełnia samobójstwa. A my nie bardzo wiemy jak im pomóc. Albo wiemy, ale nie jesteśmy w stanie wprowadzić skutecznych rozwiązań.

Osobiście uważam, że w ustawie budżetowej musi się znaleźć zapis, że na opiekę zdrowotną poświęcić znacznie więcej pieniędzy. Trzeba uregulować zawód psychoterapeuty i psychologa. Jestem zdania, że- tu będę kontrowersyjny- ministerstwo cyfryzacji powinno podjąć działania mające na celu eliminowania patologii w sieci, a policja powinna być lepiej przeszkolona by walczyć przeciwko cyberprzestępstwom. Leki pomagające w walce z depresją i nerwicą powinny być całkowicie refundowane, żeby nawet biedni rodzicie byli w stanie przy okienku wykupić niezbędne leki. No i sprawa beznadziejna- telewizja publiczna jako telewizja mająca misję państwową powinna prowadzić programy na temat zdrowego odżywiania się, edukacji i świadomości zdrowotnej.

#depresja #choroby #nerwica #zdrowie #polska #polityka #bekazpodludzi #dzieci
Pobierz Glimpse0fTheFuture - Sprawa jest poważna, wpis również będzie bardzo poważny. Nie pro...
źródło: comment_1657996014y90F20PlIVZkGahfLEnWFs.jpg
  • 13
Nastolatki przeglądając dzień w dzień swoją tablicę zawierające tego typu zdjęcia często popadają w różne kompleksy porównując się do czegoś co nawet nie istnieje. Już nie mówię tu nawet o pustocie która panuje na tego typu stronach.


@Glimpse0fTheFuture: Niedawno na wykopie czytałem dyskusję w podobnym tonie.
Wszyscy są piękni, zgrabni, urodziwi, a nie jest to do końca prawdą. Jesteśmy, jacy jesteśmy. Pojęcie piękna też jest względne.
Podstawą jest zaakceptować siebie. Swoje
@Glimpse0fTheFuture: Tylko, że bez nastawienia na realną pomoc to dowolne pieniądze nie pomogą.

Słusznie zauważasz, że telewizja nie informuje i nie prowadzi poważnej debaty o zdrowiu. Zdecydowana wiekszość programów jest nastawiona na robienie obywatelom sieki w mózgu.

Co najwyżej TV włączy się do jakiejś kampani, czasem słusznych, ale często jak z sarsikiem tylko nastawionych na straszenie i np. wciśniecie większości zbędnych szczepień.

Podają, że w 2021 było około 90 000 nadmiarowych
@bela913 ale to Ty nazywasz czubków osoby korzystające z pomocy psychologa i psychiatry xD
Nie wiem, czy Ty w ogóle wiesz o jak dużej grupie osób jest mowa. Gdybyś był taki mądry jak myślisz, że jesteś to byś wiedział, że samobójstwo to ogromny koszt dla społeczeństwa, które inwestuje bardzo dużo w jednostkę w trakcie różnych etapów jej życia, więc w interesie jego poprawnego funkcjonowania jest działanie na rzecz zmniejszenia ich liczby.
@XyonN: nie zmienisz systemu poprawiając jego jednej części. Gdyby system był normalny takich ludzi byś spotkal b mało. Nikt się nie przejmuje kosztem takich ludzi bo nas i tak jest za dużo na planecie stąd wysyłają debilów na wojnę.

Chcesz to ich lecz. Leczenie powinno zawsze się odbyć ale na ich koszt(mają swoje rodziny) i jeżeli efektów nie widać utylizacja. Tam już nie widzisz strasznych kosztów? ;P leczenie czubków powinno być
@KollA: nie każde zaburzenie psychiczne to od razu samobójstwo. Teraz dużo ludzi ma coś nie tak z głową co nie znaczy że zrobią SB krzywdę. Leczenie czubków mało co pomaga obecnie. Dają im leki które ich zamulaja. W rodzinie mam 2 osoby takie i leczenie im nie pomaga. Trzeba poświęcić mnóstwo czasu żeby ich wyprowadzić na prosto. To od małego, jakieś #!$%@? przeżycia albo po narkotykach.

Uważam że problem samobójców jest
@bela913: Zgoda co do ogółu, że władzy obywatele nie wybierają, tylko dostają kilka band zjebów do wyboru. Swoją drogą chyba (podkreślam chyba, popraw mnie jeśli nie) promujesz Konfederację i nie rozumiem, jak zamordystyczne doktryny KK można z wolnością gospodarczą wiązać, skoro religie i kościoły z definicji są przeciwne jakiejkolwiek uczciwej konkurencji.

Każdy sobie w głowie nie takie rzeczy potrafi zlać, ale wracając do tematu, oczywiście, że gro terapii nie działa bo
@KollA
Oj dużo system mógłby informować ale to nie w tym wieku.

Konfederacja to partia stworzona aby myślących trzymać dalej w szablonie wiary w wybory i braku chęci zmiany ordynacji na jawna / sprawdzalna.