Wpis z mikrobloga

Żyjąc w społeczeństwie, musimy być cywilizowani: kontrolować emocje, objaśniać swoje punkty widzenia, dyskutować i spokojnie wymieniać się argumentami. Chociaż jesteśmy przyzwyczajeni do dyscyplinowania samych siebie, realizacja tego zadania wymaga od nas tłumienia w sobie wielu naturalnych odruchów. Do czego może to doprowadzić? Aby odpowiedzieć na to pytanie, w tym tygodniu odwołałem się do krótkometrażowej animacji 'Enough' i kilku uwag Zygmunta Freuda.

Odnośnik do wpisu: Kultura jako źródło cierpień

---
Nazywam się Jakub Walicki, jestem absolwentem studiów doktoranckich w Instytucie Filozofii i miłośnikiem kina. Prowadzę bloga 'Przemyślane Kadry', gdzie umieszczam krótkie wpisy, w których omawiam jeden filozoficzny wątek, wykorzystując jeden film jako ilustrację.

#filozofia #film #kino #psychologia #psychiatria #animacja #przemyslenia #przemyslanekadry
Pobierz przemyslane_kadry - Żyjąc w społeczeństwie, musimy być cywilizowani: kontrolować emoc...
źródło: comment_1658651865zT6xqI9Or1MhfuQYtGrMC1.jpg
  • 13
@Sebastjan: Nie myślałem o mechanice kwantowej. Zdaje się, że Jan Łukasiewicz wspominał w swojej pracy na temat Arystotelesa, że zasada sprzeczności (wyłączonego środka też) może występować w wielu wariantach: nie tylko czysto logicznym, ale też np. psychologicznym. Wydaje mi się, że ograniczenia sztywnej logiki w pewnym sensie widać właśnie przy wnikaniu w ludzką psychikę, którą często rządzą sprzeczności. Psychika jest wieloplanowa, co oznacza, że moim zdaniem można np. kochać i nienawidzić
@przemyslane_kadry: Czasami nie trzeba się kontrolować. Być może tak było za czasów Freuda. Teraz da się żyć w cywilizacji, ale bezpośrednio poza społeczeństwem, bo pośrednio korzysta się i tak z osiągnięć społeczeństwa. Przykładowo, można zarabiać jako programista, nie wychodząc z domu i żyjąc na wsi, więc można się wydzierać, kiedy jakaś sytuacja staje się irytująca. Można też w trakcie pracy siedzieć na łące i odpoczywać. Nie ma żadnych sztywnych zasad jak
@rmweb: Dzięki za komentarz :). Naprawdę myślisz, że to możliwe? Wiadomo, że współczesny programista pracujący zdalnie ma zdecydowanie więcej swobody niż, powiedzmy, robotnik w fabryce w XX-wieku. Ale nie sądzę, żeby Freud uznał, że sytuacja diametralnie się zmieniła. Jeśli dobrze go rozumiem, Freud uznawał, że na głębszym poziomie (ID) jesteśmy egoistycznymi zwierzętami, w których kipią naturalne instynkty i nieokiełznane pragnienia. Przecież dzisiaj również nie ma możliwości, aby w pełni im folgować,
@przemyslane_kadry: Akurat kolejek do bankomatów da się uniknąć, wystarczy zrezygnować z gotówki. Podobnie kolejek w sklepie. Można wybierać się do sklepu w godzinach najmniejszego ruchu albo w ogóle robić zakupy tylko przez internet. Człowiek najczęściej się denerwuje, kiedy żyje w ciągłym pośpiechu i nie ma na nic czasu. Jak się ma ten spokój wewnętrzny to nawet kolejki albo korki nie denerwują. Z drugiej strony wszystko zależy od charakteru. Jeden człowiek lubi