Wpis z mikrobloga

Ehhhh, ale przez infalcję to dostałem szkołę życia. Ostatnio usłyszałem fajne akademickie powiedzenie, które tu dobrze pasuje "lepiej spędzić tydzień w laboratorium niż dzień w bibliotece".

Wystarczyło wpisać w google obligacje skarbowe i poczytać co i jak, a nie żyć święcie przekonanym, że nie można tego zerwać i pieniądze są zamrożone na wiele lat.

Ciekawe ile jest ludzi, który uważają lokatę bankową za jedyną słuszną opcję lokowania kapitału, bo jak słyszą giełda, to się cykają, a o obligacjach mają myślenie takie jak ja.

#obligacje #oszczedzanie
  • 13
  • Odpowiedz
  • 1
@Kexu to są czesto blokady w głowie. Moich dwóch kumpli ciągle pieprzy o jakis tam lokatach co trzeba nowe środki xD jak im mowie o obligacjach to jednym uchem wpada a drugim wypada xD
  • Odpowiedz
@puto: dzisiaj się dowiedziałem, że kara za wcześniejszy wykup obligacji nalicza się tylko od odsetek (na stronie obligacji widocznie czytałem to co chciałem przeczytać, a nie to co jest napisane), więc na wyjebce można pieniądze tam wpłacać. Na koncie wystarczy trzymać jakiś bufor 2-3 średnich miesięcznych wydatków , a reszta w obligacje, bo i tak mniejszych pieniędzy się nie wypłaci niż to co się wrzuciło.

I nawet powiedzenie "analiza wsteczną zawsze
  • Odpowiedz
Na koncie wystarczy trzymać jakiś bufor 2-3 średnich miesięcznych wydatków , a reszta w obligacje


@Kexu: dokładnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

bo i tak mniejszych pieniędzy się nie wypłaci niż to co się wrzuciło.


@Kexu: a powiem Ci że chyba nie masz racji, chyba że ja o czymś nie wiem (bo też nie jestem ekspertem od obligacji) ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale
puto - > Na koncie wystarczy trzymać jakiś bufor 2-3 średnich miesięcznych wydatków ,...

źródło: comment_16589087292m3ZQFbk8WfS56vTUYucvg.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@czympyrympym: Wcześniejsze zakończenie oszczędzania (EDO)

W razie konieczności wcześniejszego zakończenia oszczędzania (przedterminowy wykup) można wycofać wpłacone pieniądze (zwrócić dowolną liczbę posiadanych obligacji). W przypadku skorzystania z tej możliwości, wartość narosłych odsetek zostanie pomniejszona o opłatę, która wynosi 2,00 zł od każdej obligacji dziesięcioletniej. Opłata jest pobierana w pełnej wysokości (gdy wartość narosłych odsetek jest większa od wartości opłaty) lub do wysokości narosłych odsetek (gdy wartość narosłych odsetek jest mniejsza od wartości
  • Odpowiedz
@czympyrympym: zależy co potrzebujemy zrobić z pieniędzmi. Jeśli szykuje się nam pewny wydatek do 4 lat np. remont, zmiana samochodu, to wybrałbym oczywiście obligacje 4 letnie.

Ale jeśli chcialbym wrzucić pieniądze w obligacje i oceniam ryzyko sięgnięcia po pieniądze z obligacji jako niskie np. kompletne rozbicie samochodu, długa rehabilitacja po wypadku, bo zanim udałoby na NFZ to groziłoby kalectwo itp. Więc jeśli ryzyko sięgnięcia po pieniądze jest niskie to EDO, jeśli
  • Odpowiedz