Wpis z mikrobloga

Strasznie drażni mnie, gdy ktoś mówi "torta", np. "kupiłem torta" zamiast "kupiłem tort".

Tego #!$%@? "torta" nawet słowniki na komputerze czy w telefonie traktują jako błąd, skąd ludzie wzięli to słowo (°° ?! I do tego to nie jest żadna nowość, bo od ponad 30 lat zdarza mi się słyszeć osoby używające tej upośledzonej odmiany.

Nienawiść do TORTA tak zostałem wychowany
Ten kto tak mówi na zawsze jest przegrany

#grammarnazi #jezykpolski #oswiadczeniezdupy
Wariner - Strasznie drażni mnie, gdy ktoś mówi "torta", np. "kupiłem torta" zamiast "...

źródło: comment_1658908535K5asD1HVionZab4qy6TxKf.jpg

Pobierz
  • 37
Chyba wzięło się to ze "Świata wg. Kiepskich


@zlotopotoczanin: Zgadzam się, zaczeło się od "Walduś daj mi browara" a potem rozpleniło niemiłosiernie. Z drugiej strony, jest to jakaś wariacja wzięta prosto od "piwa, piwa, piwa, piwa dajcie" z Hej, sokoły. Więc może jeśli "karczmarzu, piwa!" to i "cukierniku, torta!" ¯\_(ツ)_/¯

PS Pardon, "karczmarzu piwa" bierze się raczej od "nalej + Dopełniacz" a nie "daj + Biernik"
@Wariner: Jak to mawiał mój lektor od angielskiego "language is a living structure" i to, co teraz Cię drażni, będzie za jakiś czas uznawane za normalne. Jak poczytasz stare książki to przecież ortografia i odmiany są inne. Dlatego nie widzę sensu w rozkminianiu tego, denerwowaniu się, byle tylko rozumieć co ktoś powiedział. No i jak ktoś jest jakimś pasjonatą językowym to może po prostu podziwiać jak za jego życia formuje się
@not_me: Tak, zdaję sobie sprawę z tego, że język zmienia się z latami i trochę też w tym wpisie śmieszkuję - nie mam jakiegoś kasetowego bólu dupy o tego "torta".

Niemniej jednak jest to twór, który słyszę przez całe swoje życie, a nadal nie został przez organy za to odpowiedzialne za prawidłowy - i nadal niezmiennie mnie drażni ( ͡° ͜ʖ ͡°).
@Wariner Wydaje mi się że to może być regionalne, choć w pełni rozumiem oburzenie i absmak. Mi działa na nerwy jak ktoś mówi "płatek" zamiast "płatków" i "klapek" zamiast "klapków". A "kafelek" zamiast "kafelków" to już szczyt. Aż mnie skręca bo sobie przypomniałem ¯_(ツ)_/¯