Wpis z mikrobloga

@pogop:

No kas/Ady kas

No kas to w wolnym tłumaczeniu "No gdzież! No kas tes ta pódzies czyli "No gdzież tam pójdziesz"! A "ady/nady" to taki początek zdaniea, może znaczyć w zależności od kontekstu: no weź!: "Ady zrobze to"! Czyli "no weź zrób to". Może też znaczyć "przecież": "Ady jo Ci godoł", czyli "przecież Ci mówiłem"!

To się chyba wzięło stąd, że te wszystkie baby w chustach na Podhalu całe życie
Cudzic - ciągnąć za włosy


@Kolikowski54: Z ciekawości skąd jesteś Mirku? Moja prababcia tak mówiła, ale na drapanie się np. "czego się tak cudzis?" = "czemu się tak drapiesz?" bo zawsze na wsi dostawałem mega alergii. Wieś 20 km od Krakowa
@filip8192: oj zdziwiłbyś sie
Zgniłem zaczelo byc popularne dopiero za sprawą między innymi wykopu. Kiedyś kilkanascie lat temu jezdzac po Polsce każdy naśmiewał się z tego określenia. Nikt nie wiedział o co mi chodzi.
Bachor tez już mozliwe, ze weszlo do uzycia powszechnie.
@pogop:
Mazowsze
Rasicipka/rasipitka - zupa z kiszonej kapusty (ale to słyszałam tylko u mnie w domu i od osoby zupełnie obcej, więc może ktoś jeszcze zna to określenie)
Ciapy - kapcie
Kuciapka - babskie dolne partie
z Żywiecczyzny w Małopolsce


@Kolikowski54: Ma sens, miałem na studiach znajomego z tamtych rejonów i znaleźliśmy dużo podobieństw w gwarowym słownictwie. Żałuje, że byłem za młody, żeby spisywać te wszystkie słowa prababci, bo było tego dużo a większości już zapomniałem.