Wpis z mikrobloga

  • 45
1957 + 1 = 1958

Tytuł: Narrenturm
Autor: Andrzej Sapkowski
Gatunek: fantasy, science fiction
Ocena: ★★★★★★★★
ISBN: 9788375781397
Wydawnictwo: superNOWA
Liczba stron: 640
Forma książki: e-book
Moje pierwsze bezpośrednie zetknięcie z prozą Andrzeja Sapkowskiego. Początek książki wyzwolił we mnie pewien sceptycyzm, jednak dałem jej szansę i lekturę zakończyłem z jak najbardziej pozytywnym wrażeniem.

"Narrenturm" to bardziej powieść historyczna z elementami fantastyki niźli klasyczne fantasy i takie połączenie jak najbardziej trafia w mój gust. Elementy magiczne są czytelnikowi dawkowane w ilościach dość umiarkowanych - mamy choćby zloty czarownic i uzdrawianie wspomagane magią, ale nie przysłania to historycznego realizmu, który dominuje w tej książce.

Ogrom wiedzy, który w swej powieści przemyca autor może budzić spory podziw. W trakcie lektury natkniemy się na wiele szczegółów i ciekawostek związanych ze Śląskiem, jego historią i położonymi na tym obszarze miejscowościami. Nie raz weryfikowałem w internecie napotykane w książce informacje i wielokrotnie byłem zdziwiony detalami, do jakich dogrzebał się Andrzej Sapkowski i zawarł je na kartach "Narrenturmu".

Książkę czyta się znakomicie nie tylko ze względu na wciągającą fabułę i zarysowane z inteligentnym humorem postacie, ale też z powodu lekkiego języka, którym snuta jest opowieść. Obfituje on między innymi w łacińskie cytaty i zwroty, co, z tego co zauważyłem, część czytelników postrzega jako minus, mnie jednak przypadło do gustu, być może za sprawą jako takiego obycia z językiem Wergiliusza.

Lektura ta niewątpliwie poszerzyła moją wiedzę dotyczącą okresu wojen husyckich i z przyjemnością sięgnę po kolejne tomy cyklu.

#bookmeter #czytajzwykopem #ksiazki #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
informatyk - 1957 + 1 = 1958

Tytuł: Narrenturm
Autor: Andrzej Sapkowski
Gatunek: fan...

źródło: comment_1659001702PiauI2KouwRhPtRErG9fFO.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) (9 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-08-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: fantasy, science fiction, horror
Liczba stron książki: 640

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-06-06 - Użytkownik mastermind19 ocenił na: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) - Wpis »
2\. 2022-05-12 - Użytkownik Certis ocenił na: ★★★★★★★ (7.0 / 10)
  • Odpowiedz
@wedrowycz: zgadza się, słuchowisko jest znakomite. Ja akurat czytałem i słuchałem mniej więcej pół na pół, tj. w domu ebook, a w samochodzie audiobook (na ogół tak właśnie robię, by optymalizować czas potrzebny na ukończenie lektury :P).
  • Odpowiedz
@cotenwypok dokładnie, tak jak mówisz. W Pradze byłem chwilę przed tym jak usłyszałem Bożych bojowników i jeszcze tego samego roku wróciłem tam( ͡º ͜ʖ͡º) w sumie byłem już 4 razy i dalej mam niedosyt. Chcę jeszcze pojeździć po innych miejscach gdzie przebywała wesoła kompania, przede wszystkim zamek Trosky.
  • Odpowiedz
@informatyk: potwierdzam świetna książka, cała trylogia husycka moim zdaniem wciąga nosem, swoją drogą bardzo dobrą, sagę wiedzmińską. Pamietam, źe pierwsze spotkanie z Narrenturmem zaliczyłem, jakoś zaraz po jego premierze majac 14 lat i trochę odbiłem się od niej. Ale wróciłem w liceum lepiej znajac już niemiecki (którego w książce sporo) i wciągnąłem się, jak głupi. Językowo książka była właśnie świetna, choć przyznaje, że bez niemieckiego i nutki łaciny może być trudna.
  • Odpowiedz
Jedna z tych książek, które przeczytałem niemal na raz, a teraz za cholerę już nie pamiętam o czym były ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz