Wpis z mikrobloga

@bizonsky: Ciężko dokładnie ocenić tu dokładnie winę kogokolwiek.

Skuter sygnalizował skręt ale z drtugiej strony nie był w stanie upewnić się czy nie jest wyprzedzany (w miejscu do tego dozwolonym) bo jechał środkiem pasa i zwyczajnie nie miał szans zobaczyć motocykla zza ciężarówki.

Motocykl za późno zauważył, że skuter już rozpoczął manewr.

Swoją drogą linkowanie do spidersweba, który poucza sądy bo mu się wydaje, że źle orzekają jest trochę absurdalne.

Kto
  • Odpowiedz
@Hektorrr nie jest ciężko bo skuter nie miał obowiązków o których piszesz, dałem link do spidersweba bo jest to tam dobrze wyjaśnione zapisami prawa a tu póki co czytam tylko takie "eksperckie" komentarze jak twoje
  • Odpowiedz
@bizonsky mówisz o winie moto i jednocześnie podajesz artykuł, z którego wynika, że winny wg orzecznictwa jest skuter - no gdzie tu sens i logika. Gdyby zamiast moto jechała karetka na bombach to też byłaby jej wina? Wykonując jakikolwiek manewr musisz się upewnić, że możesz go wykonać bezpiecznie. Nawet jeśli ktoś inny popełnia wykroczenie to nie zwalnia Cię to z odpowiedzialności.
  • Odpowiedz
@old_lolek: od kiedy to skręcając w lewo w miejscu dozwolonym musisz się patrzeć w lusterko czy aby przypadkiem nie jesteś wyprzedzany? Przecież tu wina motocyklisty jest oczywista. Nie powinien wyprzedzać w takim miejscu.


@pwone: Od kiedy? Od zawsze.
Moj wuj miał taką przygodę tylko, że samochodem. Szczęśliwie ten drugi ominął pojazd skręcający i trafił w drzewo.
Policja, która przyjechała dała mandat obu, wuja za nieustapienie przy próbie skrętu w lewo,
  • Odpowiedz
@bizonsky: Motocykl faktycznie wykonywał wyprzedzanie wielu pojazdów i z nagrania wynika, że próba wyprzedzania skutera odbywała się już po sygnalizowaniu skrętu w lewo.

Natomiast skuter MA OBOWIĄZEK trzymać się lewej krawędzi podczas skrętu w lewo.

Jeżeli już to obaj zasłużyli na mandaty za niezachowanie szczególnej ostrożności.
  • Odpowiedz
@Ustrojstwo: o czym wy mówicie? Przecież to jest wina tylko i wyłącznie motocyklisty. Skuter zasygnalizował manewr skrętu w lewo. Nie ma obowiązku ustępować pierwszeństwa wyprzedzającemu motocykliście. To motocyklista ma obowiązek przeprowadzić manewr wyprzedzania bezpiecznie i ustąpić wszystkim.


@inflacja_biedaku: Skręcając w lewo masz upewnić się, czy wykonujesz manewr bezpiecznie, np czy nie jesteś właśnie wyprzedzany (protip: nawet w sposób niedozwolony) - także dla mnie to ewidentna współwinna
  • Odpowiedz
i dopiero skręcać w lewo, a on wręcz zrobił ruch w prawo


@krzysiekka90: wszystko się zgadza poza tą kwestią. Taka ciekawostka- jadąc na rowerze (więc na motorach jest to samo) żeby skręcić w stronę +x musisz delikatnie najpierw skręcić w kołem w -x inaczej byś się wywalił, fizyki nie oszukasz. Na dobrą sprawę na to się nie zwraca uwagi, ale jak się uczysz jeździć to się samo dzieje. Na tym filmiku
rzaden_problem - > i dopiero skręcać w lewo, a on wręcz zrobił ruch w prawo

@krzys...
  • Odpowiedz
@rzaden_problem: Jeżdżę na motocyklu, nie musisz mi mówić co to przeciwskręt, żadna to dla mnie ciekawostka. Ale ten ruch skuterzysty to nie był przeciwskręt tylko brak umiejętności skręcania. Zabierał się do tego jakby jechał ciągnikiem z przyczepą.
  • Odpowiedz
@MichuB: raczej nie współwinna tylko wina skuterzysty. Mój znajomy miał identyczną sytuację, skręcał na swoją posesję, sprawa trafiła do sądu i został uznany winnym bo nie upewnił się właśnie czy może bezpieczne skręcić
  • Odpowiedz
Czy może motocyklista który za punkt honoru obrał sobie żeby wyprzedzić wszystko co się rusza i nie myśli że ktoś może go po prostu nie zauważyć.


@krzysiekka90: Myślę że poprostu motocyklista jechał swoim tempem, ale że skuteżysta zaczął zwalniać... fizykę pozostawiam tobie.

Co nie zmienia faktu, że w myśl przepisów prawa winny jest motocyklista :p
  • Odpowiedz
@old_lolek: od kiedy to skręcając w lewo w miejscu dozwolonym musisz się patrzeć w lusterko czy aby przypadkiem nie jesteś wyprzedzany? Przecież tu wina motocyklisty jest oczywista. Nie powinien wyprzedzać w takim miejscu.


@pwone: Były wyroki sądu, że nie można skręcać będąc wyprzedzanym. Należy się upewnić czy wykona się bezpiecznie manewr skrętu.

Dlatego tyle wypadków jest, jak ludzie nie mają podstawowej wiedzy o skręcaniu xD

Wina skutera oczywiście.
Wrzucenie kierunkowskazu
  • Odpowiedz
Wina skutera oczywiście.

Wrzucenie kierunkowskazu nie daje prawa do wykonania manewru.


@GrafikaUltraHaDe: To dlaczego gdyby skuter zauważył motocykl i odpuścił skręt to motocyklista dostałby mandat? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Art 24.5 mówi że nie wolno lewą stroną wyprzedzać osoby zamierzającej skręcić w lewo. Osobiście uważam że będzie współwina bo obaj popełnili błąd
  • Odpowiedz