Wpis z mikrobloga

#konstruktorelektrykamator
#elektrykapradnietyka #elektryka
Kolejny telefon w sprawie usterki.
Znajomy mówi że u jego sąsiada elektryk podpinali #jacuzzi ale coś nie działa i jeszcze spaliło bezpiecznik w #elektronika
To se myślę, uuuu, aaa, będzie ciekawie, jadę. Z samej ciekawości co tam się odjaniepawliło.
Sytuacja wygląda następująco. Serwis w czasie montażu podpiął zasilanie przez kabel 5x4 zasilany z gniazda w garażu. Właściciel pomyślał że nie chce się o niego potykać więc stwierdził że wkopie w ziemię nowy przewód i elektryk mu go podepnie.
Przyjechał elektryk, podpiął przewody w jacuzzi, wszystkie 5 żył tak jak trzeba, drugi koniec w rozdzielnicy też. Żółto-zielony do listwy PE, niebieski do listwy N. Kolorowe do 3 faz, to że przed głównym wyłącznikiem dla tej rozdzielnicy to inna para kaloszy. Uruchamiają zasilanie i jacuzzi, w tym momencie wyzwala się RCD, no i tu historia jest dalej znana.
Oglądam co tu się stanęło.
Otóż, wszystko było by prawie dobrze, gdyby nie to wstrętne RCD. Bo przewód niebieski od jacuzzi został podpięty do listwy N wyjściowej z RCD. A fazy podpięte przed RCD. W momencie uruchomienia przepłynął prąd torem neutralnym w RCD co poskutkowało zadziałaniem tego aparatu i rozłączeniem 4 torów, 3F i N.
Cóż się dzieje z kilkoma urządzeniami 1F podpiętymi pod 3F z tzw "upalonym" zerem? A no urządzenia o najmniejszej mocy dostają niemal pełne zasilanie międzyfazowe.
Jakie są ofiary tej niefrasobliwość? Jak na razie ustalone zostało że nie działa podświetlenie LED oraz wzmacniacz audio.
Zdjęcie przedstawia zasilacza do LEDów, a zasilacz do audio to zwykły 24V zasilacz w wersji hermetycznej.
bambus94 - #konstruktorelektrykamator
#elektrykapradnietyka #elektryka
Kolejny tele...

źródło: comment_1659390093643wX0xNZf3uS9n6a4g0WT.jpg

Pobierz
  • 17
@dare4more rcb odłączył N, ale nie L, czyli efekt tak, jakby zero spadło. Teraz przez jaccuzi idzie któraś faza na zero przez niewielki opór np. grzałki, więc niektóre sprzęty dostają prawie całą fazę od strony N i inna fazę przez swoje L.
@bambus94: o Cie #!$%@? czyli neutral za RCD a fazy przed co poskutkowało 3 fazami na jacuzzi bez neutrala
Miałem podobny przypadek z własnej głupoty ...większość zasilaczy poszła z dymem piec gazowy za 5k na szczęście udało się naprawić płytę
@rybeczka: tak, tutaj straty są stosunkowo niedrogie, ale np ten zasilacz LED ma wbudowaną komunikację i sterowanie RGB. Co gorsza tylko serwis oferuje jako część.
Zdążyłem już sprawdzić że padnięte są dwa kondensatory, mostek prostowniczy i bezpiecznik polimerowy 2A
@bambus94: ja przez przypadek odpiąłem neutral na całym mieszkaniu na szczęście to moje mieszkanie więc nikt nie miał pretensji ale sezon grzewczy piec nie działa ... jeździłem tam i z powrotem na serwis, żeby płytę uruchomić
@bambus94: takie pytanie lajkonika - skoro odpiecie N jest takie grozne w skutkach to po co RCD odpina ten obwod, nie wystarczy w razie wykrycia upływu odpiać tylko 3 faz?

Z tego co kojarzę są też w użyciu RCD ktore nie mają zacisku N dla strony odbiorników
@hu-nows: RCD mają taką fajną funkcje że tor N jest rozłączamy jako ostatni i załączany jako pierwszy. Właśnie żeby nie było takich sytuacji.
Często ludzie stosują rozłączniki 4P bez wydzielonego toru N i tam też potrafią dziać się dziwne rzeczy, dlatego ja preferuję 3P.
@bambus94: nadal nie rozumiem po co odpina się N.. może jakiś nietypowy scenariusz zwarć/upływu wewnątrz urządzenia ma się zakończyć odpięciem N od PE tam gdzie nie powinny być połączone, żeby nie zakłócać pomiarów innych różnicówek?
@bambus94: czyli nie ma ryzyka usterki w RCD, że styki fazowe się skleją a N otworzy? pewnie tam jest specjalna dźwignia i pozycję zmieniają wszystkie na raz albo żadne. W praktyce i tak zadziałają prawa Murphyego i poluzuje się śrubka od zacisku N ¯\_(ツ)_/¯ powinni je robić podwójne
@hu-nows: jest taka możliwość że skleją się styki, ale to już by musiało być mocno przeciążone.

A podwójne śrubki robią np przy licznikach, właśnie żeby mieć pewność połączenia.
Chociaż te nowsze potrafią mieć już tylko jedną.