Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2426
A tak dla odmiany, jakieś plusiki życia w Polsce:
- świetnie rozwinięty system płatności bezgotówkowych
- paczkomaty, zabki i dina
- dość dobry poziom edukacji na skalę międzynarodową
- darmowe studia
- dobrzy programiści i prężnie rozwijającą się branża IT

Zapraszam do rozszerzania listy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 383
@Kaktus80: przeciez podatek liniowy to najbardziej sprawiedliwa forma opodatkowania. % od wyzszej kwoty daje wyzszy podatek niz od nizszej.
Patologia to jest u nas skladka zdrowotna 9% bez gornego limitu. Bo ktos naprawde dobrze zarabiajacy moze wykladac rocznie na ten gowniany nfz tyle ze mialby za to prywatne ubezpieczenie takie na wysokim poziomie i nie jakis gowno pakiet tylko z dedykowanym konsultantem i opcjami leczenia w europejskich klinikach.
@stan-tookie-1: rachunek zostal pobrany od niego w 9% skladce zdrowotnej bez gornego limitu. Jak sama nazwa wskazuje "skladka" i jej wysokosc powinna byc wyliczana od ryzyk. Czyli jak np nie dbasz o siebie nie robisz regularnych przegladow zdrowia- to placisz wiecej.
A jesli juz mamy to 9% bez gornego progu to od jakies kwoty powinny zaczynac sie uslugi premium takie jak np krotsze kolejki do lekarza pediatry itp. Bo przyznasz ze
@Tapirro:

dziecko nie ma pojęcia co go interesuje i co mi się w życiu przyda, a już zupełnie jak ma kilkanaście lat


Zależy od człowieka. Jeden wie od małego co chce robić i do tego dąży, drugi będzie kilka razy skakał między pierwszymi latami różnych studiów bo wszystko złe i niedobre. Ja od zawsze wiedziałem że będę #programista15k, pierwsze programy "pisałem" w wieku 5 lat (przepisując kod na Atari i
@borjaki: albo tak jak jest u nas czyli nie wykluczamy ludzi chorych, czy rokujących gorzej. oba podejścia mają sens, jak dla mnie to co mamy rodzi mniej problemów. jesteśmy na tyle bogaci że stać nas na ludzkie traktowanie.
co do limitów to nie mam do końca zdania, świat zachodni poszedł w % zamiast w jakieś stałe liczby. może być tak że gdyby każdy miał taką samą składkę to albo by się
@Anesa: jeśli ktoś lubi to 4 pory roku, zarówno jeziora, jak i morze jak i góry (tak wiem, że lepiej na Słowacji, lepiej na Chorwacji itd ( ͡° ͜ʖ ͡°) ).

Ja zawsze mówię, że względnie wysoki poziom życia - wiadomo, że będąc krajem w UE to ciężko to zobaczyć, ale poza UE to przecież reszta świata z wyjątkiem jakiejś Australii to często gorzej.

Względne bezpieczeństwo -
@stan-tookie-1: nie chodzi mi o zabiegi ratujace zycie ale np w niektorych systemach ubezpieczn spolecznych na zachodzie masz od pewnego pulapu skladek uslugi premium. Np Twoja żona moze rodzic w lepszym szpitalu o wyzszym standardzie. Mozesz umowic konsultacje z profesorem z lepszej kliniki, albo np kolano zoperuje Ci uznany fachowiec zamiast randomowego lekarza.
A u nas? ludzie placacy duzo i tak oczekujac leczenia na poziomie musza isc prywatnie, bo na nfz
Wiele osób śmieję się np. z takiego USA, że hyhy ci debile nawet często nie wiedzą gdzie leży jakieś europejskie państwo jak Polska.


@Restej: dokładnie, a zapytaj takiego gdzie leży Utah albo Karolina Północna to zrobi wielkie oczy, bo pierwszy raz takie nazwy słyszy xD tak samo jak Polaka #!$%@? obchodzi, gdzie leży jaki stan (których wiele jest kilkukrotnie większych od Polski), tak samo Amerykanina, gdzie leży Polska.
Ogólnie piękny komentarz,