Wpis z mikrobloga

@wuwuzela1: Kazda kuchnia na swiecie ma dania wystepujace w takiej czy innej formie w innych krajach. Pierogi to chyba najbardziej powszechny przyklad, chyba nie ma panstwa, ktore nie mialoby wlasnego odpowiednika tego dania. Nie znaczy to wcale, ze ktos zerznal pomysl od kogos drugiego, na zawiniecie porcji farszu w ciasto i ugotowanie tego w wodzie wcale tak trudno wpasc nie jest xd
Co do tradycyjnie polskich dan to szukalbym raczej w czasach szlacheckich, potrawy z gesi, kaczki, moze zurek? Z bigosem sie tez nigdzie nie spotkalem w kuchniach zagranicznych w takiej formie jak u nas.


@HIMARS: tradycyjne danie raczej powstawału w klasie mieszczańskiej, której rozwój u nas był zdemolowany przez feudalizm I RP, potem rozbiory, a potem komuna XD za czasó której dopiero zaczeła się kształtować klasa mieszczańska.
@HIMARS: Tylko że pierogi z mięsem w polskim wykonaniu to chyba jedne z najgorszych pierogów z mięsem.
Aż do dziś ludzie wykonują je z wygotowanego ze smaku mięsa z zupy, zamiast stosować mięso surowe jak reszta świata.
Gyoza? Surowe.
Pielmieni? Surowe.
Chinkali? Surowe.
Manty? Surowe.
Wonton, "Dim sum"? Różnie, ale nawet jeśli mięso nie jest surowe to jest przynajmniej dobrze doprawione.
Polskie pierogi, nasza duma narodowa? Wygotowane na wiór mięso z
@Mucholep: Dzięki, bez Ciebie nigdy bym się nie dowiedział, że pierogi mają różne farsze!
A tak na serio, mój komentarz dotyczył akurat pierogów z mięsem i tego jak wypadają w wersji polskiej na tle wersji zagranicznych.
Ale skoro już zacząłeś, to chcesz porozmawiać na przykład o tym, dlaczego ziemniaki z groszkiem, cebulką i garam masala (pierogi indyjskie) to lepszy farsz od białego sera (pierogi polskie)?