Wpis z mikrobloga

Ma ktoś jakiś recap jak wygląda sytuacja z budowaniem atomu w PL? Z tego co się orientuję mamy obecnie dwóch (trzech?) graczy i szansę na pierwszy prąd przed 2030:

1. #orlen + #synthos i małe BWRX-300 ze Stanów

2. Polskie Elektrownie Atomowe + polskie spółki energetyczne i duża EJ w technologii Westinghouse koło Wejherowa

3. Malutkie, przemysłowe reaktory w okolicach Legnicy klik

Coś pominąłem?

#gielda #energetyka #atom #elektrowniaatomowa
  • 10
  • Odpowiedz
@goferoo: jak gardzę sasinówkami, tak troche Olejorza za 65 ostatnio wziąłem, ale licze, ze jeszcze sie #!$%@?, gdy podadzą szczegóły podatku od zysków nadzwyczajnych i wtedy bedzie mozna dobierać, mnie tez skusiła budowa farmy wiatrowej na Bałtyku, ktora ma ruszyć w 2024
  • Odpowiedz
@maniek74: Ja ostatnio wgłębiłem się w ich strategię ogłoszoną w tamtym roku i przeleciałem dokładnie raport za 22H1 no i wygląda to bardzo składnie, tylko ten atom mi śmierdzi (żeby wszystkie ich zyski tam nie popłynęły), plus wiadomo, dywidenda zależna od woli politycznej.
  • Odpowiedz
@goferoo: w dłuższej perspektywie, zastanawia mnie, jakby sie zachował kurs po zmianie władzy. Niby socjaliści odchodzą, wiec moze to byc paliwo do wzrostów dla całego WIG-u, z drugiej strony czy ktos z ramienia bedzie to tak prężnie rozwijał jak Obajtke? Nie sadze. Prezes Orlenu z nadania poprzedniej władzy skończył w pierdlu z zarzutami karnymi a mafie paliwowe robiły za ich czasów co chciały
  • Odpowiedz
@Gawol_1: faktycznie, dorzucam ich do listy

@maniek74 Też się nad tym zastanawiałem, no imo nie ma gorszej władzy dla rynków finansowych niż kato-socjaliści.

@Cubbylitto: Celują w kilka/naście modułowych reaktorów 300MW każdy, koszt za KW w realizacji w Kanadzie wyszedł koło $4000 za KW , także ~20mld PLN za sztukę wychodzi. Lewar na pewno będzie, może nawet większy, bo GPW i MF mocno mówi ostatnio o zielonym finansowaniu, PKN
  • Odpowiedz
koszt za KW w realizacji w Kanadzie wyszedł koło $4000 za KW


@goferoo: a to już gdziekolwiek w końcu powstała pracująca jednostka prototypowa?

@goferoo
Polki duży EJ to najwcześniej 2033 rok- taki mają na chwilę obecną harmonogram. Teoretycznie technologia jeszcze nie została wybrana.
Z kolei SMRy to śpiewka przyszłości - na ten moment z tego co wiem, żaden nowoczesny na lądzie jeszcze nie powstał
  • Odpowiedz
@losBamberos88: Faktycznie, ten prototyp w Kanadzie dopiero miał zacząć powstawać w tym roku (ostatni artykuł z grudnia’21), świeższych info nie ma. Ten maly atom to ma sens ogólnie? Czy jednak efekty skali graja duża role?
  • Odpowiedz
@goferoo: myślę że kiedyś będą powstawać, ale komercyjnie w PL nie sądzę że stanie się to wcześniej niż za kilkanaście (lub nawet 20+) lat.
Na ten moment robi się tylko ogromny szum medialny- po co? Strzelam że po to żeby podbić sztucznie ceny akcji na giełdzie
  • Odpowiedz