Wpis z mikrobloga

#komputery #thinkpad #laptopy #laptop

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiscie sie nad zakupem nowego lub poleasingowego laptopa, takiego jak Thinkad P17 Gen 2, to szczerze go nie polecam. NIE KUPUJCIE NIGDY tego komputera. Dzwiek wydawany przez wentylator z lewej strony jest o takiej czestotliwosci ze powoduje migrene i uniemozliwia prace dluzej niz kilkanascie minut. Wymiana chlodzenia na nowe (komputer ma dwa miesiace dopiero) nie pomaga gdyz problem tkwi w konstrukcji wentylatora.
Dzwiek ten okreslam jako swiszczacy, gwizdzacy nawet na niskich obrotach jest on slyszalny szczegolnie w pomieszczeniu gdzie jest cisza. Nie jest to tylko moje odczucie, na forum lenovo, reddit i na yt sa opinie uzytkownikow potwierdzajacych odczucia. Jest to najbardziej nietrafiony zakup w moim zyciu, jednoczesnie najdrozszego laptopa jakiego kupilem (bez modyfikacji ponad 20k). Wiem na biednego nie trafilo, wzialem go w leasing i bede musial toczyc teraz batalie sadowe i udowadniac ze nie jestem jeleniem i nie dam sie zlapac na scam, ponosze straty bo komputer mial byc w firmie wiec bede dochodzil dodatkowo odszkodowania z tytuly utraconych zyskow jesli nie uda mi sie teog zalatwic szybko i na poduszkach.

NIE KUPUJCIE THINKPAD P17 Gen 2.

Samych thinkpadow mam 7, i nigdy nie mialem takich problemow, mam punkt odniesienia w uzytkowaniu gdyz korzystalem i w pracy na licznych projektach i w domu jako prywatny, czesto sie z nimi przemieszczalem z uwage na charakter pracy i zawsze wszystko dobrze dzialalo. Niestety obserwuje ze o klientow coraz mniej sie dba, na zasadzie zaplac i spi.....j. Chyba czas odpuscic sobie dalsze inwestowanie w sprzet tej firmy. Nigdy wczesniej nie zawiodlem sie w taki sposob jak obecnie. NIE POLECAM!
  • 9
Samych thinkpadow posiadam 7 - do kazdego mam minimum jedna stacje dokujaca.
Korzystam z P52, W530 daily, a dodatkowo X1 carbon i T430s.
W pracy korzystalem z wielu modeli Thinkpadow, takze znam kazdy szmer i pisk jaki moze wydac z siebie taki laptop. Wiec znam kulture i charakterystyke pracy laptopa bedacego stacja robocza.
@krwawy_zbik: hmm nie zgodze sie, mam P52 od ponad trzech lat i poczatkowo owszem były problemy ale update sterownikow i biosu pomogl rozwiazac wszystkie z nich. Niestety Thinkpad P17 Gen2 z racji bycia 2 genercja powinien byc wolny od takich wad jak chociazby zle zaprojektowany i uzyty wentylator. Narazie mam otwarty spor z Lenovo i dostawca z Polski, jesli nie rozwiaza tego na drodze pokojowej to zapewne upublicznie szczegoly tego problemu
@technocratus: Możliwe, że część problemów wynikała z tego, że miałem tam Linuxa, ale u mnie tak:
- throttling (stałe 800MHz na każdym rdzeniu, dość popularny problem u Intela) - udało się rozwiązać
- co prawda jest to mocna stacja robocza, ale taka kobyła to lekka przesada i do tego te zasilacze; setup z replikatorem portów to był jakiś cyrk na biurku
- z supportem Lenovo też były przejścia (długa historia), ich
@krwawy_zbik: Na linuxie czasem jest wiecej mozliwosci aby latwiej dostosowac predkosc wentylatorow, za pomoca skryptow.

Najgorsze jest to ze glownym i najwazniejszym motywem ktorym kierowalem sie przy zakupie tak duzego i ciezkiego laptopa bylo zalozenie ze bedzie mial lepsze elementy chlodzeni (wiec bedzie mogl by bardzej wydajny albo cichy - zaleznie od ustawienia PowerMode) bo powierzchnia wieksza wiec rozprowadzanie ciepla etc, mnie nie przeszkadza ustawienie domyslne predkosci fan uzywam tego w
@krwawy_zbik: prawdopodobna przyczyna tego problemu moze okazac sie trywialna, otoz chodzi o dwie dziurki w wentylatorze SUNON, w alternatywnej wersji nie ma ich wiec uzytkownicy nie skarza sie na glosnosc wentylatora. W P17 nie ma alternatywy. Podobne dwie dziurki sa w wentylatorze prawym ale troche inaczej sa wkomponowane w ksztalt ramion obudowy (slychac swist podobny co w lewym jednak jego uciazliwosc jest mniejsza, daje sie we znaki dopiero przy wiekszych predkosciach.
technocratus - @krwawy_zbik: prawdopodobna przyczyna tego problemu moze okazac sie tr...

źródło: comment_1660223408O17e79eamoEAx2EIWCw0Hk.jpg

Pobierz
@technocratus: rozumiem rozgoryczenie, w kompie za takie pieniadze wszystko powinno byc tip top.

Osobiscie zrobilbym jak radzi Kryspin, zamowil identyczny wiatrak, zalepił/uciął miejsca z dziurkami i sprawdził

Masz pełne prawo do kłótni z nimi o naprawę sprzętu ale warto strzępić nerwy? Jak wiatrak zalatwi temat to bym podmienil i nie tracił czasu. A nastepnym razem kupił macbooka albo precisiona lub inny, sprawdzony model