Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 29
1. Kupić sok Tarczyn, odkręcić nakrętkę i udać się do miejsca, o którym się przeczytało – wykonać zdjęcie.
2. Wykonaj dekorację w ramce.
3. Odpicuj auto – odkurzacz, myjnia i niech lśni.

Nie wiem kto wymyślił punkt pierwszy, ale w Tarczynie pewnie obroty wzrosły o parę procent. Na dziesięć prób trafienia czegoś w realnym zasięgu dostawałem same atrakcje ulokowane pod południową i wschodnią granicą... A może to wina kupowanego soku pomidorowego?

Przystąpiłem więc do realizacji punktu #2
Już od dawna, po wizycie w warszawskim muzeum neonu chciałem sprawić sobie taki Neon w domu. Jednak koszt zrobienia takiego na zamówienie jest niebotyczny, ale od czego ma się elastyczne taśmy Led imitujące ten jakże unikalny efekt świecącej tuby.

Czas więc na projekt LEDon:

Jako że projekt potrzebował ramki na pomoc przyszla Ikeowska Ribba której chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, jej duża głębokość pozwala na ukrycie plataniny kabli z tyłu i zasilacza Led.
Jako tło posłużył czarny hips 2mm.
Do wykonania dekoracji użyłem taśmy Led Neon 12v flex - ciętej z metra z allegro.
Każdy odmierzony odcinek jest ułożony w zaprojektowanym w fusion 360 i wydrukowanym w PLA korytku które nadaje odpowiedni kształt taśmie. Jej jedyny mankament to możliwość cięcia co 2.5cm, dlatego trzeba było dobrze rozplanować początek i koniec taśmy do kształtu.
Po rozplanowaniu ułożenia dekoracji nawiercilem otwory pod przewody i przylutowałem je do taśm.
Na koniec całość podłączyłem do zasilacza Led i ściemniacza pozwalającego płynnie regulować jasność dekoracji.

Dla efektu finalnego została tylko zamiana przewodu zasilającego na taki w kolorowym oplocie i zawieszenie kompozycji na ścianie, z czym na dziś niestety nie zdążyłem.

Zgrubne podsumowanie kosztów
Ramka - 60
Hips - 30
4m taśmy Led - 60
Zasilacz 12v - 35
Ściemniacz dotykowy - 25
Przewód zasilający w oplocie - 20
Koszt filamentu i przewodów pomijam, bo te już miałem
Suma 230 PLN

Czy jestem zadowolony z finalnego efektu? Tak, bardzo! Bo całkiem niewielkim kosztem można stworzyć świecącą dekorację indywidualną dla każdego wnętrza, jedyne co nas ogranicza to dostępna paleta barw taśm Led Neon.
Polecam każdemu kto ma ochotę na wlasnorobny świecący dekor w mieszkaniu!

#led #diy #majsterkowanie #elektronika #neon #oswietlenie #mirkowyzwanie
m_silvus - 1. Kupić sok Tarczyn, odkręcić nakrętkę i udać się do miejsca, o którym si...

źródło: comment_1660250714lmVU3NNkZgRZdQxKVTCVFI.jpg

Pobierz
  • 7