Wpis z mikrobloga

W tym wpisie przedstawię Wam moje ulubione przydatne, zwiększające produktywność programy/aplikacje. Zapraszam do dyskusji. Chętnie poznam wasze ulubione, niezbędne aplikacje lub alternatywy dla tych co podałem.
Linki tutaj https://pastebin.com/BJUaFWSx bo nie mogę dodać na raz (to chyba przez te słynne zabezpieczenia wypoku).

1. Everything (windows)
Prosta aplikacja do wyszukiwania plików i folderów. Działa bardzo szybko. Zdecydowanie szybsza i wygodniejsza niż wyszukiwanie plików w windows.

2. StayFocusd (rozszerzenie do przeglądarki Chrome)
Pozwala blokować strony na których marnujemy czas, ograniczać ich użycie np. do 10min dziennie.

3. Anki (wieloplatformowa)
Po prostu fiszki czyli system nauki z regularnymi powtórkami. Można pobrać gotowe zestawy z bazy aplikacji, lub utworzyć własne.

3. Foxit reader (wieloplatformowa)
Mój ulubiony czytnik PDF na windows. Umożliwia zakreślanie, dodawanie notatek, zakładek.

4. Sumatra PDF (windows)
Alternatywa dla Foxit reader. Bardzo lekki czytnik PDF z podstawowymi funkcjami.

5. TickTick (wieloplatformowa)
Zarządzanie zadaniami tzw. lista to-do. Testowałem kilka podobnych aplikacji i ta ma moim zdaniem najwięcej funkcji w darmowej wersji (jest też płatna, ale nie korzystałem).

6. Notion (wieloplatformowa)
Rozbudowana aplikacja do notatek. Można tworzyć odnośniki do innych notatek, bazy danych, kolaborować. Dla studentów jest dostępna wersja płatna za darmo https://www.notion.so/product/notion-for-education.

7. Office365 (wieloplatformowa)
Każdy to zna. Dlaczego piszę o tym tutaj? Szukałem najtańszej opcji na przechowywanie plików w chmurze. Subskrypcję family można kupić za ok. 250zł rocznie dla 6 osób. Daje to niecałe 50zł rocznie za osobę gdzie dostajemy 1TB miejsca w chmurze (dla każdego osobno) i pakiet Office na kilka urządzeń dla każdego użytkownika. Moim zdaniem dobry deal.

8. Bitwarden (wieloplatformowa)
Manager haseł. Bardzo użyteczna aplikacja do zarządzania hasłami. Dzięki temu nie musisz pamiętać setek haseł do różnych serwisów, można generować bezpieczne skomplikowane hasła.

9. Dark Reader (rozszerzenie do Chrome, Firefox, Safari, Edge)
Wtyczka do przeglądarki zmniejszająca zmęczenie oczu. Pozwala na każdej stronie internetowej zastosować tryb 'nocny'. Polecam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

10. OneCommander (windows)
Manager plików. Taki Total commander w nowym wydaniu.

11. Calibre (wieloplatformowa)
Przydatna aplikacja do zarządzania bazą e-booków w różnych formatach. Pomaga mi zmieniać nazwy plików i uzupełniać metadane.

12. Mailbird (windows)
Mój ulubiony klient poczty email. Prosty i dość szybki. Przesiadłem się na niego jak Thunderbird zaczął spowalniać przy większej ilości wiadomości w skrzynce. Zależało mi na 'widoku konwersacji' czyli kolejne odpowiedzi w danym wątku jedna pod drugą, jak 'na czacie'.

13. PDF Expert (iOS)
Czytnik PDF, z którego korzystam na iPadzie. Pozawala na zakreślanie, dodawanie notatek. Synchronizuje się z chmurą dzięki czemu mam te same pliki na pececie i mogę je czytać/zakreślać w dwóch miejscach na raz.

#komputery #windows #android #nauka #produktywnosc #aplikacje #qualitycontent
ddiazepam - W tym wpisie przedstawię Wam moje ulubione przydatne, zwiększające produk...

źródło: comment_1660554240LiYt0doFQf8Gqtwbi49ber.jpg

Pobierz
  • 16
@ddiazepam: dodam Video Speed controller, wtyczka do chrome dzieki ktorej kazdy filmik mozesz ogladac z dowolna szybkoscia, czasem ludzie tak zamulaja ze mozna ogladac 3-4x szybciej. Dobre do szkoleń, konferencji, wywiadów gdzie ludzie mówia z głowy i przez to bardzo powoli
@GnijacyNissan:
KeePass - wydaje się dość oldschoolowy, słaba wtyczka do chrome, stara aplikacja na androida - dla mnie odpada
1password - płatny, wolę darmową alternatywę jeżeli jest dostępna i funkcjonalna

Outlook - chyba wchodzi w pakiet subskrypcji Office'a
Zamiast bitwardena, to poleciłbym KeePassXC (multiplatformowy fork KeePass). Dlaczego? Bo tu chodzi o nasze hasła, dlatego stawiam na rozwiązanie OpenSource nie należące do jakiejś korporacji. Przy tym jest w pełni darmowy i funkcjonalny, a zaszyfrowany plik z hasłami trzymam sobie na własnym serwerze NAS i iCloud. Bitwarden trzyma je u siebie.
Jeszcze dokładnie sprawdziłem tego Bitwardena i on jest mniej wygodny. Jest na nim większe prawdopodobieństwo, że nie rozpozna wpisanego hasła i go nie zapisze automatycznie. KeePassXC rzadko się zdarzy, że nie rozpozna, ale gdyby, to można ręcznie dodać okno i przypisać mu funkcję. KeePassXC jest w porównaniu do niego wręcz bezobsługowy. Ponadto gdy chcemy uporządkować nasze hasła w aplikacji, nie możemy po prostu przenieść hasła, podnosząc je myszką i przenosząc do utworzonego