Wpis z mikrobloga

Zauważyłem, że u ludzi mający hobby, poglądy występuje zjawisko, że uważają się za dużo lepszych od innych. Może ktoś z #psychologia #sociologia podeśle źródło, w którym jest opisane to zjawisko. Zauważyłem to na wykopie, YT, Instagramie.

Grupy, u których to zauważyłem:

Siłownia - każdy kto nie ćwiczy na siłowni jest grubasem i leniem a sama siłownia jest: cudowna, głowa odpoczywa, nie można się od niej oderwać, dobra dla zdrowia, poprawia sylwetkę. Osoba ćwicząca nie zaakceptuje tego, że kogoś siłownia może nudzić czy wkurzać.

Rozwijający się - każdy kto się nie rozwija jest głupim, biednym, leniem.

Polityka- tutaj chyba największy rak bo każdego racja jest najlepsza według jego i jak dany ustrój zapanuje to świat będzie utopią. A jak ktoś się nie zgadza z takim to jest prawakiem, lewakiem bez szkoły.

Historia - ludzie nie znający historii są manipulowani przez media, ich życie orbituje tylko w koło pracy, seksu i snu.

Duchowość - inni to są niewiadomi.

Weganizm- czują się świetnie nie to co ci mordercy, psychopaci, ignoranci nie rozwijający się, nie mający na nic wpływu jedzący zwierzęta.

Czytanie- ci co nie czytają są idiotami mający ubogi zasób słownictwa.

Mam wrażenie, że mało jest grup, w których na spokojnie się dostaje odpowiedź jak ktoś nie rozumie jakiegoś zagadnienia w danej dziedzinie.

#przemyslenia
  • 12
@przegro_pisarz: jak ktoś robi coś w życiu konstruktywnego to myślę że ma prawo czuć się więcej wart dzięki swoim staraniom niż bezużyteczny plemnik z pęknietego kondoma. Zrób coś z sobą żeby inni to zauwazyli to zobaczysz różnice w odbiorze a tak jak egzystujesz jak taki robak to nawet nie wzbudzasz zbytniego zainteresowania no bo czym? Jesteś jednym z wielu.
@przegro_pisarz: przynależność do jakiejś elitarnej grupy może nobilitować. Chyba warto w tym miejscu przywołać zjawisko konformizmu normatywnego

Akceptacja przez grupę związana jest z tym czy dana osoba pasuje swoimi zachowaniami do grupy. Z drugiej strony akceptacja przez grupę jest ważnym czynnikiem wpływającym na samoocenę, która w tym sensie staje się socjometrem. Podporządkowanie się grupie wpływa więc na polepszenie samooceny, zaś sprzeciwianie się obniża samoocenę, ze wszystkimi związanymi z tym konsekwencjami.

Czynniki
@przegro_pisarz: Ja trenuje boks ale nie wyśmiewam się z ludzi chodzących na siłownię ( ͡º ͜ʖ͡º) Kolega elektronik ma #!$%@? pewnie ze względu na to że ma swoje zainteresowanie (sam lubię popatrzeć Daniela Rakowieckiego na yt) co nie jest niczym gorszym od innych zainteresowań o ile nie chowasz głowy w piasek z obawy przed własnym cieniem. U osób z siłowni jest jeszcze tak że odbiór może
@1C59672E96DC7430E1385709810D204A: nie wiem co konstruktywnego na wykopie daje polityka jak tu sami ekesperci. Ja nie znam historii to jestem manipulowany przez media, całuje murzynów po stopach, niszczę miasta, mówię że Polacy gazowali Żydów.

trenuje boks ale nie wyśmiewam się z ludzi chodzących na siłownię


Więc według mnie spoko i może nauczysz mnie czegoś ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@przegro_pisarz: Widzę że dobry Mirek jesteś zaproponowałbym gdzie mógłbyś zacząć w dobrej atmosferze bez żadnej presji ale masz szalik widzewa xD Jeżeli nie zależy Ci na pozerce a chciałbyś poczuc się pewniej siebie z oczywista pokorą to polecam Ci ten sport żebyś chociaż pół roku spróbował bez odpuszczania sobie. Gwarantuje że nie pożałujesz przekłada się bardzo na szara codzienność
Zauważyłem, że u ludzi mający hobby, poglądy występuje zjawisko, że uważają się za dużo lepszych od innych.


@przegro_pisarz: nieeee. Takie zachowania to się prędzej biorą z tak naprawdę niskiej samooceny lub charakteru. Też może być tak, że ktoś pozuje na eksperta, w a rzeczywistości tą maską leczy kompleks z powodu bycia słabym w danej dziedzinie, mimo rzeczywistych pragnień. No i skłonność do prostego oceniania i szufladkowania innych.

Z innej strony, to