Wpis z mikrobloga

Hej Mirki. Jestem po wakacjach w Alanyii. Jeśli ktoś się wybiera teraz, albo w przyszłym roku, to dam wam kilka rad

1.Waluta- Możecie brać euro lub dolary, ale nastawcie się na liry. Lira, lira i jeszcze raz lira turecka. Lirami zapłacicie wszędzie, lira stoi za jakieś 33 grosze. Euro w przypadku ciuchów, dobrych podróbek na bazarze i to w sumie tyle. W każdym innym wypadku, najbardziej opłacają się liry. Biorąc 1000 lirów płacicie jakieś 333 złote, a przez tydzień żyjecie jak królowie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

2.Wycieczki fakultatywne - Jeśli ktoś z was leci niedługo, lub wie, że w okresie jego wakacji czeka go fala upałów, to nie nastawiajcie się na zwiedzanie. Odbyłem taką 8 godzinna podróż ze zwiedzaniem Side+Manavgat i czułem się jak po 2 dniowym maratonie imprezowania w plenerze. Polecam rejsy, snorkeling, generalnie wszystko, gdzie będziecie mieć opcje na częste kąpiele czy kontakt z wodą.

3.Napiwki zostawiajcie w lirach. Po pierwsze - typowo "po polsku" napiszę, że MAJĄ ZAPŁĄCONE ( ͡° ͜ʖ ͡°) A tak serio, średnia wypłata w Turcji to ok 4400 lirów. Zostawiając po 20 lirów za sprzątanie płacicie naprawdę fajny napiwek, a do tego nie wystrzelacie się z Euro/Dolarów. Druga sprawa - często personel nie przyjmuje takiej waluty w formie napiwku, lub nie trafia on w ich ręce. Dlaczego? Prawdopodobnie ze względu na walutę. Jeśli zostawicie 20-30 lirów, macie pewność, że Pani Aisha będzie mieć je w kieszeni po sprzątnięciu pokoju

4.Wycieczkę Alanya Kalesimożecie zaliczyć sami. Ja tak zrobiłem z ekipką i byłem zadowolony. Trasę macię taką samą, na górę dojeżdża wyciąg. Jedyne za co płacicie, to gadka-szmatka przewodnika. Zwłaszcza przy tej porze roku, lepiej jest odpękać to samemu 1-1,5h krócej, a wycieczkę fakultatywną kupić taką, gdzie się popluskacie w wodzie.

5.Bazar - Starajcie się szukać młodych osób na bazarze. Do mnie podszedł gość ok 25-30 lvl, który powiedział, że nikt mnie nie dotknie i do niczego nie zmusi, ale w razie co zaprasza do siebie. Takie osoby najczęściej rozmawiają po angielsku i nie są nachalne przy obsłudze. U mnie 30 minutowe zakupy nie były przerwane żadnym komentarzem, a o doradztwo czasem nawet prosiłem sam i byłęm zadowolony. Obsługa przez Turków 45-50 już taka miła nie jest. Masz kupić, bo po to przyjechałeś.

Jak macie pytania od siebie, to walcie, pomogę.

#turcja #turystyka #podroze #wycieczki
  • 11
@Benchmade_user: Wszystko :D Przede wszystkim polecam ich słodycze, te krojone. Poza tym podróbki ciuchów mają tak dobre, jak oryginalne.

Plecaki,torby, sprzęt sportowy, generalnie przypomina to wielki outlet. Nie kupuj perfumów, bo rozcieńczone z wodą.
@DobrySomsiad: Nie kupowałem. Wifi w hotelu było zajebiste, poza hotelem nie potrzebowałem internetu, bo moja kobieta miała pakiet transatlantycki i szczerze bawiliśmy się na tyle fajnie, że jedyne czego potrzebowaliśmy, to dostępu do map Google :D
@DobrySomsiad: Polecam kupić używkę karty SIM Tureckiej na Olx od osób które wróciły. I sprawdzic ważność żeby się pokryła z twoim wyjazdem, zawsze możesz też taką kartę doładować na miejscu. Do zakupu karty SIM w Turcji wymagany jest paszport.