Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Chce kupić router wifi do mieszkania bo ten, który dostałem od operatora to jakiś syf. Ktoś tu gdzieś pisał o mikrotiku i poczytałem trochę i wydaje się naprawdę spoko w stosunku do asusów, TP-linków itp.
Konkretnie zainteresował mnie model hap ax2 (ma wifi w standardzie ax), ale wygląda na to, że aktualnie nie jest dostępny. Dostępny jest hap ac2. I tu pojawia się pytanie czy warto zaczekać aż pojawi się ax2? Z jednej strony jako przeciętnemu użytkownikowi WiFi AC mi pewnie by wystarczyło, ale z drugiej może lepiej zainwestować już w router wspierający nowszy standard.
#mikrotik #router #sieci #pytanie #wifi
  • 18
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@SzacunekLudziZPiwnicy: chce się trochę pobawić w konfigurację swojej sieci. Poza tym wolę mieć więcej opcji do wyboru i ewentualnie z nich nie korzystać niż być ograniczonym przez jakiś kolorowy interfejs. Te routery i tak są prekonfigurowane, więc będzie działał out-of-the-box z minimalną dodatkową konfiguracją (zmiana hasła, ssid itp.) . Chodzi mi głównie o możliwości jakie daje w razie gdybym chciał pogrzebać głębiej i pobawić się trochę no i o różnice między
@kanarovsky: #!$%@?ąc od pytania Mirka wyżej, to na dobrym duecie AC (router+karta) wyciągasz 1.7Gbps. Realnie z tego poleci ok. 1Gbps. Jeśli nie masz routera i reszty sprzętów w domu na ax/2.5Gbps (zakładamy otoczenie routera, a nie 3 ściany dalej) lub eth2.5G to po prostu przepłacisz za coś, czego nie będziesz w stanie wykorzystać.
@SzacunekLudziZPiwnicy: znaczy że co, przeciętny użytkownik powinien mieć niestabilne urządzenie z aktualizacjami porzuconymi po dwóch latach i nic więcej mu się nie należy? :>

Jedyny minus mikrotika dla przeciętnego usera to trochę trudniejsza konfiguracja. Poza tym za wiele nie ma...

@kanarovsky: jak nie jesteś atechniczny to moim zdaniem warto, bo to dużo lepsze urządzenie, ale hap ac2 wciąż jest bardzo fajny i kosztuje połowę tego. Zależy co chcesz uzyskać.

ax2
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Bad_Wolf: to nie jest tak, że nic nie wiem o sieciach, aczkolwiek nigdy nie grzebałem w bardziej zaawansowanych ustawieniach routera, nie mówiąc o tym że takie marketowe routery mają okrojony interfejs u tam się niewiele da zrobić.
@kanarovsky: mam w domu wifi6, w pracy nie. Różnicy nie widac. Przez 3 lata był jeden jedyny moment gdzie czułem różnicę jak robiłem pierwszą kopię całego dysku z laptopa do NAS, choc ta pierwsza kilkaset GB i tak zaleca sie robic po kablu.

Soft najbardziej asusowy merlin mi pasuje
@annotate: przeciętny użytkownik nawet niezaktualizuje firmware routera ;)
@kanarovsky: widziałbym 2 opcje: kupno routera z wifi, który wspiera OpenWRT, bo jest prostsze niż MT, a zarazem bardziej zaawansowane, niż to samo urządzenie na stockowym oprogramowaniu, albo pójście w MT z założeniem, że spędzisz trochę czasu w Google kminiąc dlaczego coś nie działa, a w międzyczasie różowy pasek nie zatłucze Cię z powodu nieplanowanej niedostępności usługi :D

Mikrotiki są bardzo spoko,
@kanarovsky: nie jest wstępnie skonfigurowany ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dostajesz dziewicze terytorium. Dlatego to nie sprzęt dla początkujących. Tu już trzeba wiedzieć co się robi i dlaczego. Jak nie będziesz wiedział co robisz i po co to nawet google nie będziesz wiedział o co zapytać.

Wyobraź sobie, że sieciami komputerowymi zajmuję się zawodowo jakieś 20 lat plus czas niezawodowy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@SzacunekLudziZPiwnicy:

kupno routera z wifi, który wspiera OpenWRT, bo jest prostsze niż MT, a zarazem bardziej zaawansowane, niż to samo urządzenie na stockowym oprogramowaniu, albo pójście w MT z założeniem, że spędzisz trochę czasu w Google kminiąc dlaczego coś nie działa, a w międzyczasie różowy pasek nie zatłucze Cię z powodu nieplanowanej niedostępności usługi :D


Chyba nie jestem aż tak otwarty na eksperymenty żeby próbować Openwrt, pozostaje nadzieja, że wszystko zabangla