Wpis z mikrobloga

Na wykopie często czytam o problemach kredyciarzy związanych z podwyżką WIBOR 3m. Postanowiłem więc policzyć jak to wygląda.

Założenia- WIBOR3M zmienia się na koniec poprzedniego miesiąca (czyli np, w styczniu, lutym, marcu kredyciarz płaci zgodnie z WIBOR3M. Robię też mały ukłon w stronę @Pastiboxa i jego przewidywań WIBOR 12% we wrześniu 2022 https://www.wykop.pl/wpis/65205857/jestescie-uratowani-xd-xd-tymczasem-we-wrzesniu-20/ i przyjmuję, że w grudniu będzie wynosił 10% a kredyt na 100 000 bo lubię liczyć do 100, jak komuś nie pasuje to niech sobie wyobrazi, że mowa o kawalerce 10km od miasta powiatowego czy o jakiejś szopie przerabianej na mieszkanie. Aha- i kredyt na 30 lat spłacany od stycznia 2022.

Najpierw wyobraźmy sobie, że cały czas mamy 0 stópki (czyli 0,2) marża banku to 2%. W takim wypadku kredyciarz zapłaciłby w 2022 roku: 379 złotych miesięcznie czyli 4548 złotych przez cały rok.

A teraz weźmy pod uwagę sytuację zgodną z powyższymi założeniami.

Kredyciarz w styczniu, lutym i marcu (oprocentowanie w sumie 4,5%) zapłacił 1521 złotych.

Kredyciarz w kwietniu, maju i czerwcu (oprocentowanie w sumie 6,77%) zapłacił 1950 złotych.

Kredyciarz w sierpniu, wrześniu... a nie tylko sierpniu bo wakacje kredytowe (oprocentowanie w sumie 9,05) zapłacił 808 złotych.

Teraz wyobraźmy sobie, że tak jak pisałem w grudniu suma oprocentowania to już 12% i kredyciarz płaci 1030 złotych.

W takim wypadku suma obciazen w 2022 wynosi: 1521+1950+808+1030 5309 złotych, więc kredyciarz zapłacił kilkanaście procent więcej niż przy 0 stópkach.

Nie chce mi się co gdyby kredyciarz przeszedł na stałe oprocentowanie np. w czerwcu czy coś albo np w lutym czy styczniu bo wtedy mamy xD do potęgi xD

A teraz przeprowadźmy małą symulację- że nie ma wakacji kredytowych a kredyciarz nadal musi zapłacić ~ 5309 złotych do banku- ile musiałby wtedy wynosić WIBOR? No cóż- wtedy przez cały 2022 rok wibor musiałby wynosić ~1,4% xD

Więc co do kosztów kredytu wziętego na własne cele mieszkaniowe- bliżej byli Ci co mówili, że stopy będą 0 niż #wkpinvestments no ale oni pewnie patrzyli na to pod kątem inwestycyjnym ( ͡° ʖ̯ ͡°)

A ta ściana tekstu powyżej nie uwzględnia tego, że i tak trzeba gdzieś mieszkać- tutaj trochę innych wyliczeń- kredyt i tak jest tańszy niż wynajem: https://www.wykop.pl/wpis/67284351/duzo-osob-slucha-tak-zwanego-wkp-investment-a-wkp-/

Z powodów powyżej- uważam, że minimum do 2025 nie ma się co napalać na super okazje od upadających kredyciarzy (cześć z nich ma jeszcze ubezpieczenia od utraty pracy)

#kredythipoteczny #nieruchomosci
  • 38
można zazdrościć tym co nie mają kredytu, bo nie muszą robić ciągle takich wyliczeń by związać koniec z końcem


@mookie:

KREDYT JEST TAŃSZY NIŻ WYNAJEM WIĘC KOMU JEST GORZEJ ZWIAZAC KONIEC Z KONCEM? W ścianie tekstu masz link gdzie to z grubsza policzyłem xD I to dla kredytu z 2022 a co dopiero jak ktoś wziął w 2020 :D

Stopy mogą wzrosnąć, jest takie ryzyko a podwyżek już tak chętnie nie
@KakaowyTaboret: na cele mieszkaniowe słowo klucz, czyli dalej chodzi o Polaka bidaka. Kogos kto kupił na kredo mieszkanie dziecku by sobie w przyszłości np. w Krakowie mogło spokojnie studiować, już bez kombinacji to nie obejmuje. Człowiek majętny jakich przecież większość tu na wykopie nic nie dostanie, no chyba ze zmienia 200m2 na 350m2. W ogole żałosne jest bronienie tego kolejnego programu dla patologii podobnie jak 500+.
@KakaowyTaboret stopy w USA rosną i to będzie drenować rynki krajów rozwijających się jak Polska o czym trąbi światowa prasa ekonomiczna, przez co stopy mogą być podnoszone jeszcze mocniej u nas.
Jeśli złotówka się jeszcze osłabi to na energie już nas nie będzie wogóle stać, bo surowce są rozliczane w USD.
Oby tak się nie stało bo zakłady będą upadały jak domino.
W ogole żałosne jest bronienie tego kolejnego programu dla patologii podobnie jak 500+.


@ProofOfConcept:

Czy ja go bronię? Stwierdzam fakty.

Równie dobrze można powiedziec, ze zalosne były bezprawne zyski banków (w teorii powinny zarabiać tylko na marży, a praktycznie zarabiały jeszcze na WIBOR, no ale nasi rządzący już dawno powinni z tym zrobić porządek)
stopy w USA rosną i to będzie drenować rynki krajów rozwijających się jak Polska o czym trąbi światowa prasa ekonomiczna, przez co stopy mogą być podnoszone jeszcze mocniej u nas.


@mookie:

Policzyć dla stałych stóp np. od kwietnia 2022, lub stycznia 2022? Albo dla kredytu z 2020 (lub z momentu gdy zaczales mowic o spadkach) i przejsciu na stale w 2021 lub dzisiaj? xDDDD

Wtedy kredyt nie będzie rosnął, a wynajem
@KakaowyTaboret: ten program uderza w klasę średnia podobnie jak 500+, dla której celem nadrzędnym powinna być walka z inflacja. Klasa średnia to zwykle jakieś JDG lub zoo emerytury z zus to raczej mieć nie będziemy jak bido Polak, na tym co ma ma lokatach, akcjach obligacjach może się okazać ze wyjdzie dużo gorzej. Na starość zostanie mu wyprzedaż majątku firmy w tym nieruchomości, które obecnie spłaca w niższej kwocie. Ale tak
@KakaowyTaboret

Więc co do kosztów kredytu wziętego na własne cele mieszkaniowe- bliżej byli Ci co mówili, że stopy będą 0 niż #wkpinvestments no ale oni pewnie patrzyli na to pod kątem inwestycyjnym ( ͡° ʖ̯ ͡°)


Niesamowite jaka duma jest u kredyciarzy fantastycznego dealu, który wyszedł tylko i wyłącznie dzięki bailoutowi zrobionemu przez złodziejski rząd prawa i niesprawiedliwości kosztem akcjonariuszy banków (i pośrednio kosztem i tak już znikomego
Klasa średnia to zwykle jakieś JDG lub zoo emerytury z zus to raczej mieć nie będziemy jak bido Polak, na tym co ma ma lokatach, akcjach obligacjach może się okazać ze wyjdzie dużo gorzej.


@ProofOfConcept:

sam jestem na JDG xD

Ale przypominam- wiekszosc nieruchomosci jest kupowana na wlasne cele mieszkaniowe- dlatego postanowiłem policzyc jak to wyglada dla przecietniego Polaka a nie wyborcy PiSu, PO bo mi to obojętne- tylko dla tego
Niesamowite jaka duma jest u kredyciarzy fantastycznego dealu, który wyszedł tylko i wyłącznie dzięki bailoutowi zrobionemu przez złodziejski rząd prawa i niesprawiedliwości kosztem akcjonariuszy banków (i pośrednio kosztem i tak już znikomego zaufania do tego nierządu i kraju przez uczestników rynku międzynarodowego). Mi by było wstyd, że jedyne co uratowało mnie przed bankructwem to wątpliwe prawnie i moralnie posunięcie tfu PiSu.


@BaltasarGracian:

xDDDDDD To Twoje projekcie. Nawet bez wakacji kredytowych kredyt
@KakaowyTaboret: a skąd wiemy, ze na własne (zapewne jakies dane z ankiet, czy spisu, bo chyba nie od notariuszy, ale mogę się mylić - daj wiec link), bo ja akurat znam ludzi, którzy maja 2-3 w tym jedna na kredo i sam jestem na kupnie 2 - na cele mieszkaniowe, z tym ze obecna dzieciom. I ten program nie da mi nic, jeśli brałbym kredyt. Na inflacji tracimy wszyscy, ale oszczędzający
op to chodzący dowód anegdotyczny. We wszystkich wątkach o ekonomii czy nieruchach opisuje siebie i robi tym projekcje na całą populacje xD


@mookie:

Nie opisuję siebie, bo wziąłem kredyt już dawno temu, a tu masz obliczenia dla kredytu na 30 lat wziętego w styczniu 2022 xD

Zresztą jak Ci nie pasuje- to udowodnij błędy w obliczeniach ( ͡° ʖ̯ ͡°)

PS- @ProofOfConcept: @mookie od wielu lat
@BaltasarGracian: coś w tym jest ja widzę to tak:
Beneficjenci programu Kredo+ :
1) maja nadzieje oszukać system (inflacja spłaci kredyt)
2) maja nadzieje ze wobec nich prawa ekonomi nie działają (inflacja nie zrujnuje ich życia w przyszłości)
3) nawet jeśli zadziałają to ktoś pomoże (nie mam emerytury, ani dzieci państwo pomóż)
@KakaowyTaboret: No to zmień bankructwo na kosztownie błędną decyzję finansową (a dla ogromnej części bankructwo lub konieczność obniżenia standardu życia do minimum), która w magiczny sposób zamieniła się w profitową (kosztem innych) i są teraz bardzo z siebie zadowoleni jak to podjęli dobra decyzję (tylko i wyłącznie dlatego, że pis dba o swoje słupki w sondażach a prawo i sprawiedliwość mają w dupie).
A z tą nielegalnością zarabiania przez banki to
@KakaowyTaboret: ale – cel jest inflacyjny a nie stópkowy, wakacje kredytowe => wyższa inflacja => wyższe stopy dłużej

Naturalnie część efektów oddziaływania polityki monetarnej jest poza obecnie biorącymi kredyty hipoteczne, więc wakacje są korzystne dla nich, ale nie aż tak bardzo patrząc na 2023 i 2024.

Utrata pracy w recesji to szybka sprzedaż, nie udawajmy że jest inaczej. To, że rynek pracy jest tight nie oznacza, że rynek dobrej i zgodnej
No to zmień bankructwo na kosztownie błędną decyzję finansową (a dla ogromnej części bankructwo lub konieczność obniżenia standardu życia do minimum),


@BaltasarGracian:

Przecież pisałem KREDYT Z 2020 A MOŻE I Z 2021 jest tańszy niż wynajem- gdzie ta kosztownie błędna decyzja finansowa Twoim zdaniem? Problemem mogą być kredyciarze najwyżej z 2022 i to Ci co nie wzieli stałego oprocentowania (a byly miesiace ze glownie takie kredyty były udzielane) więc raczej nie
@KakaowyTaboret: pytanie jaka czesc ten program Kredo+ nie obejmie, bo sobie lepiej starali zaplanować przyszłość i maja 2+ nieruchomości. Dziwi mnie ze PiS nie dał kryterium majątkowego, np. szewc 8 miesięcy wakacji, programista pasożyt wiadomo. Pewnie w pośpiechu nie wpadli na to, albo wydało się zbyt skomplikowane. Bezrobotnym to w ogole mogli by umarzac czesc kredytu.
ale – cel jest inflacyjny a nie stópkowy, wakacje kredytowe => wyższa inflacja => wyższe stopy dłużej


@LuciusMiximus:

Wakacje kredytowe -> głównie nadpłata kapitału -> mniej pieniedzy dla banków -nizsza inflacja. Wg. czesci osob to bedzie mialo dzialanie obnizajace inflacje. A jesli podwyzszy to o ile?

Naturalnie część efektów oddziaływania polityki monetarnej jest poza obecnie biorącymi kredyty hipoteczne, więc wakacje są korzystne dla nich, ale nie aż tak bardzo patrząc na
@mookie

No to jesli chodzi o koszt kredytu- bliżej byli spadkowicze czy wzrostowicze? :)

Dziwi mnie ze PiS nie dał kryterium majątkowego, np. szewc 8 miesięcy wakacji, programista pasożyt wiadomo. Pewnie w pośpiechu nie wpadli na to, albo wydało się zbyt skomplikowane


@ProofOfConcept: Też tak uważam, powinno po prostu dawno temu zmienic WIBOR i nie byłoby problemu ale wiadomo jak z PiSem i planowaniem czegokolwiek skomplikowanego xD