Wpis z mikrobloga

#mtb #rower

Zatęskniłem za MTB i składam po kosztach rower na jesień/zimę. Mam starego Authora Basic 26"z 2009r na Alivio/Acera 3x8. Rama i amor będzie bazą, amory chodzą w chorych pieniądzach, nawet jeśli chodzi o używki, a w sumie bardziej zależy mi na śmiganiu po w miarę płaskich szutrach i lekkich górkach w lesie.
Z racji, że od 6 lat jeżdżę na super szybkiej szosie i łyda trochę wytopiona to stałem się bardziej wymagający.
Myślę nad zmianą ale chcę to zrobić budżetowo. Pomóżcie bo w mtb nie siedzę od 8 lat i nie mam pojęcia jak to ugryźć.

Chcę to ogarnąć na używkach z olx. Myślałem o napędzie 2x10 (wydaje mi się sensowny patrząc po zakresach kaset). Iść w SLX czy Deore? Pomoże ktoś? Może ktoś ma tanio odsprzedać używane szpeje?

Potrzebuję:
- korbę 2x(10?),
- przerzutkę przód,
- przerzutkę tył,
- manetki przód/tył 2x/10?,

Opcjonalnie:
- myślałem nad lepszymi hamulcami (czyt. tarcze). Zostawiam to jako opcja w zależności ile wyjdzie mi napęd.
- zmianą kół bo moje krzywe i zardzewiałe,

Czy lepiej olać napęd 2x i iść w 1x11/12? ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • 22
@GrubyKociol koła 26 są bardzo wdzięczne. Cały rower jest mniejszy, łatwiej wrzucić go do auta, łatwiej przechowywać, choć trudniej znaleźć bardziej fancy części (np opony bezdętkowe). Dodatkowo mniejsze koło obniża efektywne przełożenie napędu, więc łatwiej robić podjazdy na takiej samej kasecie. Mam jeden rower podobny do roweru OPa, uwielbiam na nim latać i trochę żałuję, że koła 26 odchodzą do lamusa
@Traviu nie wiem jak w najnowszych seriach, ale w którejś poprzedniej w manetkach deore nie było mechanizmu pozwalającego przerzucić do 3 biegów w górę, a w slxie już był. Wg mnie pod tym kątem warto zastanowić się nad slxem (chyba że obecnie deore też to już ma), bo to bardzo przydatna sprawa :)
@trzyes: Nie mówiąc o manewrowaniu na singlach. 26 wygrywa z 29 w #!$%@?. Prędkość na prostej może i jest mniejsza (no elo, przesiadłem się z 26" na szosę 28") ale w ogóle mnie nie jara urywanie sekund na płaskim. Chcę po prostu szybko pośmigać po szutrach. Geometria mojego staruszka mi bardzo odpowiada, zrobiłem na nim z 30k km przez lata i w trasach po 80-100km nie odczuwałem żadnych bóli ani nic.
w którejś poprzedniej w manetkach deore nie było mechanizmu pozwalającego przerzucić do 3 biegów w górę, a w slxie już był


@trzyes: No właśnie za dużo tych serii, nie ogarniam tego i liczę na pomoc żeby to działało sensownie. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Traviu jeżeli nie przeszkadzają Ci pogardliwe spojrzenia i opinie ludzi takich jak nasz interlokutor, to polecam retro napęd 3x9 :P kasety są tańsze i dostępne od ręki, łańcuch jest tańszy i mocniejszy (grubszy), jest sporo używanych przerzutek na olx. Nawet stare niezajebywalne LX'y które kupisz za psi uj potrafią bardzo sensownie działać. Ok, nie mają sprzęgła, nie obskoczą kasety >34 ale do zwykłego cywilnego jeżdżenia na lekko całkiem się nadają :P ja
@trzyes: Nie ogarniam tematu mtb jeśli chodzi o oldschool. W starociach to siedzę w szosie bo nawet mam taką 40-letnią. Nie obchodzi mnie opinia troglodyctwa 'hy hy 29" mój najlepszy trekaliber" ale to też chyba zejście trochę w dół będzie? Mój rower waży 13.5 kg, starsza grupa nie dociąży go jeszcze bardziej? Dlatego też myślałem o czymś typu SLX 2x10 bo to waży mniej. Nie urwę niewiadomo ile na tym (ciężka
@Traviu przyznaję szczerze - nigdy nie zwracałem specjalnie uwagi na wagę napędu, ale z reguły jeździłem turystycznie z bagażnikiem i gratami.
Pod kątem wagi to z kołami odczułem dużą różnicę w ogólnym look'n'feel z jazdy kiedy zmieniłem sobie obręcze na szersze, pancerne i siłą rzeczy cięższe. Różnica w wadze niby nie była duża, ale ze względu na dużą odległość od osi wzrósł moment bezwładności kół i rower zrobił się ociężały. Przynajmniej dla
@trzyes: no ale hej, 3x7 jak chłopak robi gruntowny remont i chce pomykać mocniej niż po bułki do sklepu? @Traviu nie wiem jaki masz budżet, ale ja bym szedł w 1x11 czy 1x12. Po co ci aż tak szeroki zakres jaki dają dwa blaty, skoro i tak chcesz dobijać sprzęt w lesie a nie na gładziutkim asfalcie. Jeden blat jest super wygodny - myk, myk i przerzuteczki same spadają ( ͡
@AlteredState: no koszta z tego co widzę dużo większe. Projekt ma być budżetowy. 2x10 widzę, że wychodzi korzystnie kosztowo.

Może zacznę jeździć po jakichś górkach w okolicy, pod Krakowem sporo tego.
@trzyes: no lżejsze koła robią dużą różnicę, fizyki nie oszukasz. Problem w tym, że widzę na necie same składaki i nikt nie podaje wagi. Cenowo nie ma źle bo nawet za 100zł kupisz koła. Tylko co to są za koła.