Wpis z mikrobloga

@picipolo: W taki, że w razie twojego bankructwa można cię będzie zlicytować z dodatkowej nieruchomości, a więc można ci pożyczyć to co byś dostał normalnie ze swoich dochodów + 0,8x wartość wnoszonej nieruchomości.
To pokaż mi kalkulator kredytowy, który uwzględnia taka sytuację jak ta opisana w poście. Dodatkowe zabezpieczenie w postaci działki może ewentualnie wpłynąć na niższa marzę. Bank zajmuje się pożyczaniem pieniędzy na możliwie najwyższy procent a nie obrotem nieruchomościami w razie problemów ze splata.
Chcialbym kupic działkę przy pomocy kredytu z inna dzialka jako wkladem wlasnym - co mi to daje? po prostu wieksza zdolnosc kredytowa czy mniej do splaty?


@januszfleciarz: Rozróżnić należy dwie kwestie.

Pierwszą z nich jest zastąpienie gotówkowego wkładu własnego poprzez wkład własny w postaci innej nieruchomości. Obecnie jest to możliwe tylko w banku Santander.

Drugą jest zabezpieczenie banku na kilku nieruchomościach. Powoduje to zmniejszenie LTV, czyli stosunku kwoty kredytu do wartości
@marcpol: dziekuje Ci bardzo. Wlasnie tak mi sie wydawalo ze w poscie x miesiecy temu wspominal ktos o Santanderze jako jedynym banku ktory oferuje kredyt hipoteczny pod zastaw dzialki, ale wydawalo mi sie dziwne bo wszyscy twierdza ze kazdy bank to oferuje. A tu tkwi szczegol w tym, ze Santander ma w ofercie kredyt w ktorym nieruchomosc jest traktowana jak wklad gotowkowy?
A tu tkwi szczegol w tym, ze Santander ma w ofercie kredyt w ktorym nieruchomosc jest traktowana jak wklad gotowkowy?


@januszfleciarz: Dokładnie tak. Santander akceptuje inną nieruchomość zamiast gotówkowego wkładu własnego przy kredycie hipotecznym, gdzie celem jest zakup.

Jeszcze inną kwestią jest kredyt, gdzie celem jest budowa domu. Tutaj działka zawsze stanowi wkład własny.