Wpis z mikrobloga

Widzę dużo pretensji i hejtu na tzw. casting przy wynajmie mieszkania.

Proszę powiedzcie mi, czy wy byście wynajęli byle komu mieszkanie które jest warte 500-700 tys?
Czy nie interesuje was kim jest ta osoba, gdzie pracuje, czy na pewno ma z czego spłacać czynsz?
Czy nie będzie tam nagle mieszkać 6 osób zamiast 2? Czy nie będzie tam imprez 4 dni w tygodniu i jarania zielska?
Jak bierzecie coś na raty, to na gębę bo powiedzieliście że chcecie, czy jesteście weryfikowani ?
A jak bierzecie kredyt hipoteczny, to w jeden dzień, czy sprawdzane jest wszystko od a do z?

No i następnie - co zrobilibyście gdyby najemca po 1-2-3 miesiącach przestał płacić?
Przyszlibyście z karkami?
Nie płacili mu za prąd i media?
Zmienilibyście zamki?

Słucham was. #mieszkanie #nieruchomosci #wynajem
  • 79
@pastibox dobrze dobrze, niech rośnie baza, jednokierunkowi inwestorzy, wg których danu rynek TYLKO rośnie podziela się swoimi inwestycjami z innymi ludźmi za jakiś czas.... Co niektórzy co myśleli, że na budowanie mozna zarobić dużo lub bardzo dużo, myślą jak skończyć interes z zarobkiem na poziomie etatu - na dziś.....
@KromkaMistrz: no ale przeciez jako wlasciciel i tak polowy tych rzeczy nie sprawdzisz. To nie jest biznes dla strachliwych osob - kazdy lokator moze cos #!$%@?. Mojej kolezance koles sprowadzil 3-osobowa rodzine z Ukrainy. XD wyszlo po rachunkach bo nagle sie zrobily ogromne, nie wiem na co facet liczyl. ( ͡° ͜ʖ ͡°) castingi castingami - byly juz i 10 lat temu, dla mnie to zadne zaskoczenie.
@KromkaMistrz: w Monachium jest normalne, że najemca:
- płaci z góry kaucję w wysokości 3-krotnego czynszu + czynsz za pierwszy miesiąc z góry.
- musi przedstawić potwierdzenie wypłat od pracodawcy, za 3 ostatnie miesiące
- pokazać oświadczenie z Krajowego Rejestru Długów braku problemów z ich spłatą
Do tego oczekuje się, żeby kwota najmu z mediami, nie przekraczała 30-40% dochodów netto rodziny, która wynajmuje mieszkanie.

Wg. mnie nie są to wygórowane warunki
@KromkaMistrz: a czy jeśli jak to opisujesz, przeprowadzacie castingi, to nie oznacza, że oferujecie zbyt niską cenę? Powinno wystarczyć kilka osób chętnych na wynajem, żeby spośród nich wybrać sensownego.
Już to widzę xD przyjeżdża student do wojewódzkiego i wyciąga na dzień dobry 12k xDDD


@Wilczur3k: dlatego w Monachium studentów nie stać na wynajem mieszkań, tylko wynajmują pokoje. Np. w Polsce pokoje to w miastach wojewódzkich to z 1300zł, czyli trzeba mieć niecałe 4000zł na start. Niedużo, a jak dla kogoś za dużo to może wynajmować na przedmieściach i dojeżdżać do centrum.
@Wilczur3k: w Norwegii standardem jest 3x czynszu jako depozyt. Ale tam jest tak, że jak nie masz takich środków - możesz sie ubiegać o dofinansowanie z urzędu gminy. No i pamietajmy że tam wynajęcie pokoju w przeliczeniu na zł to kilka tysięcy msc.

@darck: jeśli mieszkanie jest tanie, to faktycznie jest to casting i bardzo dużo osób się zgłasza. Ale wtedy najczesciej umawia sie pierwsze 5-6 osob, a reszte sie
@KromkaMistrz: czy z kandydatami na najemców konieczna jest rozmowa telefoniczna na wstępnym etapie, czy wystarczy przez chat na olx lub emailowo? Tzn zastanawiam się czy traci się dużo sensownych kandydatów rozmawiając z nimi w formie tekstowej zamiast telefonicznej.
@darck: wiesz co, ja czasami tylko sms, jak nie mam czasu na rozmowe telefoniczna. Ale nawet jeśli rozmawiam telefonicznie to ustalam podstawowe fakty które są ważne dla wynajmujących najczęściej: ilość osób, pochodzenie, czy są zwierzęta, lub dzieci, od kiedy i na jak dlugo. Wtedy już czesto wychodzi coś co skreśla najemcę i wiem że nie ma sensu umawiać się na prezentacje.