Wpis z mikrobloga

#csharp #programowanie #aspnet #winforms #wpf
Winforms czy wpf, które waszym zdaniem lepiej ruszyć? Czy może oba? Chciałbym opanować chociaż jedno aby zrobić w razie potrzeby sobie apke desktopową.

+dodatkowo chociaż nie planuje ale z czystej ciekawości to jak wygląda rynek pracy w tym? Są oferty? Jest to jakaś nisza albo przeciwnie? Firmy z tego korzystają?
Więc też nasuwa się kolejne pytanie, w czym obecnie(jakie technologie) są najpopularniejsze do budowania apek dekstopowych?
  • 8
@WielkiElektronig Małe bo małe ale jakieś tam doświadczenie w budowaniu tego typu apek mam(w javie na studiach) więc tak też myślałem.
Bardziej mnie ciekawi praktyczne spojrzenie na temat (bo może jedno jest przestarzałe i nie ma sensu ruszać). W necie przeleciałem plusy i minusy na szybko ale to tam, zawsze wole zapytać tutaj dodatkowo
+dodatkowo chociaż nie planuje ale z czystej ciekawości to jak wygląda rynek pracy w tym? Są oferty? Jest to jakaś nisza albo przeciwnie? Firmy z tego korzystają?


@DoubleWu: Oferty są. Nawet dobrze płatne (12k brutto uop wzwyż). Minus to legacy code, są projekty, w których nikt nie wie jak coś miało działać, testy raz są, a raz nie ma. Im większa firma, tym większa szansa, że jako tako wypracowali jakąś metodę
@DoubleWu: moim zdaniem desktop w dotnecie umarł już jakiś czas temu.
Są jakieś oferty, ale raczej to jest mały kawałek tortu.
WinFormsy to przeważnie jakieś legacy gówna do utrzymywania w starych dotnetach. Nowe apki WPF (np. widziałem niedawno ogłoszenie z NordVPN do rozwoju ich aplikacji, która jest właśnie pisana w wpf).
Teraz wszystko żyje raczej webapi + jakieś frontendy JSowe.
Ostatnio komercyjnie pracowałem w desktopie 7 lat temu i nie czuję
@DoubleWu: jeśli nie znasz żadnego, to zacznij od WPF. Jest nowocześniejsze, bardziej elastyczne i zdarzają się na rynku oferty pracy w tym. Z drugiej strony, winforms jest łatwiejszy do prostych zastosowań i ma niższy próg wejścia, ale technologicznie jest z ubiegłego wieku.