Wpis z mikrobloga

Nigdy nie interesowałem się nieruchomościami, bo mnie nie stać na zakup, ale sprawdziłem sobie z ciekawości ceny mieszkań i kredyty hipoteczne. Klitka 36m2 na obrzeżach dużego miasta to minimum 300k. 240k na 30lat to 666zl miesięcznie(+60k wkładu własnego...). Rata kredytu na taka sumę to prawie 2k. Wiec bank zgarnia miesięcznie ponad 1300zl. Ale nie to jest najlepsze. I tak nie dostałbym takiego kredytu, bo za mało zarabiam. Według banku nie stać mnie na spłatę raty 2k miesięcznie dlatego płacę za wynajem 2,5k

#nieruchomosci
  • 96
Eksperci gadają żeby nie brać na 30lat tylko na 20 bo w przypadku 30 letniego rata mało spada a wzrastają mocno odsetki dla banku


@KoninaBeZiomeczka: żaden ekspert by tak nie powiedział. Jeżeli warunki kredytu nie ulegają pogorszeniu przy wydłużeniu kredytu (a nie spotkałem się z tym przy kredytach mieszkaniowych) to kredyt bierze się na jak najdłuższy możliwy okres.
Dzięki temu w przypadkach jakie mamy teraz rata nie skacze tak bardzo i
@SmieszneZakola: za 350k krechy mam 1880pln raty, no ale ja kupiłem na wykopowej górce ze stałym oprocentowaniem (okresowo). Wykopowi wieszcze mówią, że ceny nieruchomości będą spadać, możesz przeboleć parę lat w perspektywie 30 lat kredytu wibor pewnie spadnie i rata będzie niższa. Plusem jest że pewnie teraz marże niskie a to już zostaje na cały kredyt (chyba że zmienisz bank ofc).
@ebson: zapomniałeś dodać, że w większym mieście na mieszkanie socjalne czeka się 5 - 7 lat bo przed Tobą jest kolejka 500 osób xd. Później wprowadzasz się tam i masz patologie i awantury u sąsiadów 24/7 nieprzyjemni ludzie, często zamieszani w jakieś kryminalne sprawy, chlejacy i cpanacy do upadłego nie ważne czy poniedziałek, środa czy niedziela. Strach wyjść z takiego lokalu. Cyganeria tez często gęsto pojawia się w takich miejscach
Na
@SmieszneZakola: jeżeli ktoś ma taką możliwość to dobrym rozwiązaniem jest wzięcie kredytu z rodzicami. Zwiększa się wtedy zdolność kredytowa. Oczywiście mówię tu o rozwiązaniu typu rodzice plus Ty na papierze, a kredyt spłacasz tylko Ty.
Jeżeli wynajmujesz mieszkanie za 2,5k a kredyt byłby 2k plus czynsz i opłaty to chyba byłby to dobry pomysł
zarabiasz powyżej ileś tam tracisz mieszkanie


@czuczer: zeby byl taki warunek to musisz miec normalny rzad, a nie #!$%@? co sobie minimalna podnoszą z dnia na dzien o 70%
240k na 30lat to 666zl miesięcznie(+60k wkładu własnego...). Rata kredytu na taka sumę to prawie 2k. Wiec bank zgarnia miesięcznie ponad 1300zl.


@SmieszneZakola: Jest to zabawne, że banki udało się zmusić do podawania RRSO w przypadku zwykłych pożyczek, ale już nie w przypadku hipotek. Banki zasłaniają się m.in. tym, że przecież do hipoteki się dokłada inne produkty bankowe, np. kartę czy ubezpieczenie i nie da się policzyć RRSO. No #!$%@? mać,
Eksperci gadają żeby nie brać na 30lat tylko na 20 bo w przypadku 30 letniego rata mało spada a wzrastają mocno odsetki dla banku


@KoninaBeZiomeczka: odsetki płacone do banku nie zależą od długości kredytu a jedynie od wysokości kredytu oraz tempa spłaty (faktycznego tempa, a nie harmonogramu). Niemal zawsze lepiej wziąć kredyt na maksymalny możliwy okres i nadpłacać (wybierając zmniejszanie raty) niż skracać okres - odsetki wychodzą na to samo