Wpis z mikrobloga

Jaki TV do gier? Niedawno kupiłem Sony XR94J, ale okazał się wadliwy (mega smużenie, piksele widoczne gołym okiem, brak obrazu - dołączone zdjęcie).
Dlatego teraz zastanawiam się (i obawiam), co wybrać, żeby znowu nie wpakować się na minę. Rozważam:

LG OLED C12
Oprócz oczywistych plusów (niski input lag, nieskończony kontrast) zastanawiam się nad minusami:
- niska jasność w stosunku do LED
- wypalanie matrycy, co może mieć miejsce w przypadku gier RPG ze statycznym HUDem

SAMSUNG QE55QN85B
Samsung na IPS, miniLED, kontrast gorszy z niż w przypadku VA, ale zyskuję mniejszy input lag i brak smużenia.
Wady:
- dużo gorsza czerń
- brak Dolby Vision
W ogóle nie znalazłem Samsunga obsługującego Dolby Vision, a zależy mi na tej technologii.

Z @Kudy rozmawiałem niedawno i on w swoim Sony nie ma żadnych problemów, trochę zazdro.

Który z powyższych będzie optymalny do gier, kina? Czy matryca LG cierpi na wypalenia? Może godny polecenia i w rozsądnej cenie jest inny telewizor z Dolby Vision, VRR, ALLM? Zależy mi na matrycy 55".

#telewizory #sony #samsung #gry #ps5 #xbox
melekhov - Jaki TV do gier? Niedawno kupiłem Sony XR94J, ale okazał się wadliwy (mega...

źródło: comment_16656587271wqJGVq2eJDDmaP2RIVCn6.jpg

Pobierz
  • 43
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@melekhov: Samsung Q80A 2021, te Q80B 2022 są cenowo przesadzone, a nic nowego nie wnoszą. W skrócie - matryca 120 hz, niski input lag, brak możliwości wypalenia matrycy (QLed) i metryca VA (IPS to szajs, a różnica w input lagu znikoma)
@melekhov: Kupując Sony płacisz tzw. podatek od Sony, czyli to że Sony się ma za marke premium i narzuca duże marże, co wcale nie idzie w parze z jakością. Ja bym szedł w LG na twoim miejscu. Samsung ostatnio miał afere z oszukiwaniem, po aktualizacji uciął mocno nity w swoim flagowym TV. LG chyba daje 5 lat gwarancji na OLEDy, więc to znaczy że są pewni swoich produktów.
piksele widoczne gołym okiem


@melekhov: Jesteś pewny, że po prostu nie włączyłeś #!$%@? źródła? Jak wcześniej miałeś mały telewizor, a kupiłeś większy TV 4K, to kablówka będzie wyglądała beznadziejnie.

brak obrazu - dołączone zdjęcie


@melekhov: To jest problem z HDMI, nie powiódł się handshake. Spróbuj zmienić ustawienia HDMI pod konkretne źródło, np. Enhanced dla konsoli.
czyli to że Sony się ma za marke premium i narzuca duże marże, co wcale nie idzie w parze z jakością.


@dsomgi00: I biorąc pod uwagę jakość obrazu wyższe ceny w porównaniu z konkurencją są całkowicie uzasadnione, jeśli ktoś nie idzie na kompromis jakościowy. Przykłady: A80J vs C1, powszechnie uznany za najlepszy TV 2021 roku A90J. Najlepszy TV w tym roku: A95K.
@melekhov:
W każdym razie, LG C1 będzie obiektywnie lepszy od x90j, nity to nie wszystko. QN85 jest tu najgorszym telewizorem z porównywanych. Samsung w żadnym telewizorze nie wspiera Dolby Vision, poszli drogą HDR10+.
@melekhov: wypalenie matrycy w OLED to bzdura. Obecnie telewizory wkrywają stałe elementy obrazu i co jakiś czas delikatnie nimi poruszają co jest niewidoczne dla oka. Dodatkowo po wyłączeniu tv matryca się czyści.
A nawet gdybyś łoił 24h na dobę w grę, to i tak nie zrobi krzywdy matrycy. Poszukaj testów na YT, i pozbędziesz się tego mitu z głowy.
Sam mam OLED LG i jest top
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@melekhov: powiem Ci tak, niecały rok temu kupiłem pierwszego OLEDa jako telewizor i ekran do PC/konsoli do grania na kanapie. Po roku nie ma żadnych problemów, więc postanowiłem wymienić sobie monitor LCD na ekran OLED 42", właśnie do mnie jedzie. Jak raz zakosztujesz tego kontrastu, to już nie ma odwrotu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Co do jasności, ekran jest nieco ciemniejszy niż mój poprzedni LCD VA z
Co do jasności, ekran jest nieco ciemniejszy niż mój poprzedni LCD VA z FALD, ale ja i tak nigdy nie używam ekranów na maksymalnej jasności bliżej 50-60.


@Jebiasz: Gwoli ścisłości to materiał SDR powinno się oglądać na około 120 nitach, a HDR to już z pełną jasnością. Przykładowo ja na skalibrowanym OLEDzie Sony mam jasność 26/50 dla treści SDR.
@melekhov: W LG C1 współpraca z konsolami nowej generacji jest wzorowa + jest niski input lag. Co do wypalania, to łupiąc ciągle w grę z wyrazistym HUDem prędzej czy później jakieś powidoki pojawią. Dzisiejsze OLEDy już mają na tyle zaawansowane algorytmy i rozwiązania przeciwdziałania temu, że się ten moment w czasie odkłada i nie zawracałbym sobie tym specjalnie głowy.
@melekhov ja chce kupić 55s95b ale się wstrzymuje bo ma nowe oprogramowanie pogarszające jakość wyszło 30 czerwca a juz są rewizje z września i nie chce brac póki co bo nie wiem jaka wersja software się trafi.
@Panorqmico: Przecież to nie było pogorszenie jakości, tylko wręcz naprawa tej #!$%@? jaką był oryginalny soft, w którym nawet filmmaker mode, który z definicji powinien być dokładny, był przekłamany. Tak samo movie mode, w którym krzywa EOTF była o wieeeeele ponad referencję, przez co obraz był NIENATURALNIE jasny.
@Drmscape2 z tego co wyczytalem to wersja 1211 naprawialo filmmaker mode i w zasadzie wszystkie problemy a wyżej zdecydowanie obcinalo nity 400+ w wszystkich trybach oprócz nie wiem bodazje game mode albo dynamic mode tak ze nie wiem jak to jest do końca ale jasność spadła wyraznie zdecydowanie. I tak się głowie czy LG G2 lepiej może wsiąść