Wpis z mikrobloga

Tak sobie kminię, ok, poza polskimi obligacjami mam jakąś gotówkę w mniej zeszmaconych walutach (EUR i USD), ale leży to na 0% i to słabe jest.
Rozglądam się za bondami i wychodzi że jedyne co mogę zrobić żyjąc po wschodniej stronie Atlantyku, to ETF-y.
Przytrzymałbym sobie trochę kilka jakiś długoterminowo. Taki IBTA.UK wygląda spoko.

Pytanie z gatunku technicznych:
Czy ulubieniec tagu - XTB - się do takich długoterminowych rzeczy sprawdza?
Widzę, że za przewalutowanie sobie liczą sporo i trochę nie czaję - IBTA.UK jest denominowane w USD, przelewanie USD sporo kosztuje, czyli że mam opcję albo płacić sporo za USD-owego SWIFT-a do XTB, albo za darmochę puścić EUR przez SEPA do XTB i płacić 0.5% za przewalutowanie podczas kupowania IBTA.UK? Nie widzę niestety w XTB żadnego ETF-a z bondami denominowanego w EUR (są hedgowane, np IBTE.UK, ale to jest coś innego i nie bardzo mnie interesuje teraz).

A może inny broker?

Jakieś inne przemyślenia? Ktoś ogarnął temat i się podzieli?

#gielda
  • 16
Rozglądam się za bondami i wychodzi że jedyne co mogę zrobić żyjąc po wschodniej stronie Atlantyku, to ETF-y.


@tattersail: w sensie, że ETF raz kiedyś kupił bondy i płaci interesty, czy raczej handluje bondami (fundusz obligacji)?
@Filipterka25: W sensie że nie widzę możliwości ekspozycji na bondy inaczej niż przez ETFy, a one, z tego co wiem, na bieżąco handlują, no bo muszą, skoro na bieżąco da się handlować ich jednostkami uczestnictwa.

Tak, wolałbym bezpośrednio wejść w konkretne bondy z konkretną datą zapadalności, ale nie wiem czy to w ogóle możliwe.
W sensie że nie widzę możliwości ekspozycji na bondy inaczej niż przez ETFy, a one, z tego co wiem, na bieżąco handlują, no bo muszą, skoro na bieżąco da się handlować ich jednostkami uczestnictwa.


@tattersail: To teraz w ramach eksperymentu zobacz sobie na wykres dowolnego bonda skarbowego (np. polskie 0KO) na dowolnej giełdzie, daj wykres na dwa lata w tył.

I pomyśl, czym się różni kupowanie bondu od kupna funduszu nimi
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@tullece: Jest to ETF, który inwestuje głównie w amerykańskie obligacje indeksowane inflacją, z różnym okresem realizacji. Nie jestem ekspertem, ale rozumiem to tak, że dzięki temu, że są indeksowane inflacją to w takiej sytuacji jak teraz, czyli inflacja up, wypłacają wyższe odsetki więc ETF rośnie. Takie proste zabezpieczenie inflacyjne. Jeśli się mylę fajnie jakby ktoś mnie poprawił :). Możesz poczytać ogólnie o etfach TIPS, nawet w polskiej części internetu coś znajdziesz.