Wpis z mikrobloga

#pcmasterrace #wybuchajacypecet #intel

Kontynuacja tematu z https://www.wykop.pl/wpis/68434865/pcmasterrace-wybuchajacypecet-kontynuacja-tematu-z/

Profil XMP 4000 okazał się niestabilny- w sensie blue screen z błedem memory_coś tam, coś tam. W moich kościach jest jeszcze tylko jeden profil XMP 3868 jaki używam teraz. - Na razie działa. Nie jestem pewny teraz czy poprzedni test był na profilu 4000, czy jednak nie był na domyślnym 2132.

Ustawiłem power limit na 275W w bios. (packet power limit watt PL1 i PL2 na 275W)

Domyślne ustawienia mnożników rdzeni to 58 dla dwóch pierwszych dużych rdzeni i 55 dla pozostałych. Nie wiem na ile to ustawienia Intela a na ile inwencja Gigabyte. Jak ktoś wie, niech się podzieli wiedza.

Znalazłem też opcje enhantmen multi core performance - domyślnie odpalona, powoduje, że wszystkie rdzenie mają mhz jak najszybszy rdzeń. Wyłączyłem to. Po czym przystąpiłem do testu cinebanch single. Wynik teraz to 2228 vs 2184 poprzednio. Zrobiłem test w multi na tym limicie 275W. Wynik to 37625, przy temperaturze 95 stopni (wg hw info w piku było 97C ale wizualnie tego nie zauważyłem). Bez limitu było 38064.
Cel na teraz to sprawdzić czy komp na xmp 3868 jest stabilny. W przyszłości ogarnąć ustawienia pamieci i zrobić ustawienie 3600 na gear 1. Bo teraz jest gear auto w bios i na stówe to jest gear 2 - jak to wie jak to sprawdzić? CPU-Z to pokazuje? Jeśli ktoś wie to proszę napisac.

PS. Jeśli chodzi o gry, w Cyberpunku gdzie mam grafikę na full razem z full RT to 3080TI mnie w 1440p ogranicza (maksymalny RT strasznie zjada FPS, rozsądniej nie maskować RT jesli ktoś lubi klatki)). Jednak nawet w Cyberpunku zauważyłem pewien wzrostu FPS względem 9900k. Jednak dużo większy wzrost odnotowałem w Dying Light 2. I tak samo gram z grafika na maxa z RT. Tutaj jak wcześniej miałem coś 60-70 FPS. To teraz potrafili mi do 95 FPS wskoczyć, a okolice 75 jest bardzo często podczas gry. Tutaj widze duży wzrost. Co trochę mnie dziwi bo nadal GPU jest limiterem przez RT.
  • 9
Na razie działa.


@Variv: robisz OC pamięci (tak XMP to OC) metodą YOLO? Podziwiam.
Zawsze się trochę (bardzo) testuje. 24h w TM5 z profilem Anta Extreme to takie amatorskie minimum.

Ustawiłem power limit na 275W w bios


obejrzyj sobie poradnik. To czego szukasz to 'enforce all limits' w multicore enhancement.

Wynik teraz to 2228 vs 2184 poprzednio


bo nie throtluje, w multicore spadnie bo nie throtluje aż tak jak jedzie na
robisz OC pamięci (tak XMP to OC) metodą YOLO? Podziwiam.


@keton22: Nie znam się na tym. Na poprzednim PC miałem po prostu odpalony profil xmp i tyle.

bo nie throtluje,


W teście single core nie throtlował nigdy, nawet jak był zdjęty limit. Na tescie single core mało zjada prądu przecież.

Nie muszę miec 4000 w gear 1. Czytałem, że 3600 w gear 1 to raczej standard i tyle mogę mieć. Ponoć
Nie znam się na tym


@Variv: to se sformatuj kompa jak znajdziesz stabilne ustawienia. Taka moja dobra rada. Ja takie rzeczy ustalam na osobnym NVMe które jest orane po każdym projekcie. XMP nie musi działać. Szokujące, wiem.
to se sformatuj kompa jak znajdziesz stabilne ustawienia. Taka moja dobra rada.


@keton22: Formatowanie dysku po ustawieniu OC pamięci? Dlaczego?

robisz OC pamięci (tak XMP to OC) metodą YOLO?


@keton22: To godnymi podziwu jest pewnie znaczna większość osób włączających XMP.
@Jan_K: widzę że mamy świeżaka w temacie. Zadam takie pytanie do myślenia. Gdzie są dane przed i po pobycie na dysku? A co jak RAM jest niestabilny i bity są przekłamywane? - no właśnie. Jak widać po tym co pisze OP niestabilne XMP się zdarza i nie jest to jakiś ogromny wyjątek.
@Variv: nie wiem czy już ci ktoś powiedział ale twoja płyta nie obsługuje pamięci ddr4 w szybkości większej niż 3200


@Siniel To ciekawe bo teraz mam ustawione na 3600 na Gear 1 i działa.
@Siniel: Taaa:

Support for DDR4 5333(O.C.)/ DDR4 5133(O.C.)/DDR4 5000(O.C.)/4933(O.C.)/4800(O.C.)/ 4700(O.C.)/ 4600(O.C.)/ 4500(O.C.)/ 4400(O.C.)/ 4300(O.C.)/4266(O.C.) / 4133(O.C.) / 4000(O.C.) / 3866(O.C.) / 3800(O.C.) / 3733(O.C.) / 3666(O.C.) / 3600(O.C.) / 3466(O.C.) / 3400(O.C.) / 3333(O.C.) / 3300(O.C.) / 3200 / 3000 / 2933 / 2800 / 2666 / 2400 / 2133 MHz memory modules

https://www.gigabyte.pl/products/page/mb/z690_gaming_x_ddr4/sp#sp. Jak słusznie pisał keton22 XMP to też OC. Natomiast na stronach sklepów nieraz podaje się jako
formatowanie dysku, bo działał on z niestabilnym RAMem


@Jan_K: i moja praktyka i to że podpatrzyłem ją u ludzi którzy żyją z robienia OC mówi co innego. Miałem już nie raz OS co 'miał duszę' po kręceniu BCLK albo robieniu OC RAMu. Format jakoś magicznie uczył go posłuszeństwa. Jest to na tyle częste że poświęcenie 5 minut na przywrócenie obrazu jes warte zachodu. A nawet zrobienie raz 15 minutowej instalacji z