Wpis z mikrobloga

@mickpl: Po pierwsze, podkreśliłeś ważną informację natomiast nawet ważniejsza jest w lewym górnym rogu screena ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Po drugie, wszyscy wiemy (łudzę się, że cześć przynajmniej społeczeństwa) zdaje sobie sprawę, że nie da się problemu inflacji rozwiązać w miesiąc czy nawet kwartał - akurat nawet wujek Glapa to ładnie tłumaczył, że 4-6 czy 8 (( ͡° ͜ʖ ͡°))kwartałów to jest taki
Inlacja opuściła cel infacyjny NBP w okolicach marca/kwietnia 2021


@rachuneksumienia: XD

Inflacja opuściła cel w kwietniu 2019, szła sobie do góry w najlepsze aż trafiła na marzec 2020, lockdowny i cały znany cyrk. Wybiła jak szambo po zwolnieniu sztucznie zatrzymanego popytu z początkiem 2021. I początek 2021 to był ostatni moment aby szarpnąć stopami powyżej inflacji, a początek cyklu powinien się zacząć najpóźniej we wrześniu 2020.
@mickpl: Czy istnieje jakiś znany przypadek gdy to słynne szarpnięcie stopami powyżej inflacji nie spowodowało kryzysu z którego państwo wychodziło dekadami (1-2) lub nie zakończyło się wojną?

Inflacja szła do góry, od początku 2019 tylko przy akompaniamencie jakiegoś horrendalnego wzrostu gospodarczego.

Analiza wsteczna zawsze skuteczna, ale z perspektywy czasu nie wiem czy można było w jakiś mniej społeczenie inwazyjny sposób uniknąć inflacji, w momencie gdy na całym świecie ruszyły drukarki.

Gdyby
rachuneksumienia - @mickpl: Czy istnieje jakiś znany przypadek gdy to słynne szarpnię...

źródło: comment_1667243935Cq2j2VdKhO6P07so9wYzHr.jpg

Pobierz
Inlacja opuściła cel infacyjny NBP w okolicach marca/kwietnia 2021 - czyli zakładając że pierwszy lockdown miał miejsce w Q1 2020 roku było to mniej więcej w rok po tych wydarzeniach


@rachuneksumienia: weź pod uwagę, że skutki tego dodruku "lockdownowego" były mocno opóźnione właśnie przez lockdown. Na całym świecie tak było, że ludzie dostali pieniądze ale nie krążyły one w obiegu tak szybko jak normalnie bo najzwyczajniej to gdzie ludzie normalnie wydawali
Podoba mi się natomiast pomysł podnoszenia kosztów energii, gazu, ciepła i paliw przez spółki Skarbu Państwa - wydaje mi się aktualnie najlepszym pomysłem na ściągnięcie nadmiaru pieniądza z rynku:


@rachuneksumienia: chłopie, to bedzie kasa na kolejne nacjonalizację a w ostatecznym rozrachunku na premie dla pachołków i kampanię wyborczą, więc nie rób z tych szmaciarzy, ktorzy uwłaszczając się kolejny raz kosztem społeczeństwa, jakiś bohaterów
@mickpl: miałem z nią zajęcia na SGHu i raczej nie uznawałbym jej za pisowskiego pachołka, raczej mówi to co jej każą. Jako wiceprezes NBP ma pewnie niezła sumkę co miesiąc, sam bym tak zrobił xd