Wpis z mikrobloga

Banki powoli pokazują wyniki finansowe za kwartał, w którym obowiązywały już wakacje kredytowe. I tak:
- Bank Millennium po trzech kwartałach ma (głównie z tytułu wakajków) 1,26 mld zł straty netto.
- bank z żubrem- 543 mln zł straty w 3q
Zaczyna się podnoszenie opłat za usługi bankowe.


#nieruchomosci #banki #gospodarka
  • 36
  • Odpowiedz
@inko-gnito: Czy to przypadkiem nie oznacza, że skoro bank miał zarabiać na marży i prowizji kredytu, a wibor teoretycznie jest tylko wskaźnikiem zwrotu kosztów finansowania, to przy tak dużej stracie przez zaledwie 2 miesiące 3q albo bank ma niewyobrażalną pulę udzielonych kredytów hipotecznych, albo wibor służy nie do zwrotu kosztów refinansowania, tylko do bezczelnego zarabiania na kredytobiorcach?

edycja: tylko 2 miesiące 3q, bo wakacje wjechały od sierpnia
  • Odpowiedz
@Fiodooor: nie, pokazują stratę, bank ma całą masę kosztów operacyjnych które musi ponosić (wynagrodzenia, biura, systemy IT itp.). W momencie gdy ucinasz im przychód, a zostają koszty wynik jest ujemny
  • Odpowiedz
@Zeroskill: nie rozumiesz co napisalem, jesli stopy byly na poziomie 0,1% i wtedy ludzie brali kredyt, to wtedy też mieli strate? Nie. Wynagrodzenia zostaly takie same, był rok stop na poziomie 0,1% a straty nie bylo. Nie ucielismy żadnego przychodu bankom, jedynei nadmiarowy zysk. Jesli stopy byłyby na poziomie 60%, i nagle wprowadzono by wakacje kredytowe, to banki wykazałyby wieksza strate?
  • Odpowiedz
@ProofOfConcept: w BNP paribas dalej lokaty są na śmiesznym poziomie, stopa rezerwy obowiązkowej jest dalej śmiesznie niska, co wy w ogóle kminicie. Lokaty aktualnie są dla nowych środków jakieś 6-7%
  • Odpowiedz
@Fiodooor: Ale banki na podstawie udzialonych kredytów emitują coś w rodzaju obligacji. I od tych obligacji muszą płacić odsetki. I jeśli z 10% po wprowadzeniu wakajek kredytowych zysk spada do 6% to bank jest w plecy na tym interesie o kilka procent.
  • Odpowiedz
@Fiodooor: no dobra, ale to akurat w rownaniu sie nie zmienilo. zmienilo sie oprocentowanie lokat (BNP Paribas jest 6% do 50k), ktore sobie zgrabie mogly wrzucic jako strate nie pokryta przez raty kredytow. A to ze sa generowane wg smiesznie niskiej rezerwy obowiazkowej to inny temat - w poprzednim i obecnym rownaniu ta rezerwa byla taka sama wiec moza ja pominac :)
  • Odpowiedz
@Tentypl: w 2021 nie miales 10 klientow na lokaty 0,01% za to miales 1000 klientow na kredyty 0,1% + marza, miales zysk (dlaczego nie bylo klientow na lokaty 0,1% bo inflacja i antyinflacyjne kurniki)

W 2022 sytuacja nieco sie zmienila - 100 nowych klientow na kredyty i 100000 na lokaty - drobnica, ktorej juz nie stac na inwestycyjne kurniki i kredyty zaczela pchac pieniadze na lokaty 6%, w miedzyczasie zablokowano dostep
  • Odpowiedz