Wpis z mikrobloga

Jak to jest?

Jak dziewczyna ma 14 lat i zachodzi w ciążę to "hurr durr, za młoda na bycie matką, zniszczyła sobie życie i przyszłość!"

Ale jak 14 latka zdobywa sławę, zaczyna grać w reklamach i występować publicznie na koncertach, po tym robi się o niej głośno i mnóstwo ludzi ją śledzi, komentuje, myśli o niej różne rzeczy, to nikt nie ma z tym problemu, ludzie jej kibicują, zazdroszczą.

14 latka jest zbyt niedojrzała na bycie matką ale wystarczająco dojrzała, by występować publicznie, udzielać wywiadów i być sławną? Kariera nie ma wpływu na jej życie, psychikę itp?

#przemyslenia #vikigabor #roksanawegiel #logikaniebieskichpaskow #logikarozowychpaskow #instagram #nastolatki
  • 22
@AlienFromWenus: niepotrzebnie zakładasz, że przyzwolenie społeczne na coś = rzecz dobra. Nic bardziej mylnego, społeczeństwo jest spaczone.
Do 18 roku życia odpowiedzialnymi za ukierunkowanie młodego człowieka są jego rodzice, więc w obu tych przypadkach to ich powinnaś pytać czy są dumni z tego co narobili, nie społeczeństwo.
Najlepszy wiek na pierwsze dziecko jest pomiędzy 30, a 40 lat w obecnych czasach.


@radzioso532: Bzdura, chyba że adoptowane takie w wieku 3+ lat.

Pod kątem biologicznym najlepiej mieć dzieci w wieku 20~30 lat - organizm najlepiej znosi ciąże u kobiety, a u obojga rodziców całą bieganinę i nieprzespane noce z gównażerią.

Problemem jest brak kasy i doświadczenia życiowego. Teraz ludzie więcej czasu spędzają niejako w bańce młodości (głównie w edukacji
@eloyard: Pod kątem biologicznym najlepiej mieć dzieci pomiędzy 16, a 40 lat. Nie ośmieszaj się jak nie masz pojęcia o temacie. Zawężanie wieku do jakiegoś przedziału 20-30 lat jest idiotyczne. Obecnie zdrowie i pełna sprawność występuje u kobiet znacznie dłużej niż kiedyś, a do tego dzieci mają być wtedy gdy kobieta (i jej partner) naprawdę tego pragną. Nic pod presją.
@radzioso532: https://www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=pregnancy-over-age-30-90-P02481

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4532312/

In a retrospective cohort study conducted in the United States, strong associations between younger maternal age, 13 to 19 years, and certain birth defects in the offspring were identified

It is widely recognized that older maternal age is strongly associated with chromosomal birth defects such as trisomies 13, 18, and 21


No ja chyba bardziej zaufam tym źródłom niż randomowemu piwniczakowi z wypoka.
@eloyard: Różnice są na poziomie marginalnym (pomiędzy 16 latką, a 20 latką, czy pomiędzy 25 latką, a 35 latką). To nie jest kwestia zaufania, ale faktów medycznych. Ryzyko jest dopiero poniżej 16 lat, bo wtedy organizm matki nadal rośnie fizycznie i się rozwija, więc płód go dodatkowo obciąża, co skutkuje często poronieniami lub wcześniakami.