Wpis z mikrobloga

Siemka, czy istnieje jakiś sposób, by na czas grzania bufora ciepła kotłem na węgiel odłączyć pompę ciepła, by ta nie mogła się włączyć? Coś jak fotokomórka przy bramie wjazdowej (sygnał przerwany - brama automatycznie się zatrzymuje). Coś na zasadzie, że np. sterują przekaźnikiem:
- obwód zamknięty - pompa ciepła może się włączyć,
- obwód otwarty - pompa ciepła nie może się włączyć?
Nie wiem dokładnie jak działa pompa ciepła, ale zakładam, że pewnie działa w głównej mierze automatycznie i kontroluje tylko czujnikiem temperatury (mała temp. w buforze ciepła to się włącza i podgrzewa). Ale czy jest jakaś opcja, którą mógłbym wykorzystać by "odłączyć" możliwość pompy ciepła, by mogła grzać wodę?
Chcę zautomatyzować grzanie wody i poszukuję metody, by kocioł węglowy miał pierwszeństwo do nagrzania bufora ciepła przed pompą ciepła.
W załączniku przesyłam diagram połączeń do mojej pompy ciepła (15kW).

#woda #ogrzewanie #ogrzewaniegazowe #budownictwo #budowadomu #budowa #pompyciepla #pompaciepla #boiler #zbiornik #lemet #galmet #woda #hydraulika #elektryka #elektronika #arduino #nodemcu #mikrokontrolery
MisiekD - Siemka, czy istnieje jakiś sposób, by na czas grzania bufora ciepła kotłem ...

źródło: comment_1668200279gB7P0iBb8tnN8TkP7DUMNx.jpg

Pobierz
  • 14
1 - pompa obiegowa (PC nie ma wbudowanej pompy obiegowej).
2/3 - zawór 3D, ale raczej go nie wykorzystam, bo interesuje mnie głównie grzanie bufora ciepła
4/5 - tego nie wiem, nie mam pojęcia
6 - czujniki temperatury rury wlotowj PC?
7/8 - nie wiem czym się różnią?
9? - do czego by to było?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MisiekD: potrzebujesz jakiś sygnał z kotła i odbiornik z pompy. Sygnałem z kotła może być coś ze sterownika nadmuchu. A do wyłączania pompy ciepła możesz wykorzystać jakiś przekaźnik 3f który odłączałby zasilanie pompy ciepła. Ale po co to wszystko? Czy pompa ciepła nie wykrywa wysokiej temperatury w buforze gdy rozpalisz w kotle?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@spinel: np, ale właśnie co jest tym odbiornikiem z PC? Myślisz, że da się ją jakoś odłączyć?
Co do przekaźnika 3f, wolałbym go uniknąć, raczej niedobre jest takie wyłączanie PC, zwłaszcza, żeby nie przerwać np. odszraniania (tak myślę, specjalistą nie jestem).
I tak, czujnik wykryje, że jest wysoka temp. w kotle, tylko pewnie będzie sytyacja, że ja idę zapalić w piecu, żeby zagrzać bufor, a pompa już będzie wtedy grzać (wykryje
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Tak mnie jeszcza naszło... A jakbym tak odłączał te 2 piny sygnałowe od czujnika temperatury? Co by wtedy pompa robiła? Czyżby nie miała się wtedy prawa włączyć?
@MisiekD: Jest tu taki ziomek @nutka-instrumentalnews on podobne cuda czynił na instalacji.

Wątpię żebyś się z wykopu dowiedział czegokolwiek, a ja bym nie radził cudowac tylko kupić automatykę która może sterować różnymi źródłami ciepła, jak np tech czy compit i tam sobie wszystko ustawisz co ma jak i kiedy grzać
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MisiekD: Jest tu taki ziomek @nutka-instrumentalnews on podobne cuda czynił na instalacji.


Wątpię żebyś się z wykopu dowiedział czegokolwiek, a ja bym nie radził cudowac tylko kupić automatykę która może sterować różnymi źródłami ciepła, jak np tech czy compit i tam sobie wszystko ustawisz co ma jak i kiedy grzać

@rajman: nie no, trochę się z wykopu dowiedziałem, tego powiedzieć nie mogę :p
Co do pompy ciepła, coś wymyślimy :)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MisiekD: Jest tu taki ziomek @nutka-instrumentalnews on podobne cuda czynił na instalacji.


Wątpię żebyś się z wykopu dowiedział czegokolwiek, a ja bym nie radził cudowac tylko kupić automatykę która może sterować różnymi źródłami ciepła, jak np tech czy compit i tam sobie wszystko ustawisz co ma jak i kiedy grzać

@rajman: no, ale to są chyba dodatkowe sterowniki, a ja już jakiś sterownik do pompy mam. Nie wiem czy można
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MisiekD: daj spokój siedziałem nad tym z 3 lata i dobrze że nie wydałem kasy na elektronikę, nawet jak Ci sie uda to i tak przy pierwszej awarii wiecej posiedzisz nad tym niż trwa sezon grzewczy


to sie rozwiazuje hydraulicznie przede wszystkim..

@nutka-instrumentalnews: a jak to hydraulicznie rozwiązałeś? Robiłeś jakieś testy?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Ja jeszcze rozmyślałem, żeby np. odłączać pompę obiegową od pompy ciepła, może wtedy wykryje, że nie ma przepływu wody i się nie włączy?
@MisiekD: nie wchodząc w Twoje pomysły mój starszy kiedyś miał takie oby robić jeszcze na szczęście przy zakładaniu instalacji, bez kucia podług zrobił wtórny obieg jak wstawisz sobie dowolny zawór co spowoduje "że drugie zródło poczuje że powrót się przegrzał" aby oszczedzic energię itd

rzecz w tym że wtedy nie było takich zaworów teraz też nie zabardzo ale można kombinować

niestety u mnie wiąże się to ze spuszczeniem wody w intalacji
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MisiekD: nie wchodząc w Twoje pomysły mój starszy kiedyś miał takie oby robić jeszcze na szczęście przy zakładaniu instalacji, bez kucia podług zrobił wtórny obieg jak wstawisz sobie dowolny zawór co spowoduje "że drugie zródło poczuje że powrót się przegrzał" aby oszczedzic energię itd


rzecz w tym że wtedy nie było takich zaworów teraz też nie zabardzo ale można kombinować


niestety u mnie wiąże się to ze spuszczeniem wody w intalacji
@MisiekD: już nie pamietam jak to sie tam robiło, ale zobacz na intrukcje aristona od ruskich oni lubia tam grzebać, byc może chodzi o algorytm tego g.na mega prymitywny, raczej żeby zabezpieczyć przez rozwaleniem układu lub jego zatkaniem, norma to wyłączanie sie w petli wszystkiego po chyba 5 próbie uruchomienia..

w takich urządzeniach to się robi seryjnie, nie przeskoczysz tego sam..

słyszałem o gościu co swoim rodzicom do pieca gazowego starego