Wpis z mikrobloga

Mirki, czy może ktoś mi potwierdzić czy dobrze rozkminiam z tym systemem mesh? Jestem laikiem w tym temacie a producenci stosują tyle marketingowej gadki, że już sam nie wiem co kupić i jak to bedzie działało.

Mam spore, 3-pokojowe mieszkanie w kształcie litery L. Chce w każdym pokoju mieć dobre, stabilne łącze wi-fi do sprzętu agd i pracy (+ połączenie po kablu do kompa). Do każdego pokoju w mieszkaniu rozprowadziłem 2x kabel rj-45 kat 6 utp, wszystkie się zbiegają w skrzynce przy wejsciu do mieszkania.

Jeżeli teraz dobrze kombinuje to potrzebuję kupić 2-3 kostki jakiegoś systemu mesh i 1 switcha i podłącze je tak jak na schemacie (na niebiesko połączenia kablem)

Dobrze kombinuje? Polecicie jakiś sprzęt, który mi to ogarnia i jest w miarę tani (wstępnie myślałem o 2 kostkach TP-Link DECO M4 + LS1005G)? W miarę możliwości fajnie byłoby móc przypiąć część kluczowych sprzętów kablem do kostki (z tego co rozumiem to przy użyciu deco M4 zostanie mi po 1 porcie w "slave" kostkach, do których mogę coś przyłączyć)

#wifi #internet #siecikomputerowe #sieci #mesh #informatyka #router
Rogalikznadzieniem - Mirki, czy może ktoś mi potwierdzić czy dobrze rozkminiam z tym ...

źródło: comment_1668336173j90wgJehz80jMUJOlJlRMZ.jpg

Pobierz
  • 12
@Rogalikznadzieniem:
1. masz racje, żaden z nich nie jest prawdziwym meshem, to jest tzw fast-switching/roaming.
2. nie ma "tanich i dobrych"
3. jak wybierasz jakiś konkretny, to jesteś juz 100% przypięty do danego vendora
4. nie ma co oszczędzać, bo może się okazać, że bedzie shit i wymienisz wszystko bo pkt 3
5. zobacz gdzie dasz radę poprowadzić kable i zrobić jakiś punkt centralny. im więcej na kablu tym mniej bólu
@dktr @rhqq: Dzięki za uwagi. Ogólnie łącze będzie 1gbps. Jeżeli zepne kostki kablem to oczekuje że transfer wi-fi będzie zbliżony do tego co podaje producent czyli 300mbps na 2.4ghz i 850mbps na 5ghz

@rhqq:
- co do pkt. 5 to w sumie oprócz 2 kompów (które zepnę po kablu z kostkami) nie ma innych rzeczy, które chciałbym żeby działały po kablu. Także ten schemat który zrobiłem wydaje mnie się najsensownieszy.
@Rogalikznadzieniem: Mozesz miec tez zwykle access pointy czy router i kombinowac z zmniejszeniem mocy ndawania, zwlaszcza typowe access pointy (takie "dyski", podobne troche do czujek przecipozarowych) zamiast kombinowac z meshem skoro wszedzie masz kabel.

a 300mbs czy 850 nigdy nie osiagniesz bo to sa wartosci teoretyczne, bez zaklocen z idealnym zasiegiem, w warunkach laboratoryjnych. O ile mozesz stanac sobie przy zrodle wifi (co jest przeciez niewykonalne w kazdej sytuacji) zaklocen od
@Rogalikznadzieniem: Użyj zwykłych dwuzakresowych AP które wspierają w pasmie 5 GHz kanały o szerokości 160 MHz. Nie wiem na co ci ten "mesh", ustaw se wszędzie ten sam ssid, z mocą na minimum rozsuń kanały i tyle. W AC i 160MHz zamkniesz gigabit.
@dktr: Chwila, ale to nie jest tak że cała zaleta tego mesha to właśnie to że działa to wszystko pod jedną siecią i automatycznie przełącza klienta do najbliższej kostki? Jak postawię AP z tymi samymi ssid to i tak fizycznie sa to inne sieci. Z tego co kojarzę to klient decyduje o przełączeniu się między sieciami więc może być różnie.....
@Rogalikznadzieniem: Nie, nie da sie, to kwestia fizyki, tak samo jak predkosci powyzej gigabita po LTE/5G jest bardzo trudno osiagnac. W teorii mozna kupic router/access pointa ktory obsluzy wieksza predkosc majac wiecej anten (patrz na specyfikacje czy pokazue mimo 2x2 czy 3x3 i ta dalej) ale musisz miec tez urzadzenia jak laptopy, telefony z ta sama iloscia anten. Router 3x3 z laptopem 2x2 ograniczy predkosc do 2x2.

Ze switchami uwazaj, mozesz
@Rogalikznadzieniem: "mesh" to bełkot marketingowy który stał się #!$%@? wie czemu ostatnio modny. Oznacza to tylko topologię siatki i nic więcej - co przez producentów rozumiane jest jako dokładanie kolejnego radia służącego za uplink do kolejnych. Roaming opisują protokoły 802.11r/k/v i to głównie od klienta a nie AP zależy czy się przełączy na inny AP bo tylko on wie jakie ma sąsiednie w danej chwili w okolicy.
@dktr: Okejjjjjj teraz to zaczyna mieć dla mnie sens. Czyli podsumowując
- "mesh" gdzie kostki są spiete bezprzewodowo to tak naprawde gówniane repetery
- "mesh" gdzie kostki są spięte kablami zadziałają jak router + AP. Każda kostka bedzie miała to samo ssid ale i tak przełączanie między kostkami będzie zależne głownie od klienta i tego, które protokoły roamingowe implementuje

Czyli ostatecznie lepiej zainwestować w jakiś router + AP, które obsługują wszystkie
@Rogalikznadzieniem: No jeśli są spięte bezprzewodowo za pomocą dodatkowego radia to można powiedzieć że są tylko nieco mniej badziewne od tych które używają jednego tego samego radia do uplinku i do łączenia klientów. Ja wieszam tylko unifi i tplink eap. Najlepiej do każdego pomieszczenia dociągnij osobne kable tylko do AP to i zasilisz sobie je z jednego miejsca przez PoE, użyj jeden duży switch, tam gdzie trzeba daj dodatkowe przewody do