Wpis z mikrobloga

Hejka Mirki
Mam taki problem. Chciałbym kupić dysk NVME, mam 3 dyski HDD i 1 SSD na sata 3, nowe płyty główne coraz rzadziej mają złącze SATA, więc stąd wybór NVME. Ale moja obecna płyta główna to:
https://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-z68x-ud4-b3rev_10#sp
Najpewniej za rok wymienie kompa ale miejsce przydałoby się teraz. Znalazłem fajny dysk (chyba) tutaj:
https://www.neo24.pl/kingston-dysk-ssd-kc3000-1024gb-pcie-4-0-nvme-m-2.html
Potrzebowałbym przejściówkę na PCI tzn coś takiego:
https://allegro.pl/oferta/adapter-pci-e-x16-x8-x4-dysku-m-2-ssd-nvme-64gbps-11944450281?fromVariant=11944462213
Ale czy to ma sens? Jaką wybrać? Będzie działać? Co radzicie?
#komputery #pytanie #pcmasterrace
  • 23
@Simfecstio: Witam.

Potrzebowałbym przejściówkę na PCI tzn coś takiego:


Potrzebujesz przejściówki na PCI-Expres a nie na PCI.
To jest ta przejściówka co wybrałeś.
Wspominam o tym, bo twoja płyta posiada dwa złącza PCI - do których ta przejściówka nie będzie pasować.

Adnotacja ze strony producenta płyty głównej.

1 złącze PCI Express x16, x16 (PCIEX16)

1 złącze PCI Express x16, x8 (PCIEX8)

* PCIEX8 współdzieli przepustowość ze złączem PCIEX16. Kiedy złącze PCIEX8
@maniek50005: A jak mocno prędkość spadnie? W sumie ciekawe bo w wariancie aukcji jest adapter PCI E x4 i ma tylko wejscie na x4 i maks przepustowosośc ma 2x mniejszą. Ale faktycznie widzę, że ścieżki są poprowadzone tylko tam gdzie pokazałeś. Myślisz, że ten dysk to dobra opcja? Potrzebuję na gierki :) Nie jakoś dużo ale szczególnie te online gdzie się długo wczytują gry i często ;] Byłoby fajnie jakby ktoś
@Simfecstio: Z tego co pamiętam, to płyty z tym chipsetem w ogóle nie obsługują NVME na adapterze pcie.
Wiem, że ten sam problem dotyczył płyt z nowszym chipsetem Z87 pod LGA1150.
Gdybyś miał coś od MSI, to byłaby szansa wgrania modułu z NVME do wsadu biosa i ponowne zaprogramowanie kości na płycie głównej.
Niech mnie ktoś poprawi jak się mylę.
@Simfecstio: Dysk na interfejsie PCIe w wersji 4.0 z tego co pamietam bywa że ma transfery w okolicach 7000MB/s
Zobaczmy w specyfikacji tego ile wyciąga.
Ale napewno jest więcej niż 3500MB/s bo tyle wyciąga wersja 3.0

Specyfiakcja dysku:
Zapis 6000
Odczyt 7000

Ładnie, ładnie nie powiem.
A co do interfejsu 2.0 to jeszcze trzeba tę prędkość podzielić na pół - czyli będzie to jakieś 1750MB/s maks

Zobaczmy gdzieś na necie ile
@Simfecstio:

Grafika też nie spowolni przez to?


Jeśli jest zainstalowana w slocie PCI-e x16 - to oczywiście, że spowolni do x8.
W specyfikacji jest napisane, że linie są współdzielone między tymi slotami i w czasie gdy użytkujesz drugi slot PCI-e

O długości x16 - ale elektrycznie jest x8 (jak sobie spojrzysz do slotu, to od połowy długości jest brak pinów)
https://cdn.discordapp.com/attachments/476854921816440873/1045798139132645447/image.png

W tym wypadku akurat jest slot długości x16, ale elektrycznie
maniek50005 - @Simfecstio: 
Grafika też nie spowolni przez to?

Jeśli jest zainstal...

źródło: comment_1669408275ghFqDWahzUIiAwkAV7mQPh.jpg

Pobierz
@maniek50005: Tak tak, rozumiem. Ale czy ten spadek prędkości do 8x będzie miał wpływ na wydajność grafiki? Radeon 580 x? :) Tak swoją drogą dzięki za zaangażowanie i rzetelną odpowiedź. Teraz kwestia zweryfikowania czy będzie dysk działał na tej płycie głównej. Od biedy zawsze można kupić i ewentualnie zwrócić.
@Simfecstio: Nowe płyty mają min. 4x SATA, będziesz w przyszłości przekładał wszystkie dyski, nie ma wśród nich żadnego złomka? Bo realnie różnicy między SATA a NVMe obecnie nie zobaczysz. KC3000 jest dobrze wyceniony, ale też za rok go pewnie dostaniesz taniej, no i nie stracisz na adapterze.
@Simfecstio: Obejrzałem sobie trochę i doszedłem do jednego wniosku - tam akurat była karta RTX 3070, ale to w sumie w tamtym wypadku nieistotne - a sloty pewnie są w wersji 4.0

Wniosek taki, że karta nie wykorzystuje pełni potencjału slotu x16 i w zupełności wystarczające jest x8 do przesyłu informacji w takiej ilości jaką ona ma wydajność co nie zapycha całego slotu podczas prędkości x8.
@Jan_K: W sumie mam jednego złomka, 80 GB. I też tak sie waham czy nie lepiej wziąć po prostu dysku SSD na SATA 3. Mają sporo gorsze prędkości ale jak widziałem czas wczytywania to raczej zbliżony. Z drugiej strony lubie raz a dobrze :) Prawdopodobnie jak teraz kupie SSD 1 tb nawet na SATA 3 to już nie będe brał NVME przez kolejne 5 lat. Mój dysk SSD 128 gb pod
@maniek50005: Też tak myślę, nawet obcięta wydajność będzie w zupełności wystarczająca. To teraz tylko kwestia czy NVME będzie w ogóle działać, no i w sumie czy warto brać NVMe czy moze sata 3 starczy
@Simfecstio: Właśnie też nie mam pojęcia czy taki dysk będzie działać na adapterze z dość starą płytą.
Sam mam kilka dysków M.2 na PCI-e 3.0 i kilka starych płyt- tylko nie mam takiego adapterka niestety by się pobawić w testowanie ich na 15 letnich płytach ;D

Zastanawiam się czy by nie kupić takiego adapterka x8 pod dwa dyski x4 do swojej płyty głównej a i bym go czasami mógł nawet wykorzystać
@Simfecstio: IMHO akurat kupno dysku to dosyć łatwy i przyjemny upgrade. Tak jak piszesz różnice prędkości kopiowania nie przekładają się na wczytywanie, póki co na ślepym teście w grach ciężko zauważyć różnicę między SSD na SATA a na PCIe 4.0. Z czasem może takie różnice się pojawią wraz z Direct Storage, ale jednocześnie też dyski tanieją, nie ma zbytnio co kupować nowszego na zapas.

80 GB to szkoda trzymać. Ja mam
@Jan_K: Średnia wieku moich dysków to pewno koło 12 lat xd Oprócz zewnętrznego HDD 2 TB na pliki. Teraz bym pewno wziął SSD ale wtedy były drogie niestety. Czyli sugerujesz kupno tańszego bo nie zauważę różnicy a za rok jakbym ewentualnie mógł zauważyć (co nie jest oczywiste) to ten drozszy bedzie w cenie tanszego w sumie? ;]
@Simfecstio: Raczej tak. Jakbyś miał normalnie wejście na dysk M.2 to co najwyżej można by się było zastanawiać czy brać tani dysk (a można dostać 1 TB M.2 na PCIe 3 nawet za 260 zł) czy KC3000. Ale już zabawa z adapterem to raczej gra niewarta świeczki.