Wpis z mikrobloga

Do tych co ogarniają psychologię:

Czemu jest tak, że jak wygarniesz komuś jego schemat postępowania to od razu spotykasz się z atakiem i agresją?

Dzisiaj wygarnalem kobiecie, która jest zakupoholiczką i czuje ciągły niepokoj, a jak coś kupi, obojętnie jakie gówno to natychmiast czuje chwilową ulgę, euforię i radość. Wyjaśniłem jej cały schemat postępowania, naciąga innych na hajs, męża, dzieci, wymaga więcej niż zarabiają, a jak im się kasa kończy to jest chryja, płacz narzekanie.

Jak jej dziś rozpisałem jak działa to zostałem zmieszany z błotem i będę miał teraz piekło.

Czemu ludzie taka agresją reagują na prawdę i obnażenie przykrej prawdy o nich.

Jak mnie ktoś kiedyś tak pojechał i uznałem, że to prawda to przyznałem mu rację.

#psychologia #przemyslenia #rozwojosobisty #psychiatria #uzaleznienie
  • 9
@Ynfluencer: ponieważ nie wiadomo po co "wygarniasz" komuś niepytany. Nawet jeżeli ktoś ma problem z zakupami czy ogólnie, z nałogami, to nie jesteś mile widziany ze swoim wygarnianiem, bo na twój temat też pewnie dużo można by wygarnąć, i byś zareagował podobnie

Tyle że innych ludzi powstrzymuje kultura a ciebie nie
@Ynfluencer
To po prostu jeden z mechanizmów obronnych w nałogu. Jeżeli cię to interesuje to mnóstwo tekstów, prac, badań znajdziesz na przykładzie alkoholu.

Z kolei odnośnie szerszego pytania, o obnażanie prawdy, to już o wiele głębsza kwestia. Oprócz tego, co ci Mirki napisały, to dochodzi jeszcze kwestia relacji tych dwóch osób (obnażony i obanażający), sytuacja, sam temat danej prawdy etc...

Ah, teraz zauważyłem, że już ktoś pisał o mechanizmach obronnych.