Wpis z mikrobloga

#programowanie

Cześć! Jestem na wykończeniu swojego e-sklepu z rzeczami handmade, ale pojawia się pytanie. Na samym początku chcę to robić na zasadzie działalności nierejestrowanej, tak na start zobaczyć jak będzie sprzedaż szła, itp. albo po prostu na zasadzie dorobienia do etatu. Czy ktoś zna może firmy obsługujące płatności oraz wysyłki, które do założenia konta z dostępem do API nie potrzebują firmy? ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • 10
@furyx:
Trudny temat, ale do zrobienia.
Sprobuj zaczac od sprawdzenia roznych "ciemnych posrednikow" duzych, miedzynarodowych operatorow platnosci jak Stripe. XXX*
W niektorych krajach prawo ma dosc luzne podejscie do takich dziwnych partnerstw.
*) Dalem w tamtym miejscu namiar na firme Easy Payments z UK, ale to moj blad, bo oni wymagaja JDG i sluza do tego, aby moc sciagac przy pomocy Stripe platnosci w krajach, ktorych Stripe nie obsluguje. Jednakze moja
@Bruno_: Powiedzmy, ze polski urzad skarbowy z ochota i nadzieja zerka w strone Polakow ukrywajacych swoje dochody. Nawet te drobne.
Zobacz jaka stawka karna takie dochody sa opodatkowane i zrozumiesz dlaczego.
Najlepszym na to dowodem sa tegoroczne zmieny prawne w sprawie drobnej sprzedazy przez Grazyny na portalach z ogloszeniami, etc.

OP zamierza prowadzic drobna sprzedaz bez rejestrowania dzialalnosci gospodarczej.
@user-agent-switcher: @Bruno_: Op zakłada przecież, że chce sprawdzić czy sprzedaż ruszy, myślę że spokojnie może zacząć na nierejestrowanej bo raczej skoro dopiero bada temat to pierwszego miesiąca nie wyciągnie za dużej sprzedaży, wystarczy się później z tego rozliczyć w picie.

Ewentualnie jeśli nagle się okaże, że sklep to hit to może otworzyć działalność, szczególnie że jest na etacie więc będzie prawie bezkosztowa bo składki ma opłacone przez pracodawcę.

Myślę, że
to może otworzyć działalność,


@kWeb24: Tak.

nie ma co kombinować


To oczywiscie sprawa do personalnego przedyskutowania ze soba, ale czysto technicznie - nie tak szacuje sie poziom ryzyka w sprawach, ktore moga zniszczyc Ci zycie (np. znalezienie sie na blackliscie USu). W takich przypadkach wskazana jest zachowawcza postawa. Tym bardziej, ze zapobiezenie problemom tego typu to naprawde niewiele wysilku. Potencjalna "oszczednosc" moze nam natomiast zrujnowac zycie w Polsce.

Od tego roku
@kWeb24: Dla mnie to jest OK. Mamy roznie poukladane zycia, planujemy dla siebie rozne rzeczy, etc.
Dla Ciebie to moze w ogole nie byc problem, dla mnie jest na tyle duzy i nie jestem sam w tej grupie, ze w tym roku w trybie awaryjnym wyprowadzilme wszystkie posiadane srodki poza Polske i zamknalem tutejsze rachunki bankowe. Jak wspominalem - to sprawa do przedyskutowania z samym sobaa.
Najlepszym na to dowodem sa tegoroczne zmieny prawne w sprawie drobnej sprzedazy przez Grazyny na portalach z ogloszeniami, etc.


@user-agent-switcher: mógłbyś poratować jakimś linkiem? Mam dużo gratów z którymi chciałem na wiosnę zrobić sobie porządek, liczyłem że może nawet około 10k bym z tego miał.

https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/pit/pit/inne/5528119,OLX-sprzedaz-podatek.html Znalazłem takie info, u mnie raczej wartość żadnej rzeczy nie przekroczyłaby 1k.
@Rinter: Chcialbym moc Ci od reki pomoc, ale moja reakcja z poczatku tego roku, zamiast studiowania tutejszych meandrow prawnych, bylo (i jest) stopniowe wyprowadzanie sie z Polski: finansowe, gospodarcze, a finalnie bedzie i osobiste. Na moj "gust" poziom komplikacji prawa osagnal level, ktory generuje u mnie dyskomfort. Na te chwile jestem nieodpowiednia osoba, zeby mnie o to pytac. Moja wiedza jest zdezaktualizowana. Nie potrafie juz nawet powiedziec jakie tutaj sa zasady