Wpis z mikrobloga

Jeżeli chciałbym stawiać pierwsze kroki w #programowanie to od czego (poza angielskim) zacząć? Aktualnie jestem fizjoterapeutą, ale w pracy mam czas na to, żeby coś sobie poczytać, pouczyć się w jakiejś aplikacji. Problem jest taki, że nie do końca wiem, od czego chciałbym zacząć i jak sprawdzić czy to w ogóle będzie dla mnie. Jeżeli chodzi o doświadczenie, to jest praktycznie zerowe, więc chciałbym zacząć od podstawy podstaw.

I tutaj pojawia się pytanie w którym kierunku w ogóle pójść, co czytać i z czego korzystać. Najbardziej chyba chciałbym pójść w c++, ale podejrzewam, że może być to dosyć trudne.

Jakie rady w takim razie dla bardzo początkującego Mirka, który chciałby pójść w tym kierunku i przy okazji się od niego nie odbić? Na ten moment chciałbym spróbować pouczyć się czegoś samodzielnie


#it #pracait #pracbaza
  • 32
  • Odpowiedz
@OdmieniecGerwant:

Jeżeli chodzi o doświadczenie, to jest praktycznie zerowe, więc chciałbym zacząć od podstawy podstaw.

Jak nie masz doświadczenia i podstawowych umiejętności związanych z I.T to polecałbym zacząć naukę od systemów operacyjnych, obsługa terminala, sieci. Potem możesz przejść na tematy związane z programowaniem. Jak pracujesz w tygodniu i masz czas to zastanów się na studiami zaocznymi.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@OdmieniecGerwant: heh, a ja w drugą stronę bym chcial bo interesuje się trochę tym. Z tym że w 2 stronę to będzie trudniejsze bo trzeba papiery i nie nauczysz się z Google xd d
  • Odpowiedz
Aktualnie jestem fizjoterapeutą, chciałbym stawiać pierwsze kroki w #programowanie


@OdmieniecGerwant: czyli chcesz rzucić robotę gdzie możesz kasować 200/300zł za wizytę/godzinę od rana do nocy nie udowadniając przy tym większości przychodów bo mało kto chce paragon za taką usługę, na rzecz pracy 8-16 w jakimś kołchozie za 5k?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 7
@OdmieniecGerwant: ale dlaczego programowanie? Jako fizjoterapeuta pewnie masz moc w łapie to ściany to byś gładziował za 3.
Wytwarzanie oprogramowania jest ciężkie psychicznie i wysysa z energii. Po pracy jesteś zmęczony, a cały czas trzeba się czegoś nowego uczyć. Rodzina powie że "jak to jesteś zmęczony jak tylko siedzisz i klikasz w kąkuter, a ci programiści to za pierdzenie w fotel tyle hajsu dostają, no kto to widzioł".
Zacznij sobie od
  • Odpowiedz
@OdmieniecGerwant: Chcesz się pouczyć programowania, aby zarabiać pieniądze, czy masz jakieś konkretniejsze pomysły, w czym chciałbyś konkretniej podziałać? Nie pytam w jakich technologiach, tylko co chciałbyś robić. Bo raczej w tę stronę lepiej myśleć - najpierw zastanów się jak chciałbyś, aby wyglądała twoja praca, a potem dobierasz technologię pod to.

Ogólnie do podłapania jakichś podstaw to wchodzisz na jakieś codeacademy albo coursera, robisz kursy z zadankami, jest tego sporo płatnych i
  • Odpowiedz
@OrzechowyDzem wiem, że wejście nie jest łatwe, ale nie mam jakiegoś mocnego parcia, żeby się przebranżowić. Po prostu chce zobaczyć co z tego wyjdzie, żeby później nie pluć sobie w brodę.

@Moroder dlaczego tak uważasz?

@AntyKuc studia nie są głupim pomysłem, jednak najpierw chciałbym zobaczyć z czym to się je


@Glikol_Propylenowy @sha128 @Archoney mniej więcej w perspektywie roku wracam w swoje rodzinne strony, gdzie w zakresie 50 km największe miasto ma z
  • Odpowiedz
nie znam za bardzo rynku, więc ciężko jest mi to dokładnie określić


@OdmieniecGerwant: Ale tu nie o znajomość rynku chodzi, a o chęci na początek. Gamedev akurat dość specyficzna branża i pracy mało, więc też bierz pod uwagę ewentualną konieczność relokacji i takie tam.

Ten post napisałem właśnie w celu sprecyzowania sobie celów. Jeżeli chodzi o to, po co to by mi było, to chciałbym się z tego utrzymywać


@OdmieniecGerwant:
  • Odpowiedz
@aegispolis nie no, to jasne, też nie zależy mi na dokładnym sprecyzowaniu, a raczej podpowiedzi, w którym kierunku zacząć, który język jest najbardziej przystępny, albo jak wygląda sytuacja z perspektywami pracy pracując danym językiem

Co do gamedevu to domyślam sie, że jest to ciężki kawałek chleba, ale pytanie czy warto
  • Odpowiedz
w którym kierunku zacząć, który język jest najbardziej przystępny, albo jak wygląda sytuacja z perspektywami pracy pracując danym językiem


@OdmieniecGerwant: To raczej w którymkolwiek z tych najpopularniejszych (C/C++, C#, Java, Python, JS) praca będzie, tyle że w każdym pewnie inna. A jeśli chodzi o prostotę składni - no tutaj Python zdecydowanie wygrywa. Ogólnie jak już zaczniesz programować to się zorientujesz, że to w jakim języku programujesz nie ma tak wielkiego znaczenia,
  • Odpowiedz
język jest najbardziej przystępny, albo jak wygląda sytuacja z perspektywami pracy pracując danym językiem


@OdmieniecGerwant: przede wszystkim to programista tworzy sobie perspektywy, jeśli będziesz dobry w mniej popularnym języku to znajdziesz dużo lepszą pracę niż będąc słabym w najpopularniejszym, warto zadać sobie trud i poświęcić trochę czas na analizę obecnie popularnych technologii i wybrać to co cię kręci, jeśli nie jesteś w stanie zrobić nawet tego to kariery jako programista nie
  • Odpowiedz
@hetero_sapiens poczytam o tym, jednak zawsze uważam, że lepiej jest zapytać osoby, które w danej działce siedzą. Jakbyś podpowiedział, co aktualnie fajnie się rozwija i w któremu kierunkowi warto się przyjrzeć, a które są zabetonowane, albo średnio przyjazne, to bardzo docenię
  • Odpowiedz
@OdmieniecGerwant: to tak jakbyś zapytał czy warto zostać kierowcą zawodowym i oczekiwał, że ktoś wypunktuje ci plusy i minusy bycia kierowcą tira, formuły 1, taksówki, rajdów wrc etc. programowanie nie dzieli się na 3 gałęzie, które ktoś ci opisze bo to ogromna dziedzina rozwijająca się w ogromnym zakresie
  • Odpowiedz
@OdmieniecGerwant: Dokładnie. Grunt to złapać taki rytm, gdy już coś robisz. Gdy czegoś nie wiesz, to googlujesz za rozwiązaniami i tak dalej do momentu, aż stopniowo zaczniesz ogarniać co raz więcej. Język jeszcze zawsze zdążysz zmienić, jak poczujesz taką potrzebę, ale najważniejsze to załapać sam koncept jak myśleć - logikę aplikacji, pętle, instrukcje warunkowe i inne cuda, a do tego umiejętność znajdowania i weryfikowania informacji.
  • Odpowiedz