Wpis z mikrobloga

#b2b #programista15k a nawet #programista25k:
1. jak firma oferuje 10k USD gross, to ja na fakturze te 10k USD wpisuje po przeliczeniu na PLN, jako kwota netto i VAT jako np (nie podlega). Czyli jesli jestem na #ryczalt to place 12% od tych 10k USD - dobrze to rozumiem?
2. czy do wystawienia fv dla firmy spoza UE potrzebny jest VAT UE (lub jesli istnieje to jego odpowiednik)?
  • 13
  • Odpowiedz
@mailbox: Fakturka idzie w USD (jezeli poza UE to VAT nie podlega i wpisujesz 10K $), potem roznica kursowa pomiedzy dniem wystawienia i otrzymania zaplaty.
Do wystawienia faktury dla firmy poza UE nie potrzebujesz byc vatowcem, na fakturze wpisuje sie 'odwrotne obciazenie' i firma dla ktorej swiadczysz uslugi placi ten vat po swojej stronie.
  • Odpowiedz
@mailbox: Tak, ja tak wystawiam. To znaczy zapytaj sie ich czy w tym jest podatek vat doliczony, czy oni osobno go placa. Bo w moim rozumieniu gross oznacza netto + podatek pit + zusy.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@mailbox: tak, gross znaczy że tyle mają dla ciebie przeznaczone i jeśli coś z tego odchodzi (podatki) to uszczupla tą kwotę. Czyli w tym wieku netto na fakturze.
  • Odpowiedz
@Oskariat: az poszło mi w pięty :) gratuluje bycia omnibusem, ja wszystkiego nie wiem, więc czasami wolę zapytać osób, które mają doświadczenie w temacie.
  • Odpowiedz