Wpis z mikrobloga

Mirasy, mam silniczek elektryczny 16V taki jak pic rel, po zmierzeniu ciągłości obwodu pomiędzy tymi dwoma przewodami wychodzi ze są zwarte, to dobrze? Jak podłączyłem pod tego pacjenta 12V to normalnie się kręcił, przy 5V pojawiły się malutkie iskry przy podłączeniu na krótko, ale silnik nadal się kręcił. Silnik do wymiany?

A przy okazji, czy coś mogło pójść za tym silnikiem? Oczywiście na chłopski rozum, bo w teoretyce mogło pójść wiele rzeczy Jest to od odkurzacza pionowego z Lidla. Jakiś sterownik który kontroluje napięcie dawane silnikowi, a co za tym idzie zmniejszenie jego obrotów, bo tryb ECO jakoś musi przecież działać.
#elektronika
NTSC - Mirasy, mam silniczek elektryczny 16V taki jak pic rel, po zmierzeniu ciągłośc...

źródło: comment_1673085855cets2Sjv1yl0vvSxCR2opg.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
po zmierzeniu ciągłości obwodu pomiędzy tymi dwoma przewodami wychodzi ze są zwarte, to dobrze?


@NTSC: jakaś epidemia na wykopie ostatnio z mierzeniem ciągłości obwodu przypadkowych urządzeń i wysnuwaniem na podstawie wyników wniosków z dupy.
Test ciągłości obwodu służy tylko do sprawdzania ciągłości obwodu: sprawdzamy tym przewody, wyłączniki, złącza i tym podobne, w wyniku mamy się dowiedzieć, czy prąd może płynąć, czy nie może. Mierząc "ciągłość obwodu" silnika dowiadujesz się tylko tyle:
  • Odpowiedz
Gdybyś zamiast ciągłości obwodu użył pomiaru rezystancji, mógłbyś to rozróżnić, ale tez nie zawsze bo silniki większe, niż naprawdę małe, będą miały i tak rezystancję bardzo małą, niewiele się różniącą od zwarcia.


@Jarek_P: zawsze można zrobić pomiar małych rezystancji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Mnie kiedyś chłop z fanuca chciał zagiąć, że nie da rady się zmierzyć silnika wrzeciona na frezarce. A ja cyk, wyciągam miernik i mierzę.
  • Odpowiedz
zawsze można zrobić pomiar małych rezystancji ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@s---k: tylko trzeba mieć odpowiedni miernik. Albo wiedzieć, jak to zrobić metodą techniczną.
  • Odpowiedz