Wpis z mikrobloga

Jak wygląda sprawa zmiany harmonogramu przy #leasing #finanse ?

Da się zrobić taki myk, żeby "skonsolidować" możliwie mocno koszty na jeden rok?
Przyjmijmy leasing już od stycznia danego roku, możliwie duży wkład własny (45%), 36 msc, 1% wykup.

Później myk ze zmianą harmonogramu (zapewne opłata wg TOiP leasingodawcy), tak żeby między lutym a grudniem danego roku nadpłacić możliwie dużo (nawet abstrakcyjnie, powiedzmy 50%)?

Czyli styczeń start leasingu - 45% wkładu własnego.
Później kosmicznie duże raty, które między lutym a grudniem dadzą sumarycznie powiedzmy nawet 50%.
Później przez kolejne 2 lata spłacamy śmiesznie małe pozostałe 4% i na koniec wykup 1%?

Chodzi o przypadek, gdzie bardziej opłaca się być na #ryczalt niż wrzucać raty w koszty (na skali/liniówce)... no chyba że dowalimy sobie na jeden konkretny rok kosmicznie duże koszty (i tutaj wchodzi na biało zmiana harmonogramu). Przechodzimy na ten jeden rok na skalę/liniówkę, a później znów wracamy na ryczałt (gdzie możemy już przeboleć te małe raty, z których odliczymy jedynie połowę VATu)?

Wołam @OptiFinance jako najlepszego eksperta w dziedzinie leasingu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 9
  • Odpowiedz
Da się. Kapitał możesz spłacić prawie cały na początku, ale odsetki będziesz miał liczone przez 36 miesięcy od całej kwoty. I jak wyjdzie Ci na początku przy obecnych stopach 800-1000 odsetek to po zmianie harmonogramu i nadpłacie przykładowo 95% całością możesz mieć sytuacje że kapitału będziesz płacić 150 zł a odsetek dalej 800-1000 co miesiąc.
  • Odpowiedz
Mam w PKO i drugi w BMW Finance Leasing i w obu w grudniu spłacałam prawie cały kapitał i zostało tak jak pisałem wcześniej tzn. w PKO mam ratę 1100 brutto z czego kapitał to 150 zł.
W BMW tak samo mam.
  • Odpowiedz
@sadowiak: dlaczego nie zmienili Ci odsetek? WTF? Zgodziłeś się na aneks dotyczący oprocentowania czy o co chodzi?

@Namyslaw: Generalnie najlepszym rozwiązaniem jest zawarcie umowy już ze zmiennym harmonogramem czyli np. 45% OW + 3 pierwsze raty po 15%, reszta jakieś niskie wartości i wykup 1%. Szkopuł w tym, że firmy leasingowe zaczęły to lepiej kalkulować i w zeszłym miesiącu jak dostałem takie zapytania to mało która firma chciała to robić.
  • Odpowiedz
@OptiFinance: podpisywałem umowę we wrzeniu i w PKO BP zrobili 45% wpłaty i dwie pierwsze raty po 10%, i jeszcze na koniec roku chciałem 30% i nie było problemu a jeśli chodzi o odsetki to tez nic niepokojącego nie widziałem ponieważ rata grudniowa wyszła ok 45000 i w było odsetek 800 zł a reszta to kapitał. Pewnie jakbym się upierał to odsetki tez by zmienili ale od tych 45 tys. By
  • Odpowiedz
@sadowiak: Tak, źle rozumujesz albo PKO leci w kulki. To co opisałeś z FV jest OK - otrzymałeś ratę okresową składającą się z kapitału + odsetek oraz dokonałeś nadpłaty KAPITAŁU. Odsetki są liczone od kapitału, zatem jego nadpłata powoduje rekalkulacje odsetek. Spójrz jak to wyglądało u jednego z moich klientów, który zrobił nadpłatę w grudniu (ok. 10k brutto - w tej FV była jeszcze opłata 400zł za aneks). Od stycznia część
OptiFinance - @sadowiak: Tak, źle rozumujesz albo PKO leci w kulki. To co opisałeś z ...

źródło: comment_1673269151EGsRoL05RDxFJyBML3KYEp.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz