Wpis z mikrobloga

Pracuję z Ukraińcami i usłyszałem bardzo ciekawe info
Otóż tradycyjnie Ukraińcy świętują Boże Narodzenie 6 stycznia, tak jak Rosjanie, ale w tym roku wiele ludzi się przerzuca na 24 grudnia. W Ukraińskiej aplikacji na telefon gdzie mają dostęp do dokumentów (coś jak nasz mObywatel) przeprowadzono głosowanie jak chcą świętować w tym roku, ponad 60% powiedziało, że w tym roku przestawia się na 24 grudnia, jakieś 20% powiedziało, że w tym roku im się nie uda ale w przyszłym się przestawią a tylko 20% odpowiedziało, że nie chcą się przestawiać (podobno częściowo przez starszych członków rodziny albo przez kościól który nie chce organizować świątecznej mszy 24 grudnia). "Chcemy się upodabniać do cywilizowanego świata i nie mieć nic wspólnego z Rosją", powiedziała znajoma.
#ukraina #wojna #swieta
  • 89
@fraciu: Imo tak jak w Polsce większość ma trochę wywalone jajca ale spotyka się z rodziną. Ja nic nie wymyślam, powtarzam to co mi znajoma powiedziala. Ale tak, wikipedia podaje że 67% Ukraińców to Prawosławni, następna grupa to zaledwie 10% katolicy.
@TotalDisaster: Ja jestem z tych Ukraińców "polaków" co mieszkają w Polsce prawie od urodzenia, no i jestem grekokatolikiem, a nie prawosławnym. Na święta księża lokalnych cerkwi odczytali list od metropolitów archidiecezji, które dotyczyły przejścia na kalendarz gregoriański. Dokładnie to każda parafia ma prawo do głosowania i swobodnego przejścia aby obchodzić święta wraz z całym światem. Większość ludzi jest oczywiście za tym, bo święta obchodzone 13? dni po Polskich to pozostałość moskalskiego
to pozwala stwierdzić ze jesteś odrealniony albo masz 15 lat i wybierasz studia


@AltCtrlSpace: jakbym ci powiedzial ile zarabiam to i tak powiesz, że kłamię bo to niemożliwe tyle w Polsce zarabiać ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale siebie tu nie liczę, po prostu nie znam nikogo w swoim środowisku kto zarabiał by nawet te przytoczone przez ciebie 4k, wszyscy 6k+ i nie są to kierownicze stanowiska.
@TotalDisaster: Mnóstwo Ukraińców w tamtym roku nie czekało na oficjalne "pozwolenie" z ich kościoła na świętowanie w grudniu, po prostu sami zaczęli to robić. Były plany, żeby oficjalnie zmienić już to w grudniu 2022, a plan odłożono na 2023 głównie ze względu na starsze osoby, które zakładano, że mogą przeżyć jakiś leki szok dlaczego tak jest, więc kupili w ten sposób czas dla ich bliskich, żeby jakoś z tą koncepcją ich